Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

Оновлюється
Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн Колаж: Суспільне Одеса

В Одеському апеляційному суді продовжують розгляд скарги адвокатів екскерівника одеського осередку "Правого сектору" Сергія Стерненка та його соратника Руслана Демчука на вирок Приморського районного суду Одеси. Суспільне веде текстову трансляцію засідання.

15:50

Суд відклав на 14 травня розгляд апеляційної скарги Сергія Стерненка. Причина - сторона захисту вирішила ознайомитися з новими доказами, які долучила прокуратура.

15:48

Прокурорка також клопотала про розгляді інших доказів - опису вилучених речей, телефонних трафіків, протоколів тощо. Ці документи також відкривалися стороні захисту, запевнила Наталя Бойко.

Адвокат Стерненка Вадим Оксюта клопотав витребувати у прокурорів протокол відкриття доказів стороні захисту, де вказано, що Стерненко був з цими документами ознайомлений.

15:35

Суд повернувся з нарадчої кімнати та вдруге відмовив адвокатам.

15:14

Судді знову відправилися до нарадчої кімнати.

15:05

Судді повернулися з нарадчої кімнати та відхилили клопотання захисту про відвід. Після цього адвокат Писаренко знову заявив про відвід колегії. Писаренко каже, що, згідно з КПК, нинішня колегія не може розглядати клопотання про свій відвід. Тому захисник вимагає обрати нову колегію через розподіл.

14:43

Судді знову відправилися до нарадчої кімнати.

14:42

Сторона обвинувачення не підтримала відвід, прокурори називають клопотання адвокатів "необґрунтованим".

14:40

Стерненко підтримав позицію своїх захисників. Каже, сьогодні стороні обвинувачення суд дозволив виправити ті помилки, які вони допустили в суді першої інстанції.

"Мені здається, що сьогодні на стороні обвинувачення не дві людини, а п'ятеро. У мене зникла будь-яка довіра до цієї колегії, оскільки судді упереджені в цьому процесі", - заявив він.

14:24

Судді повернулися з нарадчої кімнати та задовольнили клопотання прокурорки Наталі Бойко. Адвокат Писаренко заявив про відвід колегії суддів, оскільки, на його думку, апеляційний суд не може долучати нові докази. Також захисник заявив про можливу упередженість суддів.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

За словами адвоката, це порушує принципи забезпечення права на справедливий суд та ефективну правову допомогу, а суд викривлено трактує принцип диспозитивності. Наразі захисники Стерненка та Демчука вимагають, аби питання про відвід колегії суддів розглядала нова колегія.

"На жаль, у нас з'явилася нова сторона опонентів - колегія суддів", - заявив адвокат Вадим Оксюта та підтримав своїх колег.

13:41

Суд відправився до нарадчої кімнати, аби вирішити, чи долучати нові докази від прокуратури.

13:20

Масі Найєм заявив, що адвокати передбачили такий маневр прокуратури. За його словами, захисники за місяць (аби підготуватися до захисту) зверталися до обвинувачення за цими матеріалами. Утім прокуратура нібито відповіла, що всі вони вже є в справі. Натомість під час апеляції сторона обвинувачення просить долучити нові матеріали, яких наразі немає в справі. З огляду на це Найєм просить відхилити клопотання Наталі Бойко.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

"Це порушує моє право на захист. Сторона обвинувачення мала п'ять років, аби надати ці докази. Але цього не робила. Ці докази були, але вони чомусь не долучалися. Немає нічого про них і в апеляційній скарзі прокуратури", - заявив Сергій Стерненко.

Натомість прокурорка Наталя Бойко наголосила, що ці процесуальні документи досудового розслідування є частиною справи. Крім того, обвинувачені нібито були ознайомлені з ними. "Стерненко та Демчук підписували документ, що ознайомлені з матеріалами досудового розслідування", - додала прокурорка.

13:13

Натомість прокурорка Наталя Бойко підготувала клопотання щодо дослідження доказів, які не дослідив суд першої інстанції, а сторона захисту про це не клопотала. Йдеться про "велику кількість процесуальних документів".

"Це постанова про призначення процесуальних керівників у справі, створення слідчої групи, рапорти працівників поліції, наказ про створення слідчо-оперативної групи, доручення про проведення слідчим досудового розслідування, постанова про призначення прокурора, про об'єднання матеріалів в одне кримінальне провадження. Усі ці документи доводять факт законності проведення досудового розлідування", - запевнила прокурорка.

Водночас адвокат Стерненка Андрій Писаренко запевнив, що долучення і дослідження нових письмових доказів, які не розглядалися судом першої інстанції, - не в компетенції апеляційного суду, також це не передбачено КПК. Крім того, прокурор не заявив на яких підставах це повинно відбутися.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Вадим Оксюта.

"Суд апеляційної інстанції має оцінити вирок першої інстанції, ретроспективно, без нових доказів", - додав інший адвокат, Вадим Оксюта

12:54

Крім того адвокати просять дослідити білінг мобільних номерів та трафікі з'єднань мобільних телефонів у день ймовірного викрадення Щербича. Захист наполягає, що графіки цих номерів в матеріалах справи прописані невідомою особою та мають порушення, а на них посилався суд першої інстанції. Тому, на думку Найема, їх потрібно дослідити повторно.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСтерненко, Демчук та їхні адвокати.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

Також адвокати просять дослідити ухвалу Приморського суду щодо проведення обшуку у будівлі, де мешкав Стерненко у 2016 році. "Цю слідчу дію проводила особа, яка не вказана в ухвалі. Окрім цього, не вказано, де саме знайшли пістолет, який надалі фігурував у справі", - наголосив Масі Найєм.

12:40

Суд задовольнив клопотання адвокатів Стерненка та вирішив дослідити ці документи.

12:39

Також захисники Стерненка просять дослідити протокол огляду місця подій, а саме узбіччя біля заправки, протокол проведення слідчого експерименту з Сергієм Щербичем, протокол пред'явлення Щербичу осіб для впізнання, висновок щодо дослідження відбитків на телефонах Щербича, висновки судово-медичної експертизи щодо стану Щербича, протокол пред'явлення речей для впізнання Сергієм Щербичем (пістолетів, за якими він впізнав зброю Стерненка).

Крім того адвокати просять долучити протокол слідчого експерименту зі свідком Любов'ю Захарченко. Текст, який викладений у цьому документі, не відповідає мотивувальній частині вироку, зазначив Ілля Воробйов. За його словами, у цих документах є розбіжності показів Щербича та Захарченко.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

Адвокати мають єдину узгоджену позицію: всі ці документи дослідили не в повному обсязі або з порушеннями. Однак прокуратура й надалі наполягає, що порушень не було, а перелік документів, озвучений захистом, обвинувачення дослідило повністю. Тому, на думку Наталі Бойко, сенсу повторно досліджувати ці документи - немає.

12:23

За словами Найєма, у витягу ЄРДР, який хоче повторно дослідити захист, не вказано, хто саме напав на Сергія Щербича, а також неправильно кваліфіковані дії. Суддя першої інстанції Віктор Попревич не взяв це до уваги та дослідив "неналежно", запевнив адвокат.

Найем також наголосив: якщо заяву в поліції можно було переписати, то ці відомості в ЄРДР - ні, тому важливо їх дослідити. На думку захисника, є всі ознаки сфабрикованості справи саме на основі цього витягу. "Отже, заява була написана після того, як були внесені відомості в ЄРДР", - заявив Масі Найм.

Натомість прокурорка Наталя Бойко переконана, що підстав для дослідження цього доказу немає.

Протокол про прийняття заяви від Щербича також планують дослідити, про таке просить Ілля Воробйов. Прокуратура запевняє, що для цього теж немає підстав.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Прокурорка Наталя Бойко.

12:17

Суд перейшов до розгляду доказів. Адвокати Масі Найєм та Ілля Воробйов запропонували дослідити один із витягів з ЄРДР. На думку захисника Стерненка, його дослідили лише частково та з порушеннями.

12:13

Стерненко відмовився відповідати на питання сторони обвинувачення "з метою економії часу". Ексочільник "Правого сектору" заявив, що висловить свою позицію на стадії дебатів.

За словами адвокатів Стерненка, це право їхнього клієнта: давати чи не давати покази. Наразі він обрав другий варіант. Таку ж позицію підтримав і другий фігурант справи - Руслан Демчук. Каже, погоджується з показами, які давав під час розгляду справи судом першої інстанції.

12:10

Засідання почалося з дослідження доказів. Суддя Альбіна Кадегроб запропонувала Сергію Стерненку надати покази, на що його адвокати взяли декілька хвилин перерви, аби узгодити позицію їх кліента.

