Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

На літературній онлайн-конференції, присвяченій пам’яті репресованих письменників-футуристів, обговорили, як повернути їх імена у культурний контекст. Про це повідомляє видання "Голос України".

Імена та твори найвідоміших представників українського футуризму — поетів Михайля Семенка, Миколи Скуби, Олекси Влизька, Гео Шкурупія — лише зараз повертаються до сучасного читача.

Ще в 30-ті роки минулого століття сталінський режим штучно вилучив письменників з історії літератури, а їхні твори знищили або ж зберігали під пильним оком КДБ. Лише нещодавно історики та літературознавці отримали доступ до раніше закритих архівів радянських спецслужб.

За словами дослідників, футуристи не мали такої видатної позиції в українській літературі, як неокласики чи символісти, проте вони збагатили поезію новим звучанням, темами, формами, експериментаторством.

"Футуризм не був відверто антирадянським, ворожим до тієї дійсності, яку вони (митці, — авт.) спостерігали, навпаки, його представники захоплювалися індустріалізацією, фабриками, заводами, промисловим зростанням. І радянська влада хотіла використати українських митців для своєї легітимізації, щоб остаточно взяти контроль над Україною і переконати західний світ у тому, що Україна в безпеці і спокійно існує у форматі Радянського Союзу", — каже одна з ініціаторок заходу Тетяна Шептицька.

Український футуризм розвивався в європейському дусі, демонстрував чудові зразки оригінальних текстів, тому не мав майбутнього в радянській тоталітарній державі. Хоча футуристи мусили доводити вірність владі й почали писати на теми, які вимагала партія, їхню долю визначив колективний комісар у шкірянці.

Тетяна Шептицька наголошує: з футуристів зробили терористів, хоча у справах репресованих не знайдено жодних доказів чи фактів на підтвердження звинувачення, і "це демонструє цинізм і беззаконня тоталітарного режиму".

Що відомо

Як повідомляє видання "Голос України", час проведення літературної онлайн-конференції "Ми перемогли всі стихії й дощі" обрали не випадково — 20 квітня 1903 року народився Гео Шкурупій, поет і прозаїк, редактор, сценарист, твори якого друкувалися в багатьох часописах, газетах і альманахах, а 26 квітня 1937 року заарештували лідера українського футуризму Михайля Семенка.

Серед дослідників та ініціаторів заходу — Тетяна Шептицька, заступник генерального директора з наукової роботи Національно-культурного заповідника "Биківнянські могили", директор видавництва "Смолоскип" Ростислав Семків, письменники Сергій Пантюк і Вано Крюгер та активістки Літературної майстерні "Божевільні риби".

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше