На Хортиці реставрують артилерійський лафет 18-го століття, піднятий з дна Дніпра

На Хортиці реставрують артилерійський лафет 18-го століття, піднятий з дна Дніпра

На Хортиці реставрують артилерійський лафет 18-го століття, піднятий з дна Дніпра Суспільне Запоріжжя

Артилерійський лафетСтанок, на якому закріплюється ствол гармати. 18-го століття виморожується в реставраційному ангарі національного заповідника "Хортиця". Ця процедура потрібна, щоб зберегти первісну форму предмета.

Запорізькі гідроархеологи підтримують у пристрої постійний температурний режим – мінус 20 градусів. Таким чином стабілізують пам’ятку під час її переходу з водного середовища в атмосферне. Це — другий надводний етап реставрації об’єкту після первісного очищення від підводних нашарувань.

У НЗ "Хортиця" реставрують артилерійський лафет 18-го століття, піднятий з дна ДніпраСуспільне Запоріжжя

Процедура виморожування (у наукових колах "сублімація") розпочалась 2 тижні тому й триватиме від 4-х до 6-ти місяців, — розповів керівник гідроархеологічної експедиції Валерій Нефьодов.

"У воді деревина зберігає свою первісну форму, добре зберігає, але, якщо підняти на поверхню і просто висушити, то відбуваються хімічні зміни, й це — дуже шокова зміна середовища. І завдання реставраторів провести цей перехід, максимально зберігаючи цю первісну форму предмету", — зазначив Валерій Нефьодов.

У НЗ "Хортиця" виморожується артилерійський лафет 18-го століття, піднятий з дна ДніпраСуспільне Запоріжжя

Максим Остапенко, директор НЗ "Хортиця", розповів, що технологія виморожування є новою, тому їхні науковці матимуть справу з цим чи не вперше.

"Дерев’яна деталь, яку треба зберегти, поміщається у спеціальний короб, у якому при дуже низьких температурах – 18-20 градусів, вода випаровується, при цьому не пошкоджується сама деревина. Ми, фактично, вперше будемо працювати з подібним об’єктом", — поділився Максим Остапенко.

Нагадаємо, старовинний лафет козацької доби гідроархеологи підняли з дна Дніпра торік 24 листопада.

У НЗ "Хортиця" реставрують артилерійський лафет 18-го століття, піднятий з дна ДніпраСуспільне Запоріжжя

На той момент він важив 1 тонну 200 кілограмів, загальна вага разом із гарматою – близько 3 тонн, чавунне ядро – 12 кілограмів. Гармата, що стояла на цьому лафеті, стріляла на відстань до 7-ми кілометрів.

Читайте також: Праски та рушники. З чого починався запорізький Музей побуту
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше