Єлизавета II відзначає 95-річчя. Чим відома королева і що вона казала про Україну

Єлизавета II відзначає 95-річчя. Чим відома королева і що вона казала про Україну

Єлизавета II відзначає 95-річчя. Чим відома королева і що вона казала про Україну
AP

21 квітня королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з роду Віндзорів Єлизавета II відзначає 95-ий день народження. Вона також є королевою 15 країн Співдружності націй, серед яких Австралія, Багамські острови, Сент-Вінсент і Гренадин, Нова Зеландія та Канада.

Єлизавета II на престолі вже майже 68 років і править найдовше у Британії — попередній рекорд у 63 роки належав королеві Вікторії. Єлизавета II — одна з найпопулярніших осіб у Британії та світі. Вона має чотирьох дітей, вісьмох онуків та десятеро правнуків, а зі своїм чоловіком герцогом Единбурзьким Філіпом прожила у шлюбі 73 роки. Принц Філіп не дожив до дня народження своєї дружини 11 днів, а до власного 100-річчя — два місяці.

Суспільне пригадує найяскравіші цитати королеви та що її пов'язувало з Україною протягом правління.

Як святкують день народження королеви

За традицією, день народження монарха в країні відзначають двічі — 21 квітня, коли фактично народилася Єлизавета, та у другу суботу червня, коли проходить офіційний військовий парад у центрі Лондона біля Букінгемського палацу.

Станом на 21 квітня королева ще має перебувати в траурі через смерть свого чоловіка, ймовірно, саме тому жодних заходів не анонсували. 9 квітня, у день смерті Філіпа, був оголошений тижневий траур для Британії та двотижневий — для королівської родини. Згідно з ним, її члени мають відвідувати заходи у чорних траурних пов'язках, де це доречно.

У червні 2020 року через пандемію коронавірусу церемонія відбулася скромно, без участі родини та закінчилася за 20 хвилин. У дворі Віндзорського замкуЛітня резиденція королеви перед палацом парадом пройшов перший батальйон гвардії Уельсу під музичний супровід оркестру Королівської гвардійської дивізії. При цьому учасники зберігали рекомендовану дистанцію у два метри одне від одного. Крім того, тоді королева знаходилася на самоізоляції із 99-річним принцом Філіпом.

Читайте також: Офіцер Королівського флоту, дипломат та жартівник. Головне про принца Філіпа

Раніше у спеціальному зверненні королева Єлизавета II закликала британців до самодисципліни та рішучості. Крім того, у 2020 році королева вперше за історію правління скасувала салют на честь свого дня народження, бо вважала, що через COVID-19 він був недоречним.

Зазвичай на червневому параді на честь дня народження королеви присутні всі основні члени королівської сім'ї, а також тисячі глядачів, які заздалегідь займають кращі місця на вулиці Мелл, що зв'язує Трафальгарську площу з Букінгемським палацом. Однак слід очікувати, що якщо подібна церемонія й відбудеться цьогоріч, то без запрошених гостей і глядачів. За час правління Єлизавети II урочисте розведення варти з виносом прапора було скасоване лише раз — у 1955 році через загальнонаціональний страйк залізничників.

Читайте також: Єлизавета II провела перший офіційний захід після смерті принца Філіпа

Історичні події

Друга Світова війна розпочалася, коли принцесі Єлизаветі було тринадцять років. Її разом з молодшою сестрою Маргарет було евакуйовано до Віндзору. Розробляли також плани евакуації принцес до Канади, але їхня мати — королева Єлизавета заявила: "Діти нікуди не можуть їхати без мене, я ніколи не залишу короля, а король ніколи не залишить своєї країни!"

У 1940-му 14-річна принцеса Єлизавета вперше виступила по радіо у передачі "Дитячий час" зі зверненням до дітей, які постраждали від лих війни.

"Ми намагаємося зробити все можливе, щоб допомогти нашим доблесним морякам, солдатам і льотчикам, і ми також намагаємося нести свою частку небезпеки й печалі війни. Ми знаємо, кожен з нас, що зрештою все буде добре", — сказала майбутня королева.

У 1945 році Єлизавета змогла вмовити батька Георга VI дозволити їй приєднатися до Жіночої допоміжної територіальної служби, де вивчилася на водія та стала лейтенанткою Елізабет Віндзор. Це стало першим випадком в історії королівської родини, коли жінка служила у військовому підрозділі.

Королева у молодості
Королева у молодості. Вікіпедія

Єлизавета здійснила свій перший закордонний візит у 1947 році, коли разом із батьком відвідала Південну Африку. На честь свого повноліття, яке настало, коли їй виповнився 21 рік, вона виступила із радіозверненням до Співдружності та Британської імперії зі словами: "Я проголошую перед вами, що все моє життя, буде воно довгим чи коротким, має бути присвячене служінню вам і нашій великій імперській сім'ї, до якої ми всі належимо".

Читайте також: Факти з життя королеви Великої Британії

У 1969 році Єлизавета II привітала підкорення людиною Місяця. "Від імені британського народу я вітаю вміння і мужність, які привели людину на Місяць. Нехай це прагнення збільшує знання і добробут людства", — написала вона. Ці слова були залишені на Місяці екіпажем Аполлон-11Американський пілотований космічний корабель серії Аполлон, який уперше доставив людей на поверхню Місяця..

У 2015 році Єлизавета II підтримала вихід Британії із ЄС (Brexit), оголосивши: "Велика Британія проведе нові переговори з питання про членство в ЄС з тим, щоб він служив інтересам всіх членів. Паралельно буде внесений законопроєкт про референдум з питання про вихід з ЄС, який пройде до кінця 2017". Згодом королева підписала відповідний документ про вихід країни із Європейського Союзу.

Єлизавета II з принцом Філіпом
Єлизавета II з принцом Філіпом. AP

Також королева висловлювала сподівання, що у найближчі роки кожен зможе пишатися тим, як він відреагував на пандемію коронавірусу. "І ті, хто прийдуть після нас, скажуть, що британці цього покоління були такими ж сильними, як і всі інші". Згодом вона казала, що вулиці Британії не порожні, "вони наповнені любов'ю і турботою". "І коли я дивлюся на нашу країну сьогодні та бачу, що ми готові зробити для захисту і підтримки один одного, я з гордістю кажу, що ми як і раніше залишаємося нацією", — додавала вона.

Читайте також: У британця через Brexit конфіскували бутерброди з шинкою на кордоні з Нідерландами

Королева і Україна

У 1984 році королева відвідала скансенСкансен — етнографічний комплекс — музей просто неба, музей-село "Село україно-канадської культурної спадщини" неподалік Едмонтона (Альберта) у Канаді. Село відтворює життя й побут першопрохідців у регіоні, у ньому демонструється побут українців Канади між 1892–1930 роками: автентичні хати й домівки українських колоністів-першопоселенців було перевезено з околиць у музей і поетапно реставровано відповідно епосі початку XX сторіччя.

Вид частини реставрованого "Села україно-канадської культурної спадщини"
Вид частини реставрованого "Села україно-канадської культурної спадщини". Вікіпедія

17 жовтня 2005 року у Лондоні королева Єлизавета II вручила тодішньому президентові України Віктору Ющенку нагороду "Чатем ХаусПремія Chatham House — це щорічна нагорода британського Королівського інституту міжнародних відносин, яка вручається "за найбільш значний внесок у розвиток міжнародних відносин у минулому році". Серед переможців премії були зокрема: президент України Віктор Ющенко (2005), президент Бразилії Лула да Сілва (2009), президент Туреччини Абдулла Гюль (2010), держсекретар США Гілларі Клінтон (2013) та держсекретар США Джон Керрі (2016)" за вагомий внесок у розвиток міжнародних відносин.

Як сказала королева українському президентові перед церемонією нагородження, "нагорода є знаком великої поваги до досягнень української нації". Натомість президент Ющенко розповів королеві про унікальні українські традиції та історію.

У 2014 році з революційними подіями, незаконною окупацією Росією Криму та початком війни на Донбасі Єлизавета ІІ знову згадала про Україну. Так, 5 червня у своїй щорічній тронній промові, приуроченій до відкриття чергової сесії парламенту, королева висловила підтримку суверенітету та територіальній цілісності України: “Велика Британія працюватиме задля миру та безпеки на кордонах Європи, а також для стабільних відносин між Росією та Україною на основі поваги національного суверенітету, територіальної цілісності та міжнародного права”.

Наступного дня, 6 червня 2014 року, під час заходів до святкуванню 70-річчя від дня висадки союзницьких військ в Нормандії в ході Другої світової війни королева Єлизавета ІІ привіталася з новобраним президентом України Петром Порошенком. В українського гаранта сприйняли такий крок як "найвищий ступінь довіри королеви".

Не оминула королева “української теми” і у своїй промові перед британським парламентом у травні 2015 року. Королева Єлизавета II знову висловила підтримку Україні й наголосила на важливості імплементації "мінських угод".

"Мій уряд продовжуватиме тиск на Росію, щоб вона поважала територіальну цілісність та суверенітет України і стоятиме на повній імплементації "мінських угод", — зазначила королева.

18 квітня 2016 року королева у своїй промові перед Палатою лордів запевнила, що уряд Британії “продовжуватиме працювати над вирішенням конфлікту в Україні”.

У 2017-2020 роках королева вітала Україну з річницями незалежності. Єлизавета ІІ висловлювала найкращі побажання і щастя президентам України Петру Порошенку та Володимиру Зеленському, а також українському народові.

Зокрема у 2020 році королева надіслала президентові України Володимиру Зеленському “свої теплі привітання з нагоди національного свята, разом з найкращими побажаннями народу України у цей важкий час".

Також примітно, що у лютому 2018 року Київська міська рада передала британській королеві в оренду на 49 років земельну ділянку площею 0,1622 га у Шевченківському районі Києва. Орієнтовно вартість оренди склала понад 568 тисяч гривень.

У жовтні 2018 року Всеукраїнський центр вишивки і килимарства, що на Полтавщині, вишив вишиванку для королеви Британії. За словами українського художника та педагога Євгена Пілюгіна, для монархині підготували вишивку “білим по білому”: "Нещодавно у Решетилівці шили сорочку для королеви Великої Британії. Їй особисто або її оточенню захотілося, аби у неї була саме така сорочка. Майстрині вишивали її спеціальним орнаментом”.

Королівське життя

Єлизавета II стала першою монархинею Британії, чию коронацію, на її прохання, транслювали по телебаченню. Церемонія відбулася 2 червня 1953 року. Були присутні представники Палати громад, громадськості, прем'єр-міністри, громадяни інших країн Співдружності, а також представники іноземних держав. Також церемонія лунала по радіо.

Попри напружений графік, королева обожнює тварин — особливо коней та собак — та все життя намагалася приділяти достатньо уваги своїм інтересам. Зокрема вона щорічно відвідує королівські кінні перегони, зібрання та змагання вершників.

На вісімнадцятий день народження королеві подарували коргі на ім'я Сьюзен, від якої були виведені її численні нащадки, яких і нині утримує Єлизавета II. Деякі коргі були схрещені з таксами.

Також Єлизавета II обожнює шотландські кантрі-танці. Щороку під час свого перебування в замку Балморал у Шотландії королева влаштовує танці для сусідів, співробітників маєтку і замку, а також членів місцевої громади.

Хоча загалом королева була здорова протягом всього свого життя, у 2003 році вона перенесла операцію замкової щілини на обох колінах. У жовтні 2006 року вона пропустила відкриття нового стадіону через напругу м'язів спини, яке її турбувало. Попри це, плани похорону королеви під кодовою назвою "Операція "Лондонський міст" розроблялася британським урядом з 1960-х років.

Перший у черзі на престол

Після смерті Єлизавети II королем стане її первісток, найстарший з чотирьох її дітей — Чарльз, принц Уельський. Саме він був чоловіком принцеси Діани — матері принців Вільяма (другого у черзі) та Гаррі (шостого). Джерела з кіл, наближених до королівської родини, розповідали, що зробити пропозицію Діані переконав принца Чарльза його батько — герцог Единбурзький, а після її трагічної загибелі наполіг, аби сини провели труну матері в останній путь і вів онуків на похоронній церемонії за руки.

Читайте також: Похорон принца Філіпа подивилися 13 мільйонів британців

Ще за життя Діани у 1996 році Чарльз розлучився із нею та у 2005-му одружився зі своїм давнім коханням — Каміллою Паркер Боулз, яка була розлученою і мала двох дітей від попереднього шлюбу. Вона стане наступною королевою, однак правити Сполученим Королівством буде саме Чарльз.

Зараз Чарльзу 72 роки. Він — найстаріший і найстарший спадкоємець в історії Великої Британії. Як принц Уельський у 1958 році Чарльз взяв на себе офіційні обов'язки від імені Королеви та країн Співдружності. Про своє раннє навчання Чарльз зауважував: "Я не любив школу так сильно, як міг би, але це було лише тому, що вдома я щасливіший, ніж де-небудь ще". Він також порушив королівську традицію, не вступивши на службу до Збройних сил.

Принц Чарльз
Принц Чарльз. royal.uk

Водночас громадяни Британії не згодні із чинною традицією престолонаступництва. Більшість підданих хочуть, щоб наступним королем став принц Вільям, а не його батько Чарльз. 41% опитаних обрав би принца Вільяма, 22% — сина королеви принца Чарльза, а 14% виступили за те, щоб "у Великій Британії більше не було монархії". Якщо ж монархом стане принц Уельський, він буде найстаршою людиною, яка зробила це: нинішнім рекордсменом є Вільгельм IV, якому було 64 роки, коли він став королем у 1830 році.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок