"Я б не хотів червоніти за депутатів міста": педіатр Комаровський — на сесії Харківської міськради

"Я б не хотів червоніти за депутатів міста": педіатр Комаровський — на сесії Харківської міськради

"Я б не хотів червоніти за депутатів міста": педіатр Комаровський — на сесії Харківської міськради Суспільне Харків

На сесії Харківської міськради 21 квітня педіатр Євген Комаровський відповів на питання депутатів. Про вакцинацію від COVID, кисень для хворих та рівень підготовки Харкова — Суспільне зібрало основні тези лікаря.

Про депутатів та Pfizer

Кілька днів тому в Україну приїхала вакцина Pfizer. Я хотів би попередити депутатів та публічних людей міста, щоб Харків не виглядав недобре, не писати в соціальних мережах, що ви вакцинувалися Pfizer.

Ми маємо розуміти, що вакцина приїхала за ініціативою COVAX, це ініціатива Всесвітньої організації охорони здоров'я — заможні країни скидаються для допомоги бідним, і ця вакцина безкоштовна, призначена для літніх людей, інвалідів, лікарів, які на "передовій". Якщо стане відомо, що хтось з депутатів вакцинувався Pfizer, та ще й почне про це розповідати, це буде сором на всю країну. Я б не хотів червоніти за депутатів мого міста.

Про кисень

Я не розумію, що це за поняття "ліжкомісце" у ХIХ столітті, до якого не проведений кисень. Ліжко без кисню — це авто без руля. Таких ліжкомісць у світі не розуміють, що це за стаціонар, де біля ліжка немає кисню? Нам чи не потрібні ці ліжка, чи вони мають бути нормально обладнані...

Зараз в нашому місті кілька тисяч людей лікуються вдома та дихають киснем за допомогою концентраторів. Ми маємо розуміти, що близько 10-30 людей залишаться без кисню у випадку відключення електрики. Допоки у нас є проблеми з місцями в лікарнях, маємо по мінімуму організовувати всілякі профілактики.

На сесію Харківської міськради прийшов педіатр Євген Комаровський: про що говоривСуспільне Харків

Без сумніву, місто могло б набагато більше грошей у це вкласти, ми всі очікуємо, сподіваємося, що завтра це все закінчиться. Ми усі сподівалися у квітні минулого року, що це закінчиться на травневі свята, нас так до цього готували, ми були у цьому впевнені. Ніхто тоді не розумів важливості доз, що інфікують, епідеміології вірусу. І, напевно, тому я хочу сказати, що місто помилилося, держслужбовець помилився. Помилилися і дуже серйозно, коли не законтрактували попередньо [вакцини]… Купа лікарів взагалі вважали, і я вважав, що створити вакцину у такі терміни неможливо…

Зрозуміло, що недооцінили все це. І повірте мені, що на сьогодні у мене язик, чесно кажучи, не повертається сильно когось носом у це пхати, тому що, коли ми дивимося на те, що робиться в Італії, в Америці, Амстердамі, то там грошей у сотні разів більше ніж у нас, а ситуація не краща...

Усі бояться вкладати гроші, тому що ми прекрасно розуміємо: гроші можуть укластися, а виявиться, що дарма. Я готовий з вами погодитися, але заднім умом ми усі розумні хлопці.

Про вакцинацію та різницю між вакцинами

В Україні — три вакцини. Найімовірніше, якщо в нас і будуть вакцини від Pfizer, то тоді, коли закінчать вакцинацію в Америці та Європі, це орієнтовно може статися в середині літа, тоді можна буде сподіватися на Pfizer, який ми зможемо купити.

Зараз маємо говорити про дві вакцини: про китайський Sinovac та AstraZeneca з Індії та Південної Кореї. Це взаємозамінні вакцини: той, хто отримав першу дозу Covishield, може спокійно вакцинуватися AstraZeneca. Розмови про те, щоб не робити вакцинувати вакцинованих чи не робити друге щеплення, ширяться лише тому, що треба економити вакцини. Якщо в країні нормальна кількість вакцин, кожна людина, незалежно від того вакцинована вона чи ні, хворіла чи ні, має отримати дві дози вакцини.

На сьогодні точно відомо, що рівень імунітету, створений вакцинацією, вищий, ніж той, який людина набуває після хвороби.

Всі векторні вакцини — одноразові. Перекладаю: є аденовірус, який вбудований у фрагмент коронавірусу, коли організм виробляє імунітет від коронавірусу, він одночасно виробляє антитіла і до цього аденовірусу. Тому, коли ви за рік щепитиметеся цією вакциною, вона не спрацює, організм буде нейтралізувати цей аденовірус. Є багато видів аденовірусів. Covishield — це аденовірус шимпанзе, більше ми цю вакцину за рік чи два ми не зможемо використовувати, лише інші, з іншими коронавірусами.

Для України з нашою антивакцинальною кампанією була б ідеальною вакцина Johnson&Johnson, яка показує хороші результати після одного щеплення. У нас же важливо не лише вмовити на перше щеплення, але й зловити, щоб зробити друге.

З вакциною Sinovac не все дуже добре, але не в плані її безпечності, вона навпаки абсолютно безпечна й буде переноситися з усіх вакцин найкраще, бо ця вакцина зроблена за традиційною технологією, схожа на вакцини від грипу. Зараз в Чилі, 80% населення якого отримали дозу Sinovac, та 20% отримали обидві дози Sinovac, немає вільних місць в жодному стаціонарі чи реанімації. По Sinovac немає ефективності між дозами, лише за 2-3 тижні після другого щеплення з'являється захист. Рівень захисту після першої дози збільшується на 3%. Ті, хто боїться ускладнень, їм треба звертати увагу на Sinovac, але казати, що лише після 2-3 тижнів після щеплення другою дозою ви вважатиметесь захищеними.

Розмови про те, що AstraZeneca погана, а Pfizer хороший — маркетингові війни. Ціна AstraZeneca в 10-20 разів дешевша ніж Pfizer. Ми маємо розуміти, що ми заручники економічних ігор.

Про мутації вірусу

Унікальна властивість коронавірусу в тому, що мутації виникають тоді, коли вірус потрапляє до людини, в якої мало антитіл. Люди, які перехворіли в легкій формі чи без симптомів, є головним середовищем, де виникають мутації. Наша мрія про колективний імунітет саме тому виявляється нереальною. Ми йдемо до того, що будемо отримувати раз на два-три роки комплексну вакцину, яка буде містити кілька варіантів коронавірусу.

Про карантин та літні майданчики

Частинки вірусу можуть бути на поверхнях довгий час, але від них не можна заразитися. Вірус кілька годин активний у повітрі, та ймовірність інфікування пов'язана з тим, яку кількість вірусних частинок може вдихнути людина.

Найголовніше в епоху коронавірусу — зустрічатися на свіжому повітрі, щоб повітря, яке людина видихає з вірусом, розчинялося в атмосферному повітрі, тоді не виникне цієї інфікуючої дози.

На відкритих майданчиках, де між людьми є дистанція в 1,5 метрів, зустрічатися можна. Будь-який заклад харчування має закрите приміщення, де, скажімо, буде 10 кухарів на чотири метри... І це погано. Має бути хороша вентиляція. Маємо зробити так, щоб робота фітнес-залів визначалася не "хочу" адміністрації, а гігієнічними нормами.

Про те, що робити Харкову

Місту залишається тільки одне — витрачатися на розширення ліжок, підтримувати в робочому стані лікарів, які біля пацієнтів.

Читайте також: Чому у міськраді не бачать сенсу розгортати нові ліжка для пацієнтів з COVID

Коли ми вкладаємо гроші у кисень, у ліжка, це дуже правильно, і ми допомагаємо людей врятувати. Але ми ж повинні розуміти, що одна нормальна притокова вентиляція у школі зменшить кількість хворих, киснезалежних у стаціонарах. Якби мене зараз спитали, у що потрібно вкладати кошти, я б сказав у притокову вентиляцію у громадських місцях.

Найперших, кого треба вакцинувати — це касирів супермаркету, але будь-який харків’янин, який знає, що таке ескалатор в метро вже є об’єктом для вакцинації. Всі, хто користуються міським транспортом, всі у групі ризику.

Про "годування" аптек

Лікаря можна змусити дотримуватися міжнародних протоколів тільки тоді, коли лікар перестає годуватися з аптеки. 80% ліків, які призначаються при коронавірусній інфекції — це годування аптеки, і немає ніякого відношення до лікування коронавірусної інфекції.

І, незважаючи на те, що всюди вже, здавалося б, ну вже пів року всі кричать, що трохи не найнебезпечніше, що можна зробити при коронавірусній інфекції — це при перших симптомах призначили антибіотик, то в Харкові призначають по два і по три.

Зараз у нас нова мода в Харкові: перед щепленням рекомендують пити препарати, які розріджують кров, щоб не було ускладнень, і ці препарати вб’ють в 10 разів більше людей, ніж коронавірус, бо користуватися ними непросто.

Треба перестати грати в демократію і категорично заборонити лікарям робити дурниці.

Про повторні випадки та імунітет

Сьогодні весь світ каже про те, що повторна коронавірусна інфекція можлива, і весь світ говорить, що це вкрай рідко. Схоже, в нас з вами у країні якесь специфічне поле для життя коронавірусу, тому що в усьому світі повторна інфекція трапляється з частотою один на 50 тисяч хворих, а в нас — у кожного третього. Розумієте? Тому треба казати про те, що або в нас щось не так з тестами, або ми залякані телевізором, і взагалі навколишнім інформаційним середовищем — будь-яке чхання чи біль у нозі розглядаємо як симптом коронавірусної інфекції.

Повторна інфекція можлива. Повторна, як правило, легша за першу. Але, тим не менш, ні перша, ні друга, ні обидві одразу не є приводом не щепитися. Ось на це я хочу звернути увагу, тому що в нас зараз багато хто каже, що не буде щепитися, тому що хворіли двічі. Так, а де шанс, що ти не захворієш втретє, вчетверте?

Вакцинація рятує мільйони ціною життів одиниць. З точки зору одиниці, яка загинула після вакцинації, вакцинація — найбільший злочин людства, але життя так влаштовано, що суспільство завжди ризикує, щоб вижила більшість.

Про реабілітацію після COVID

Всі мріють про золоту таблетку, але немає таких ліків, які б полегшили постковідний синдром. Найбільше небезпечне в цьому стані — обмеження фізичного навантаження. Найголовніше — рухатися, дихати свіжим повітрям. Кожна людина, яка після коронавірусу в депресії, має панічні розлади, має знати телефони допомоги та куди звернутися.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди