До роковин Чорнобильської трагедії Суспільне радіо підготувало два документальних проєкти

До роковин Чорнобильської трагедії Суспільне радіо підготувало два документальних проєкти

До роковин Чорнобильської трагедії Суспільне радіо підготувало два документальних проєкти

До 35-х роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції команда Суспільного радіо підготувала два документальних проєкти. Вони розкажуть про всі найважливіші аспекти, пов’язані з трагедією.

У п’ятницю, 23 квітня, на UA: Українське радіо стартував чотирисерійний документальний проєкт "Чорнобиль. Системна помилка". Він розповідає про всі найважливіші аспекти, пов’язані з Чорнобильською трагедією: від причин, що призвели до аварії, до того, як, зрештою, саме вона вплинула на розпад СРСР; від особливостей організації евакуації людей та ліквідації катастрофи до стану, в якому нині перебуває зона відчуження та які її подальші перспективи.

У процесі підготовки фільму автори спілкувалися з людьми, які брали участь у ліквідації аварії, або зіграли певну роль в історичних подіях, пов’язаних з наслідками катастрофи. До розповіді долучилися, зокрема, народний депутат України І–IV та VI скликань Іван Заєць; один з ліквідаторів аварії, командир радіаційної розвідки, а нині організатор екскурсій до Чорнобильської зони Сергій Мирний; директор архіву Служби безпеки України Андрій Когут, головна архітекторка міста Прип’ять, яка потім керувала евакуацією мешканців, Марія Проценко; перший заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Андрій Пляцко та інші.

Автори проєкту — журналісти Сергій Стуканов та Марина Куликова.

"Чорнобильська трагедія навіть 35 років потому залишається тією темою, яку потрібно глибше пізнавати. І найголовніший висновок, якого ми дійшли за результатами цієї роботи, що така аварія, на превеликий жаль, мабуть, була неминуча в тій державі, якою був СРСР", — каже один з авторів фільму Сергій Стуканов.

"У 90-ті, після розпаду СРСР, здавалося, що вся приховувана правда вже розкрита. Але з кожним роком з'являються нові факти про трагедію 1986-го. Автори проєкту приділили увагу не стільки технічним питанням, скільки ролі тодішнього керівництва імперії та радянських спецслужб. Свідчення, наведені у радіопроєкті, пояснюють, чому причини Чорнобильської катастрофи — це не якийсь один фактор, а системна помилка", — каже виконавчий продюсер Першого каналу Українського радіо Юрій Табаченко.

Проєкт "Чорнобиль. Системна помилка" виходитиме на UA: Українське радіо з 23 по 26 квітня о 9:30. Перша серія проєкту вже доступна за посиланням.

У понеділок, 26 квітня, о 10:10 на UA: Радіо Культура відбудеться прем’єра 14-серійного документального радіосеріалу "Чорнобиль 35". Цей проєкт присвячений історіям чотирнадцятьох персонажів, чиї долі пов’язані з Чорнобильською трагедією.

Проєкт озвучений відомими українськими акторами: участь у ньому взяли Євген Нищук, Ольга Сумська, Віталій Борсюк, В’ячеслав Хостікоєв, Олексій Богданович, Ірина Мельник і багато інших  акторів.

Також він містить фрагменти унікальних аудіохронік: голоси тодішніх посадовців, повідомлення про евакуацію тощо.

Продюсерка проєкту — головна редакторка літературних передач і радіотеатру UA: Радіо Культура Наталя Коломієць. Автор сценарію — Мирослав Лаюк.

"Актори, які брали участь у проєкті, дуже проникливо і щиро це зробили. Оскільки Чорнобильська трагедія — це не лише історія тих чотирнадцяти людей, які є героями нашого радіосеріалу. Це історія кожного з нас. І майже кожному є що згадати про неї, — розповідає про радіофільм Наталя Коломієць. — Коли я побачила, як людина, котра монтує цей проєкт, змахує сльозу, то зрозуміла, що нам вдалося передати головну емоцію цієї спільної для нас історії".

"UA: Радіо Культура присвячує цей проєкт людям і їхнім особистим історіям. Адже за сухими фактами хронік — карколомні зміни доль. Мені дуже імпонує людяна інтонація нашого радіосеріалу. Тут є й історичний фактаж, і аналітика, і зворушливі до сліз епізоди, і трохи усмішки. З журбою радість обнялась — усе, як у житті. Впевнена, що наша аудиторія впізнає в персонажах і свої миті 1986 року", — говорить продюсерка UA: Радіо Культура Ірина Славінська.

Проєкт "Чорнобиль 35" виходитиме на UA: Радіо Культура  щоденно одразу після новин о 10:00.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше