Сирітство на Херсонщині: яка причина проблеми та чи є шляхи вирішення її в області

Сирітство на Херсонщині: яка причина проблеми та чи є шляхи вирішення її в області

Сирітство на Херсонщині: яка причина проблеми та чи є шляхи вирішення її в області Pixabay

На сьогодні в Херсонській області 2762 дітей сиріт та дітей позбавлено батьківського піклування. Про у програмі "Тема дня" на Українському радіо.Херсон повідомила заступниця керівниці служби у справах дітей Херсонської обласної державної адміністрації Ольга Баришнікова.

У 2017 році головою ХОДА був затверджений план щодо реалізації стратегії в області. За словами пані Ольги в рамках цієї стратегії у минулому році були реформовані інтрентані заклади, серед них дитячий Херсонській будинок інтернатного типу "Радість", Олешківський дитячий будинок інтернат, Старозбур'ївську загальонооствітню школу-інтернат ліквідовано та внесені рекомендації для подальшого функціонування Новокиївської спеціальної школи. Серед організацій які долучилися до Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей благодійний фонд "Мій дім".

Наскільки цим питання опікуються в ОТГ, яка причина сирітства зокрема на Херсонщині, які шляхи вирішення її в області - розповів голова правління Альянсу "Україна без сиріт", керівник фонду "Мій дім" Юрій Маринчак.

Він повідомив, що стратегія реформування системи інституційного догляду та виховання дітей передбачає заміну послуг для дітей сиріт та позбавлення батьківського піклування. Додав, що на сьогодні ми маємо радянській спадок, інтернати, місце повинні дитині забезпечити безпеку і благополуччя. Коли інтернати створювалися, а це після військовий час, була потреба прибрати з вулиць дітей сиріт, які залишилися без батьків.

"В інтернатах тільки 5% дітей мають статус "сирота", інші це діти зі складними сімейними життєвими обставинами. Тому сьогодні послуга, як інтернат все не доречна, дуже коштовна і неефективна. А ця стратегія саме і передбачає створення альтернативних до інтернатів послуг які можуть забезпечити благополуччя і безпеку дитини при проживанні в родині без вилучення її з сімї. Але важливий момент – повинні закриватися інтернати але одночасно і створюватися сучасні умови для якісного виховання дітей. Не можна в один день закрити всі інтернати і таким чином вирішити питання. Необхідно обміркувати хто і де надаватимуть послуги діткам з інтернатів. Інше питання, що сьогодні дуже повільно створюються такі послуги і взагалі вирішується питання сирітства. І ось мета стратегії – мати якомога більше альтернативних послуг інтернатам", - розповів Юрій Маринчак.

Однією з проблем, окрім перебування дітей в інтернаті, ще є проблема асоціалізації, коли їх звідти випускають, - говорить Юрій Маринчак. Вони не вміють себе вести в суспільстві, їм важко спілкуватися. 1% випускників інтернату вступають до вишів. Аби допомогти таким дітям був і створений Центр адаптації.

"Він існує з 2015 року, зарахований він на 12 дітей, за період його існування випустили вже 40 дітей, передування в центрі не більше 3х років. Скажу, що це дуже мало (12 осіб) адже відпускників інтернатів в області на рік близько 200. Але це пілотний проєкт (Центр), дуже хотілося б, щоб таких центрів було 10 в області. Тоді б більшу потребу ми б закривали", - додав Юрій Маринчак.

За словами керівника фонду "Мій дім", були такі діти, які залишали центр і не хотіли адаптуватись, хоча їх небагато. Це підлітки, вони мають право самі зробити вибір. В Центрі є певні правила,яких необхідно обов’язково дотримуватися. Це заборона курити, вживати алкоголь, заборонено говорити нецензурні слова і є графік, за яким 22.00 обов’язково бути у своїй кімнаті, а не ходити десь по місту або невідомо десь. А є молодь, каже Юрій Маринчак, які просто кажуть, що їх таке не влаштовує, хочуть жити дорослим життям.

Чоловік говорить, що обов’язково відстежує як питання сирітства відстежують в ОТГ Херсонської області. Додав, що на сьогодні ситуація не дуже гарна, тому держава має не має ресурсу для того щоб протидіяти сирітству, як в країні цілому, так і окремих містах та ОТГ. Спілкуючись з багатьма керівниками ОТГ, він розуміє, що дуже мало ресурсу у них, щоб створити послуги. Ситуація покращилася б, якщо Уряд затвердив Закон "Про соціальні послуги" і це був колосальний прорив. Він передбачає, що 50 % державних коштів буде надходити саме на створення таких послуг.

За словами Юрія Маринчака, найкраща форма влаштування дитини – це всиновлення. Інша справа, що не всі можуть собі дозволити це, адже це - найменш оплачувальна державою форма.

"Батьки отримують кошти тільки як при народженні дитини, а всі останні роки ніяких пільг. Наступна діюча форма – це опіка. Є послуга прийомна родина, дитячий будинок сімейного типу. Є така форма, як патронатна родина але функції її трошки інші ніж у вище названих. Це родина яка забезпечує період дитини коли її вилучили з родини і до моменту її всиновлення, такий період адаптації за для того щоб дитина психологічно не травмувалася в інших закладах. Тому не можна її назвати сімейною формою виховання".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди