Голова обласної організації "Союз Чорнобиль Україна" склав свої повноваження після 18 років роботи

Голова обласної організації "Союз Чорнобиль Україна" склав свої повноваження після 18 років роботи

Голова обласної організації "Союз Чорнобиль Україна" склав свої повноваження після 18 років роботи Суспільне Кропивницький

Безкоштовного проїзду в громадському транспорті немає, в лікарні позачергово приймають тільки учасників бойових дій, жодної квартири ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській електростанції, які стоять у черзі, не отримали. Через це голова обласної громадської організації "Союз Чорнобиль Україна" Олександр Неділько склав свої повноваження після 18 років роботи. Пояснив: не може більше нічого зробити, щоб захистити інтереси ліквідаторів. Організація налічує 200 учасників.

Ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній електростанції кропивничанин Олександр Неділько розповів: у Чорнобильську зону потрапив у вересні 1986 року.

“Ми тоді, як і зараз, сидимо: ні запаху, ні смаку не має. Ні захисту індивідуального. Отакий "ліпісток" (найпростіший одноразовий респіратор – ред.) і така сама форма-"хебешка" – це весь засіб індивідуального захисту. Ми щодня здавали карти радіоактивного забруднення. У мікрорентгенах і півтори тисячі, і дві тисячі було. У деяких точках 10 тисяч".

Місяць у Чорнобильській зоні позначився на його здоров'ї через шість років.

“Люди почали звертатись – допоможи мені. А потім запропонували очолити організацію. У 2002-му році я очолив обласну організацію. З того часу почав звертатись до органів місцевої влади на всіх рівнях. Щось вдавалось, щось не вдавалось”.

Говорить, що з пільг, як ліквідатор, отримує відшкодування за харчування 200 гривень на місяць.

“От, наприклад, пільга по безкоштовному проїзді у громадському транспорті. От покажу у маршрутці посвідчення, а мене питають – "А що це? Тільки учасники бойових дій в АТО". Приходимо у поліклініку на позачергове обслуговування до хірурга – у нього написано "Учасники АТО обслуговуються позачергово". Я говорю, що це за напис, а чорнобильці? Або зніми, або припини дискримінацію”.

Розповідає, чому після майже 20 років роботи у громадській організації захисту інтересів ліквідаторів, вирішив припинити свою діяльність.

"Був сумний такий випадок, коли онкохворий афганець і чорнобилець-вертолітник з Олександрії з першою групою інвалідності потребував лікування. І ми не змогли допомогти. Він помер".

У законі про статус і соціальний захист людей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, йдеться про те, що вони можуть скористатись 30-ма видами пільг.

"Ліквідатори 1 та 2 категорії мають право на пільги на житлово-комунальні послуги у розмірі 50%. Ліквідатори, яких прирівнюють до ветеранів війни користуються пільгою на житлово-комунальні послуги у розмірі 100%. Наразі на Кіровоградщині передбачені видатки в сумі 21 млн грн. За рахунок цих грошей фінансується 6 напрямків – компенсація на додаткову відпустку, компенсація дітям з інвалідністю, можливість на санітарно-курортне лікування чорнобильців 1 категорії. В середньому один ліквідатор може отримувати безкоштовно ліків на 1300 грн", – розповів заступник директора обласного департаменту соціального захисту населення Віталій Юхименко.

Додає: на території області на квартирному обліку перебувають понад 30 чорнобильців.

"Програма реалізовувалася до 2013 року за рахунок держбюджету. Останні придбання були в Ульянівці (нині Благовіщенське – ред.) і Новоархангельську у 2013 році. Там купили житло. Проте, у зв'язку з тими подіями, які відбулися на Сході, ця програма призупинилася і її фінансування не здійснюється".

Ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній електростанції Леонід Гришков говорить: громадську організацію через відставку голови не закриватимуть.

"Якби ми нічого не робили, вони б забули про нас. Може їм не до нас. Проблеми економічі, проблеми пандемії, проблеми міського бюджету. Куди не звертаємось – немає коштів. Те що здоров'я віддали, то ну то таке".

Хто саме очолить організацію, поки не вирішили.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди