Як формується ціна на газ та чи знизиться вона влітку. Пояснюють у Нафтогазі

Як формується ціна на газ та чи знизиться вона влітку. Пояснюють у Нафтогазі

Ексклюзивно
Як формується ціна на газ та чи знизиться вона влітку. Пояснюють у Нафтогазі facebook/ Група Нафтогаз

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що з 1 травня в Україні запрацюють нові правила на ринку газу. Для більшості українців річна ціна на газ має скласти близько 8 гривень за куб газу. В уряді переконані, що це убезпечить споживачів від різких стрибків цін восени та взимку, адже встановлені ціни підвищувати заборонено. Водночас очікується, що газопостачальні компанії можливо знизять ціни на свої річні продукти влітку, коли на ринку ціна на газ традиційно піде на спад.

Про те, як формується річна ціна на газ, чому відрізняється у різних постачальників та за яких умов вона буде знижуватися – в інтерв'ю Суспільному розповів директор ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Максим Рабінович.

Як формувалася річна ціна на газ та чому вона до квітня 22-го року складатиме 7 гривень 96 копійок?

Дуже просто пояснити, чому така ціна на газ. Відсутність регулювання говорить про те, що ціна відповідає тому, що відбувається на ринку. Зараз ціна на ринку десь 9 гривень. Тобто це ціна спотова. Що таке спотова? Це ціна в цей день. Зараз така кон'юнктура ринку склалася європейського, світового й українському у тому числі. Тому що Україна є частиною європейського ринку газу, ми інтегровані в цей ринок газовий.

Ціна з об'єктивних факторів така: по-перше – сезон. 26 квітня було -2 градуси вночі, в середньому на 3% температура нижча, ніж в за останні кілька років. Тому споживання газу у нас як і в Європі — дуже високе. По-друге, вже починається підготовка до наступного опалювального сезону, а зараз приблизно 30% в УПСГ (управлінні підземними сховищами газу – ред.) і в європейських, і в наших у тому числі. Це говорить про те, що його треба закачувати, щоб готуватися до наступного сезону, тобто теж впливає на вартість газу.

Читайте також: Ціна на газ в 2021 році. Постачальники опублікували річні тарифи

Є ще абсолютно об'єктивні фактори, які й призвели до того, що зараз ціна газу на ринку така. Саме тому, що ми починали процес підготовки до цього річного тарифного плану, у нас ціна нижча, ніж зараз на ринку. Зараз кон'юнктура ринку така, що ціна місячна ціна може бути вищою, ніж річна.

Було зрозуміло, що в цьому сезоні ціна має таку характеристику. Ми закуповуючи цей оптовий ресурс газу в компанії "Нафтогаз Трейдинг", ще додаємо мінімальні операційні витрати на обслуговування клієнтів — контакт центри, онлайн-сервіси, ще мінімальні витрати, плюс транспортування і формуємо таку ціну. На сьогодні 7,96 — це краща ціна, яку ми маємо на ринку. Витрати мінімальні за рахунок наших автоматизацій процесів.

У нас стратегія – залучення клієнтів, а не заробітку. Можливо якщо оптова ціна пізніше, наприклад влітку, буде знижуватися, ми як постачальник будемо переглядати цю ціну, перераховувати її. Ми дуже зацікавлені в ціні, яка буде максимально мінімальна стосовно ринкової.

Чи закладалися в річну ціну якісь можливі ризики?

Обов'язково. На жаль, є певна кількість клієнтів невелика, які сплачують за газ невчасно, або не сплачують. Тому ми закладали дуже невеликий процент. Зараз у нас в портфелі 920 тисяч клієнтів комерційних і вони платять, враховуючи ту ситуацію, яка є у світі, дуже добре. Але є клієнти, які сплачують невчасно. Ми дзвонимо, пишемо, висуваємо вимоги, до суду. Ми проводимо ряд дій, які спрямовуємо на регулювання відносин наших з клієнтом. Це цивілізований спосіб, а не відключення клієнта. Тому ми закладаємо в ціну частинку таких затрат.

Читайте також: Кабмін звільнив голову "Нафтогазу" Коболєва і призначив Вітренка

Чи може річна ціна на газ зменшуватися?

Річний тарифний план фіксований, але у нашому випадку, які запропонувала НКРЕКП для всіх постачальників, які працюють з домогосподарствами, ціна може зменшуватися, але не збільшуватися. Тобто ці ціни, які ви бачите, більшими вони бути не можуть.

Наскільки може змінитися платіжка у споживачів після того, як запрацює тариф?

Все залежить від того, який обсяг споживання у споживачів. Але це буде по-різному: газова плита, чи газова плита плюс гаряча вода, чи просто опалення. Все залежить від профілю споживання.

Але ж хочу наголосити, що зараз клієнти у своїй більшості з так званого “кріпацтва” переходять в ринковий спосіб. Що це означає? Це означає, що якщо клієнт хоче реально мати ефективну платіжку, він повинен робити дві речі: перше — це енергоефективність, знижувати обсяги споживання. Наступний фактор — це ціна. На ринку 50 постачальників, різниця в ціні інколи до 30%. Тобто в нас є 7,96, а в п'яти областях — 12 гривень. Тобто клієнти можуть в спокійний спосіб не виходячи з дому змінити постачальника.

Газ НафтогазУНІАН

Чому для 650 тисяч споживачів, які не мають свого постачальника, ціна на газ складає майже 10 гривень?

Це ціна, яка була в постанові Міненерго, в якої ми як одні з учасників виграли конкурс постачальника "останньої надії". Тому ця ціна розраховується не "Нафтогазом", не ГПК, а згідно з формулою Міненерго.

Чи можуть вони автоматично стати комерційними клієнтами?

Ніхто не може перейти автоматично в комерційний портфель будь-якого постачальника і він повинен написати заяву, додати документи для цього. Наша задача як постачальника "останньої надії" максимально інформувати клієнтів.

Ще є простий спосіб переходу: є 50 постачальників на ринку й обирайте за тими критеріями, які для вас є важливими. Комусь дуже важливими є центри обслуговування клієнтів, комусь — контакт-центр, а комусь — ціна. Ми розуміємо, що якщо у постачальника є дуже багато центрів обслуговування клієнтів, то ціна не може бути дешевою, тому що це закладається в ціну. Якщо ти розумієш, що ти можеш не їздити в центр обслуговування, а зробити все онлайн через контакт-центри, як у нас, то ти обираєш "Нафтогаз" і отримуєш найкращу ціну.

Ми інформуємо всіх споживачів, як постачальників "останньої надії", що вони повинні перейти, бо у них буде постійний постачальник, по-друге, вони будуть економити. Тому зараз ми бачимо, що кількість заявок збільшується.

Чи є ризик того, що ціна на європейському ринку залишитися такою ж високою навіть і літом?

Так, є така вірогідність. Зараз дуже високий попит на газ через те, що температура така, що почалася підготовка до опалювального сезону. Є ряд складних у розумінні об'єктивних факторів, чому так відбувається. Ми аналізуємо ці фактори. Зараз ми бачимо, що ціна почне падати десь влітку.

У кого "Нафтогаз" закуповує газ?

Ми як газопостачальна компанія купуємо у компанії "Нафтогаз Трейдинг", яка запропонувала газ для всіх облзгазбутів. Ми закуповуємо по тому ж договору, як і інші постачальники. Він єдиний для всіх постачальників в Україні.

А за якою ціною?

Це комерційна таємниця.

Чи співпрацює "Нафтогаз" з іншими постачальниками?

30 постачальників. Всі 30 отримали договір "Нафтогаз Трейдингу" на покупку газу. Ми ж державна компанія, ми не можемо ставитися з дискримінацією. Тобто всі постачальники, які звернулися. "Нафтогаз Трейдинг" бачить, що там є клієнти, населення, є план, то ви отримуєте цей ресурс.

І ціна так само — 7, 96?

Ні, це роздрібна ціна, вона різна. Це залежить від того, за якою ціною ви закуповуєте газ і які витрати ще додаєте до цього. Як я і казав, ми додаємо мінімальні витрати. У когось витрати значно більші. Бо я бачив 12,50 грн в Маріуполі та Полтаві. А в Донецькій області є по 10 гривень.

Нафтогазfacebook/ Група Нафтогаз

Чи має право вносити "Нафтогаз України" якісь зміни в річний тарифний план. Якщо так, то за яких причин?

Ні, в цьому випадку ми працюємо згідно з постановою НКРЕКП, вона дуже щільно описана, тому ніяких змін самостійно ми не можемо впроваджувати, тому що будь-яка перевірка — це штраф від комісії до 85- тисяч. Нам це не потрібно.

Якою може бути ціна на газ влітку?

Так, ми плануємо з наступного місяця, якщо все буде йти по плану, запропонувати нашим споживачам один чи два тарифних плани. Стосовно того, що буде з ціною — це ринок. Я не знаю, що буде влітку. Але у нас є сподівання, що ціна буде меншою.

Так, звісно я розумію, ціна ресурсу — 95-96% від кінцевої ціни. Якщо вона буде зменшуватися, то і для населення буде зменшуватися. Тому зараз така ціна, яка є на ринку. Я скажу більше – газ завжди був політичною темою. Ціна газу завжди була через призму політичних відносин, а не ринкових. Вже рік працюємо у ринкових відносинах, крім двох місяців, коли було державне регулювання, але ринок показав, що клієнт може економити на тому, щоб обирати постачальника. А ще раз скажу — різниця велика, постачальники різні. Ринок дає можливості, але і зобов'язання у тому числі. Ми щоразу обираємо те, що нам потрібно.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди