Марсоходу Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (NASA) Perseverance вперше вдалося отримати кисень з атмосфери Червоної планети.
Про це повідомляється на сайті NASA.
"Зростаючий список "перших" (досягнень – ред.) для Perseverance, новітнього шестиколісного робота НАСА на поверхні Марса, включає перетворення частини тонкої, багатою вуглекислим газом атмосфери Червоної планети на кисень. Експериментальний прилад розміром з тостер на борту Perseverance під назвою Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) виконав це завдання. Випробування пройшли 20 квітня, в 60-й марсіанський день, з моменту приземлення місії 18 лютого", – йдеться у повідомленні.
У NASA зазначили, що нова технологія може дозволити у майбутньому ізолювати атмосферний кисень та накопичувати у кількостях, достатніх для того, щоб забезпечити майбутні експедиції придатним для дихання повітрям. Також кисень буде можливо використовувати у складі палива для ракет, які стартуватимуть із поверхні планети.
"Це важливий перший крок у перетворенні вуглекислого газу в кисень на Марсі. У MOXIE є над чим попрацювати, але результати демонстрації цієї технології перспективні, оскільки ми наближаємося до нашої мети – одного разу побачити людей на Марсі. Кисень – це не тільки те, чим ми дихаємо. Ракетне паливо залежить від кисню, і майбутні дослідники будуть залежати від виробництва палива на Марсі, щоб здійснити подорож додому", – сказав Джим Рейтер, помічник адміністратора Управління космічних технологій NASA.
Атмосфера Марса на 96% складається з вуглекислого газу. MOXIE працює, відокремлюючи атоми кисню від молекул вуглекислого газу, які складаються з одного атома вуглецю і двох атомів кисню. У марсіанську атмосферу викидається залишковий продукт – окис вуглецю.
Що відомо
- Національне агентство США з аеронавтики й дослідження космічного простору NASA опублікувало світлину морозних дюн Марсу.
- Марсохід Perseverance ("Наполегливість") NASA записав перші звуки свого руху поверхнею Червоної планети.
- Perseverance за допомогою камер для уникнення небезпек зробив кілька світлин власної тіні на Марсі.
- 4 квітня марсохід Perseverance успішно скинув мінігелікоптер Ingenuity (Винахідливість) Національного управління США з аеронавтики та дослідження космосу (NASA) на Марс.
- 19 квітня NASA запустило перший безпілотний політ гелікоптера Ingenuity на Марсі.