12:00

Судове засідання почалося. Апеляційну скаргу продовжують розглядати судді Альбіна Кадегроб, Руслан Котелевський та Вадим Прібилов. У суді з'явився новий прокурор Андрій Каражеляско, суд долучив його до справи. Відводів та самовідводів немає.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

Інтереси Стерненка представляють адвокати Масі Найєм, Вадим Оксюта, Андрій Писаренко, Микола Ореховський та Віталій Коломієць. Також присутній адвокат Руслана Демчука Ілля Воробйов.

11:40

Напередодні апеляції Суспільне завітало до села Фонтантка, де нібито й викрали Щербича. Місцеві мешканці заявили, що бачили того дня "якихось правосеків", утім кого саме, відповісти не змогли. Крім того журналісти поспілкувалися із самим потерпілим. Він не зміг пригадати, чи знав колись єдиного свідка в справі. Більше читайте в нашому тексті.

Що було на попередньому засіданні

На початку засідання 16 квітня Сергій Стерненко заявив про відвід судді Кадегроб, оскільки вона "обрала запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту". У такий спосіб суддя обмежила його свободу, запевнив обвинувачений. Клопотання про відвід також підтримали Руслан Демчук та адвокати фігурантів справи. Утім судді це клопотання відхилили.

Адвокати та обвинувачені вимагали від суддів скасувати запобіжний захід та закрити справу. Утім прокуратура подала зустрічну скаргу, в якій вимагала залишити в силі вирок для Сергія Стеренка та збільшити на 6 місяців термін ув'язнення для Руслана Демчука.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

Упродовж засідання і Стерненко, і захисники наполягали, що справа про викрадення та розбійний напад на депутата Щербича є сфабрикованою. Зокрема адвокати апелювали до того, що вирок начебто побудований на основі показів потерпілого, які неодноразово змінювалися.

"Справа сфальсифікована. Навіть заяву Щербича спочатку було переписано. Далі він плутався у показах: не знав, хто просив його скласти мандат, хто погрожував, хто заволодів майном. Є лише свідчення потерпілого, саме на цьому й базується вся справа", - наголосив адвокат Руслана Демчука Ілля Воробйов.

Натомість прокуратура вважає аргументи захисту необ'єктивними, оскільки суд ретельно проаналізував усі деталі справи. Доводи потрібно вивчати комплексно, а не виривати з контексту, запевнила на засіданні прокурорка Наталя Бойко. На її думку, Стерненко та Демчук діяли "конспірологічно" та намагалися максимально приховати будь-які докази.

Читайте також: Вирок Стерненку. Що відомо про суддів, які розглядатимуть апеляцію захисту

Нагадаємо, справу, за якою засудили Стерненка, суд розглядав упродовж майже п'яти років. Йому інкримінували викрадення й катування тодішнього депутата однієї з районних рад Одещини Сергія Щербича, який керував одеським відділенням партії "Родіна". Також у цій справі ексочільнику одеського "Правого сектору" закидали незаконне зберігання зброї.

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайнСуспільне Одеса

Справа Стерненка. Суд продовжує розгляд апеляції на вирок. Текстовий онлайн

За версією слідства, напередодні отримання Щербичем мандату депутата райради в 2015 році, його викликали на зустріч, а звідти відвезли у невідомому напрямку з мішком на голові, били й вимагали відмовитися від депутатства. Слідчі вважають, що одним з чоловіків у масках, які напали на Щербича, був Стерненко. Те саме заявив у суді і сам Щербич. Стерненко на це відповідав, що справа є сфабрикованою та побудованою "виключно на заяві Щербича". Щодо зберігання зброї Стерненко заявляв, що добровільно видав поліції пневматичний пістолет, колекційний ніж та шумовий пістолет, який начебто визнали вогнепальною зброєю.

Екслідер одеського "Правого сектору" пов'язував цю справу з міським головою Одеси Геннадієм Трухановим, оскільки потерпілий Щербич є членом партії мера "Довіряй ділам" та, за словами Стерненка, другом одеського очільника.

Також нагадаємо, 23 лютого Приморський районний суд Одеси ув'язнив на 7 років та 3 місяці ексочільника одеського осередку "Правого сектору" Сергія Стерненка та його соратника Руслана Демчука. Крім того суд вирішив конфіскувати половину майна, яке належить засудженим. 9 квітня апеляція змінила запобіжний захід для обох фігурантів з СІЗО на цілодобовий домашній арешт.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди