Нові платіжки за газ отримали прикарпатці

Нові платіжки за газ отримали прикарпатці

Нові платіжки за газ отримали прикарпатці

Жителям Івано-Франківської області січневі рахунки за газ почали надходити у двох платіжках – за використане паливо та його доставку. У франківця Мирона Дмитруся в квартирі встановлена газова плита та двоконтурний котел. Чоловік розповідає, що намагається економити тепло.

У середньому взимку споживає до 20-25 кубометрів газу в місяць. За транспортування цього палива у січні-лютому йому нарахували майже 50 гривень. Не розуміє, чому беруть плату залежно від об’єму газу. Мирон Дмитрусь переконаний, що це механічне зношення обладнання. Наприклад, труб. Від об’єму газу мало залежить. Залежить від умов експлуатації.

"Я користуюсь "кабінетом" в комп’ютері, плачу через нього. Дотепер там не заведено в рахунок "транспортування" як окрему статтю. А якщо платити через банк, там треба за кожну платіжку платити окремо, вона має свою вартість залежно від суми", - каже Мирон Дмитрусь.

У селі Верхній Майдан, що в Надвірнянському районі, запустили газ навесні 2018-го, хоча газифікацію села розпочали ще 20 років тому. Сільський голова Дмитро Ковалюк розповідає, що на проєкт та матеріали громада тоді здавала із кожного будинку (а їх приблизно 470) по 300 доларів. Потім потрібно було чекати на запуск підвідного газопроводу Надвірна-Ланчин.

Тільки тоді районна адміністрація спрямувала 50 тисяч гривень, але багатьом людям довелося змінювати проєкти та платити ще раз гроші для підведення газу до осель. Зараз у селі ним користується до 30 будинків. Власники деяких з них, за словами сільського голови, мають за доставку газу платити "Івано-Франківськгазу" 500 гривень і більше, хоча підприємство, каже Дмитро Ковлюк, отримало газові мережі в подарунок.

"Вони ж на ній заробляють, а не село. Якби вони взяли в нас в оренду, тоді би можна сказати, що сільська рада матиме від цього зиск. А так ми віддали, те що самі зробили, і ще тепер платимо за те, що по цих трубах йде до нас газ", – розповідає сільський голова Верхнього Майдану.

Верхньомайданівець Іван Лозинський проживає на вулиці Грушевського. Газ до його будинку підвели в травні минулого року, на це чоловік витратив близько 1000 доларів, адже за проведення потрібно було платити двічі, змінюючи, до прикладу, розташування труб. Чоловік теперішні суми в платіжці за доставку вважає завищеними, адже за весь час користувався не тільки газом, бо має котел на дровах.

Рішення розділити платіжки за спожитий газ та його доставку ухвалила Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг 24 грудня 2019 року. За словами фінансового директора "Івано-Франківськгазу" Дмитра Горбатюка, винятків для жителів того чи іншого населеного пункту не буде.

"НКРЕ як регулятор випускає документи, якими ми зобов’язані керуватися. Цей документ не передбачає іншого поділу на категорії: окрім послуги розподілу управління газу, вона однакова для всіх споживачів: і для юридичних осіб, і для споживачів, незалежно від того, коли вони підключені до газопроводу. Тут, напевно, використано принцип солідарності. Це складно і незрозуміло, як перерозподілити витрати", – вважає Дмитро Горбатюк.

Два роки тому уже були спроби запровадити розподіл газу, розповідає проректор з науково-педагогічної роботи Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Максим Карпаш. За його словами, зміни в оплаті за газ – це тільки наявність двох платіжок.

"Тариф же ж був на транспортування, його просто включали в рахунок за газ. Зараз це розділили. Величезний "плюс" буде від того, якщо ми далі йдемо цим напрямком, якщо з'являться нові, особливо закордонні трейдери газу в Україні, з’явиться конкуренція. Конкуренція – завжди призводить до зниження ціни та підвищення якості. У нас, наприклад, з’явиться гнучкий графік, в опалювальний сезон будуть нам надавати більшу знижку".

Авторка: Ірина Андріїв

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди