Українська режисерка в США Богдана Смирнова: "Тут дешевше все скасувати, ніж знімати під час ковіду"

Українська режисерка в США Богдана Смирнова: "Тут дешевше все скасувати, ніж знімати під час ковіду"

Українська режисерка в США Богдана Смирнова: "Тут дешевше все скасувати, ніж знімати під час ковіду" Особистий архів Богдани Смирнової

Богдана Смирнова —  режисерка, сценаристка, монтажерка та акторка з України, яка зараз живе та працює в США.

Отримала ступінь магістра мистецтв з кіновиробництва в одній із найпрестижніших кіношкіл світу —  Нью-Йоркському університеті. Випускниця престижної резиденції Канського кінофестивалю. Її короткометражні фільми отримали понад 20 нагород і номінацій на кінофестивалях світу.

Напередодні церемонії нагородження премією "Оскар-2021", яка відбудеться у незвичні дати та у незвичному форматі, ми поговорили про те, як пандемія вплинула на американську кіноіндустрію, тренди та зміни у зв'язку з новими гендерними та расовими квотами академії.

Є людина, яка контролює дотримання правил з ковіду

Богдано, як американська кіноіндустрія пережила цей рік пандемії? Чи суттєво довелося перебудовувати свою роботу?

Найголовніше — те, що весь цей час більшість країни перебувала на самоізоляції. Я — нью-йоркерша, тому переважно можу говорити про свій штат. Адже усюди діють різні обмеження. У нас дуже не заохочувалися зйомки, бо це передбачає, що багато людей одночасно збираються разом.

Перед початком зйомок всі мають зробити тести на коронавірус та заповнити анкети. Якщо у вас з'явилися симптоми хвороби або тим більше позитивний тест, треба обов'язково повідомити, оскільки це ставить під загрозу все виробництво.

На деяких телевізійних програмах, що виходять регулярно, тестування відбувається щодня, або кожні 3 дні, або щотижня, щоб своєчасно вловити можливе зараження групи.

Окрім того, створили нормативи щодо того, як і що має відбуватися на майданчику. Перш за все довелося мінімізувати кількість — і акторів, і знімальної групи. Люди мають дотримуватися дистанції, бути в масках, мити руки, пити або їсти у приміщенні заборонено. Обід має відбуватися на відкритому повітрі та з дотриманням певної дистанції, щоб мінімізувати ризик зараження. З часом, коли рівень пандемії понизився, послабилися і правила на майданчику.

Богдана Смирнова на зйомках

Богдана на зйомках фільму "Документ Гіверні" режисерки Жа'тавії Гарі (2018)

Відтак на майданчику з'явилася нова професія — ковід комплаєнс-офіцерофіцер з дотримання правил по ковіду. Ця людина слідкує, щоб всі на майданчику дотримувалися правил з ковіду. Я, як і багато колег, отримала такий сертифікат, тому що це дає більше можливостей для працевлаштування. Для цього потрібно прослухати онлайн-курс, який триває лише дві години.

Голлівудським студіям зараз дешевше скасувати зйомки

Багато компаній готові пристати на всі ці умови?

У 2020 році найбільші голлівудські студії перенесли майже всі зйомки на рік або на два. Це пов'язано з юридичною відповідальністю за своїх працівників. Якщо людина захворіла на майданчику, це загрожує серйозними наслідками для здоров’я. Відтак вона може подати позов і сказати: ця виробнича компанія винна, тому має виплатити мені стільки-то грошей.

Оскільки ці студії працюють з членами профспілок, які лобіюють їхні інтереси і висувають серйозні вимоги з дотримання безпеки та великі штрафні санкції, такий ризик невиправданий. Для них економічно значно менш ризиковано скасувати зйомки високобюджетних фільмів, ніж намагатися їх хоч якось зробити.

Тобто продовжують знімати зараз переважно стрімінги?

Багато телепередач ведучі записували з дому. А на реальних зйомках — якщо герої мають бути без масок — фільми часто знімали через скляну стіну. Оператор і ті люди, які знаходяться найближче до акторів, мають одягнути маску N95, яка має найбільший ступінь захисту, та прозорий пластиковий щиток.

Тобто так, як подекуди у нас — тихенько знімати без масок, — тут неможливо?

Погляд на ковід дуже різниться в різних штатах і, можливо, десь таємно і знімали. Я можу говорити про Нью-Йорк, в Лос-Анджелесі теж схожа ситуація — тут до цього ставляться дуже серйозно.

Коли людину запрошують на зйомки, вона отримує спеціальний документ, де прописано, яким чином ця виробнича компанія буде піклуватися про здоров'я своїх підлеглих. Відповідно, хтось може пристати на ці умови, а хтось — ні.

"Допомога по безробіттю забезпечила багатьом стабільність"

Якщо зйомки призупинили, відповідно, стало менше роботи. Які кінопрофесії постраждали найбільше?

Думаю, постраждали майже всі. Але здебільшого допоміжні професії. Наприклад, навіть на маленькому проєкті ти не обійдешся без камери, але оператор може водночас виконувати функцію оператора, асистента оператора, скачувати матеріал і ще, можливо, освітлювати. Проте, частина людей була залучена до роботи на кіномайданчику з дому. Наприклад, продюсери. Організація кінопроцесу триває, але посилилося віртуальне спілкування.

Богдана Смирнова на зйомках фільму "Її місце порожнє" (2009)Особистий архів Богдани Смирнової

Богдана Смирнова на зйомках фільму "Її місце порожнє" (2009)

Чи в цей час в індустрії підтримують одне одного?

Зараз з'явилося чимало нових кіноспільнот. Наприклад, я маю членство в декількох жіночих об'єднаннях (NYC Women Filmmakers, Filmmakehers, NYWiFT), а також спільноті Filmlaunch, де люди обговорюють свої проєкти та плани на місяць/тиждень і таким чином підтримують одне одного. Якщо ти комусь про свої плани сказала — потім соромного цього не зробити (сміється).

А державна підтримка?

Дивовижним чином виявилося, що щомісячна допомога по безробіттю (я її не маю права отримувати, бо не громадянка США) багатьом забезпечила більшу фінансову стабільність, ніж коли вони працювали. Сума залежить від багатьох факторів, але це десь 300-600 доларів на тиждень.

Якщо ти працює в кіно — у цьому місяці можеш попрацювати тиждень, у наступному — два тижні, потім — ще три дні. Зараз я кажу не про співробітників великих студій, а про фрілансерів, які фактично мають статус малого бізнесу, як у нас ФОП.

Щомісячна допомога дозволила багатьом використати цей час, щоб прокачати свої професійні навички, пройти онлайн-курси, зайнятися власними проєктами. Звісно, тим, в кого діти, було не так зручно.

2020-й, на мій погляд, став роком рефлексії. З одного боку це час застою, але було й багато можливостей цікавих.

Протягом останнього року було багато жартів про те, що ця зустріч могла бути імейлом. Виявилося, є деякі переваги у тому, щоб працювати з дому. Їхати в офіс та робити там те, що ти міг би вдома — це твій внесок в екологічне руйнування планети.

Але дуже багато хто виснажився від того, що немає чітко визначеного робочого дня. Ти прокидаєшся і засинаєш з думками про роботу. Дуже відчувається, що люди втомилися від ізоляції, хочуть зустрічатися і працювати в реальному житті замість того, щоб постійно сидіти перед комп'ютером.

"У білого чоловіка тут значно більше можливостей"

Вже цієї неділі відбудеться 93 церемонія нагородження "Оскар". Яке зараз ставлення до цієї премії в американській кіноспільноті та як відреагували на нові квоти для потенційних номінантів?

"Оскар" — це, грубо кажучи, такий елітний клуб кіношників в Америці, куди всі хочуть потрапити. Для більшості моїх знайомих — у мене немає такого пієтету — "Оскар" є мірилом успіху.

Нормативи, про які ви говорите, з'явилися як відповідь на численні протести, пов'язані з тим, що більшість членів цього елітного клубу — це білі чоловіки. Тут треба враховувати історію самих Штатів. Це колишня колонія. Багаті європейці привезли рабів, нічого їм не платили, заробляли на них гроші, які передавали своїм дітям.

Чорношкірі завжди залишалися у невигідний ситуації. І певна така сегрегація існує досі. Вона стосується не лише чорношкірих, але й людей інших рас та жінок. Певна кількість людей мала доступ до годівнички, а інша не могла туди пробитися незалежно від того, якими талантами вона володіє.

Після того, як "Оскар" ввів ці нові нормативи, нарешті заговорили про те, що освіжається кров.

В Кіноакадемію прийняли дуже багато нових членів, соціальних меншин — в тому числі жінок. Якщо вони жінок, яких 50%, називають меншинами, уявляєте наскільки ригідна ця система?

У цій сфері існує багато системної негнучкості. Навіть після змін у складі кіноакадеміків чоловіків серед номінантів стало ще більше, ніж в попередньому році. І до цього не треба ставитися пасивно. Мовляв, якщо людина талановита — вона проб'ється. Ні, людина не проб'ється у Штатах з такою ж легкістю, якщо вона талановита, але не є білим чоловіком. У нього значна краща освіта, тому що батьки змогли заплатити за приватну школу. Після цього він міг вступити у хороший університет, зняти курсові за гроші своєї родини тощо. У нього значно більше можливостей, ніж в інших категорій.

Спайк Лі — американський режисер, продюсер, письменник і акторinstagram.com/officialspikelee

Спайк Лі — американський режисер, продюсер, письменник і актор

Велику роль у цьому зіграла позиція Спайка Лі. У 2016 році йому мали вручити почесний "Оскар", але він відмовився приходити на церемонію. Сказав, що краще буде сидіти вдома і дивитися по телевізору, як грає його улюблена баскетбольна команда. Цим режисер хотів продемонструвати, що у нього немає жодного бажання бути членом клубу, де сидять лише білі чоловіки. "Оскар" залишався надто консервативним і не показував ті зміни, які відбувалися у світі. Після числених обговорень публічної позиції Спайка правила поступово почали переглядати.

"Тепер часто пишуть, що нададуть перевагу людям кольору, жінкам або квір"

З 2024 року при врученні "Оскара" враховуватимуть нові расові та гендерні квоти. Чи працюють ці вимоги вже зараз у тому, як відтепер формують склад знімальних команд?

Я бачу, що ці вимоги насправді дуже сильно допомагають. В оголошеннях про роботу у кіноспільнотах тепер часто пишуть, що нададуть перевагу людям кольору, квір та жінкам — тим, хто недостатньо репрезентовані в сучасному кіно. Людям, які мають мало досвіду, тепер легше отримати роботу, а значить, наступного разу вони зможуть претендувати на значно кращу посаду. Це замкнене коло потроху розривається.

Фільм режисерки Хлої Жао "Земля кочівників" — один з головних претендентів на "Оскар-2021"

Фільм режисерки Хлої Жао "Земля кочівників" — один з головних претендентів на "Оскар-2021"

Наприклад, цього року номінаткою на "Оскар" стала Хлої Жао ("Земля кочівників") — режисерка з кіношколи, де я вчилася. І це виявилося величезним прецедентом. За всю історію нагороди це перша жінка-азіатка, яка претендує на перемогу в режисерській номінації. Цей приклад показує, наскільки сильний вплив на формування думок довгий час мала лише певна група. Коли фільм номінується або виграє "Оскар", його промотують по всьому світу. Відповідно, глядачі отримують уявлення про те, що відбувається, через призму людини або групи, що його створила.

Раніше тут домінували білі чоловіки, тож світ мав певне уявлення про решту світу через призму цих білих чоловіків. Але зараз стає значно більш різноманітно.

"Рух жінок посилюється, тому що ми дуже одна одній допомагаємо"

Які тренди ще відчуваються в індустрії у зв'язку зі змінами у світі та суспільстві — новими квотами на "Оскарі", пандемією та рухом за права меншин?

Стосовно пандемії я, на жаль, нічого не можу сказати, крім того, що зараз кіноіндустрія у кризі. В іншому, мені здається, це справді приведе до хороших змін.

Кадр із фільму "Принаймні ти тут" Крістен Свонбек (Богдана грала головну роль, продюсувала і була співсценаристкою)Особистий архів Богдани Смирнової

Кадр із фільму "Принаймні ти тут" Крістен Свонбек (Богдана грала головну роль, продюсувала і була співсценаристкою)

Зараз дуже потужним стає рух жінок в кіно. Він дуже посилюється внаслідок того, що ми багато одна з одною ділимося, допомагаємо. Пару років тому з'явилася така професія — координатор інтиму на майданчику. Це пов'язано з тим, що в індустрії накопичилося незадоволення стосовно того, як відбуваються зйомки інтимних сцен.

Навколо таких сцен  багато сорому, немає відпрацьованого лексикону для того, щоб акторам було ясно, що буде відбуватися в цій сцені, щоб вони могли якимось чином спланувати свої рухи. Тому з'явилися спеціалістки (частіше всього це жінки), які пропонують певну термінологію, за допомогою якої узгоджують бачення режисера і потім піклуються про  акторів, враховуючи, що їм зручно і комфортно.

Мені здається, до жінок у кіно почали сильніше дослухатися, зі значно більшою повагою будуть ставитися. Наприклад, я працюю майже лише з жінками — мені дуже так комфортно. Це дає значно більше відчуття плеча, на відміну від того, що часто відбувається у співпраці з чоловіками, де значно більше амбіції та его.

Мій проєкт став фіналістом гранту Роттердамського кінофестивалю

Богдано, якщо говорити про вас, — яким для вас став цей рік та як на вашу діяльність вплинула пандемія?

В минулому році я зняла документальну експериментальну короткометражку "Коли моє сонце сідає", з відеоспостереженнями за місцевими бруклінськими жителями у парку, де я живу, та моїми закадровими телефонними розмовами з бабунею, що в Чернівцях. Зараз я її перемонтовую і вдосконалюю.

Богдана Смирнова в Каннах (2016)Особистий архів Богдани Смирнової

Богдана Смирнова в Каннах (2016)

Пандемія також дуже допомогла роботі над моїм повнометражним дебютом. Це новий проєкт за п'єсою моєї дуже давньої талановитої подруги Оксани Савченко. Вона називається "Мені більше не цікаво, як ти там". Цей фільм — соціальна драма про Лору, молоду матір, чоловік якої раптово зникає, і вона змушена шукати одночасно його та гроші, щоб оплатити банківський борг за житло, що стрімко зростає з кожним днем.

Ми з Оксаною витратили кілька місяців, щоб адаптувати п’єсу під кіносценарій. І дуже приємно, що цей проєкт став фіналістом  престижного гранту Роттердамського кінофестивалю від Фонду Хуберта Балса (у 2010 році цей же грант отримав український режисер Мирослав Слабошпицький на розробку свого першого повнометражного фільму "Плем'я", а пізніше — Дмитро Сухолиткий-Собчук на свою майбутню стрічку "Памфір". — прим. ред.).

Тепер маю наміри летіти на пітчинг в Київ. Але я дуже вдячна ковіду за, те що у мене був час займатися цим проєктом і дуже швидко, якісно його розвинути.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше