Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі — сумський музикант Орест Коваль

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі — сумський музикант Орест Коваль

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі — сумський музикант Орест Коваль Суспільне Суми

Квітень для міста Суми - це час міжнародного фестивалю органної та камерної музики "ORGANUM". У 2020-му мав відбутися вже 27-й фестиваль, але через карантин і квітень 2021-го вже не буде фестивальним. Але його організатор - Орест Коваль - активно працює над тим, щоб "тримати в тонусі" й інструмент, і свою майстерність.

Орест Коваль – сумчанин львівського походження; органіст, якого 16 років не допускали до органу; піаніст, продюсер і педагог, а на додачу – органний майстер. Це Орест Коваль прописав у Сумах Баха завдяки фестивалям “BACH-FEST” та “ORGANUM”. Він той, хто організовані ним фестивалі обраховує десятками, а концерти – сотнями. В інтерв’ю він розповів про особливості сумського органу, про своє ставлення до органної музики та про те, як за допомогою музики можуть збуватися бажання.

Органіст

Ви спочатку були піаністом, а потім доля так вирішила, що довелось мати справу з органом, так?

Я зацікавився органом.

Від моменту, коли Ви зацікавилися органом і до моменту, коли Ви стали виступати на публіці, скільки часу минуло?

Напевно, десь півтора року. Зараз, після 16-річної перерви, три роки я пограв і тепер почуваю себе впевненіше.

Це було в далекому 1978 році, коли я дізнався, що в Сумах буде встановлений орган. Я працював в музичному училищі. Воно придбало електронний інструмент, і я на ньому вправлявся. У 1980 році я вступив до Київської консерваторії.

А до Сум загалом Ви в 1974-му році приїхали?

Так, і працював у музичному училищі. Я піаніст за фахом. А потім навчався в консерваторії на органі. Вчився три роки. Коли орган з’явився в Сумах 1986 року, я отримав роботу не органіста, а органного майстра.

Чому так вийшло?

Філармонія запросила на роботу органіста - Михайла ЧичерінаМихайло Чичерін – органіст. В органному залі Троїцького собору, де був встановлений концертний орган, працював з 1986 року. Після перенесення органа у філармонію був штатним органістом Сумської обласної філармонії (2007-2016 рр), десь в 82-му році, ще органу не було. А мене посилало вчитися на органіста управління культури, спеціальний дозвіл міністерства був потрібен. Я спитав начальника управління культури тодішнього: як же ви будете утримувати двох органістів? Мені сказали - чого ви переживаєте за кермо автомобіля, якого ще немає.

Але коли «автомобіль» з’явився1976 року було розпочато реставрацію Троїцького храму, яке закінчилося 1988 року. Під час реставрації було встановлено орган (1986), а сама церква представляла з себе музей. у 86-му році, то мені сказали - якщо хочеш бути коло органу, от тобі викрутка в руки і будеш органним майстром. “Ми знаємо, що ви знаєте, як орган всередині виглядає, як його обслуговувати...” А на той час просто я познайомився з одним чоловіком який будував орган у ЯлтіВолодимир Хромченко – органіст, органобудівник, сконструював і побудував найбільший в Україні орган у будівлі колишньої електростанції Лівадійського палацу (м. Ялта).. 81-го року коло нього там крутився і трішечки набрався цих знань (посміхається).

Ну я погодився, звичайно. Органний зал відкрився тільки у 1989 році. Але мене в той час запросили у Рівненську філармонію працювати органістом, і був я там і органним майстром також.

А всі органісти - органні майстри?

Ні. Дуже мало тих, які розбираються, як орган влаштований. Здебільшого органні майстри - це окрема каста. Я два роки працював в Рівному. А тоді мене запросили в Сумську обласну філармонію працювати за контрактом. Я навчився організовувати сам собі концерти і потім вирішив зробити фестивалі.

Як кажуть, як людину доля веде, і вона думає - приймати чи не приймати. Якщо людина приймає, то вона шукає виходу із ситуації. Я думаю, що кожна перешкода, яка стоїть на життєвому шляху, це для того, щоб задуматися, що треба розвиватися в якомусь іншому напрямку.

Як саме Ви організовували концерти?

Я пішов по Сумах, по навчальних закладах. Коли в них були збори, я ставав перед зборами і казав, що я вам буду грати на органі 4 концерти - один концерт на місяць. Я зрозумів, що варто тільки абонементи продавати, бо не можна бути ще й касиром собі на кожний концерт. Кажу - буду показувати слайди, де композитор народився, буду супроводжувати музику слайдами, буду розповідати вам про ту музику. І так набрав чотири зали по 300 чоловік. І грав щотижня концерти - одну програму, а потім наступного місяця - іншу програму. І так чотири програми для кожної публіки я там зіграв. Приніс в касу 8 тисяч 300, отримав зарплатню - 2 тисячі 300. (Не пам’ятаю вже які то гроші були тоді, але співвідношення заробітків відклалося у пам’яті.) А перед тим я сів на машину натаксував 2 тисячі з половиною. Бо треба було закупити папір, треба було оплатити роботу друкарні, і обладнання треба було закупити - слайдопроектори, підсилення по залу.

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест Коваль

Орган

Як же виникла пауза 16-річна?

У 2001 році орган був заблокованийЗгідно зі ст.17 Закону "Про свободу совісті та релігійні організації", частину Троїцького собору передали парафіянам у 1996 році. Органний зал, розташований у храмі, перестав функціонувати у цій якості у 2001 і, фактично, орган був заблокований до перенесення інструменту у приміщення філармонії (2007-2008рр).. І тільки 2007-го він був перенесений до філармоніїУ 2007-2008 у філармонії (колишня будівля Дворянського зібрання) проводився капітальний ремонт, сцену було переобладнано під органний зал, куди перенесли орган з Троїцької церкви. Орган було встановлено чеською фірмою «RIEGER-KLOSS». Були різні розмови про те, куди його варто переносити. І я втрутився в ту ситуацію, бо знав, що орган повинен бути у відповідній акустиці. Насправді, у філармонії не зовсім підходяща акустика, тому що арка заважає звуку, а ще дуже заважає завіса, яка тут потрібна тільки для, напевно, якихось театральних вистав. Кожен виконавець, який приїжджає і грає тут, у філармонії, він дивиться, де арка, щоб стати перед аркою. Арка глушить звук. Це дуже добре для органіста, який грає, тому що частина звуку відбивається від арки і повертається до його вух. А здебільшого органіст грає тут, а вуха йому треба мати там, в залі. Органіст не чує те, що чують слухачі.

Тобто Ви вважаєте, що перенесення органу із Троїцького собору не було найкращою ідеєю?

В політичному плані це було добре, тому що це одна організація, і її орган. Якщо поставити в якомусь іншому залі, це була б інша юрисдикція. Чехи, які приїжджали переставляти орган, вони дивились, перш за все, зал, і що треба в залі зробити. Вони порекомендували, щоб це була тверда стеля над органом. Тут - підвісна. Вікна повинні бути зі склом у три сантиметри. Тут на вікнах - звичайне скло, і на них є штори, які гасять звук. РевербераціяРеверберація — залишкове "післязвуччя" у закритих приміщеннях. Утворюється внаслідок багатократного відбиття від поверхонь та одночасного поглинання звукових хвиль. Реверберація характеризується проміжком часу (у секундах), протягом якого сила звуку зменшується на 60 дБ була 5 секунд в Троїцькому соборі, а тут - якщо є секунда, то дуже добре. Дирекція філармонії на мене сердилася, що я ось, окрім філармонії, ще десь розглядав якісь варіанти.

Тому я не був допущений до перенесення органу, хоча коли чехи працювали в церкві, я там ще приходив до органу і дивився час від часу. Вони казали, що орган у дуже хорошому стані - просто вмикай і грай. Я не знаю, чи це моя заслуга, а може просто такий вдалий орган, і не потребував дуже великого клопоту. Плюс там були стабільні температурні умови, в соборі.

Коли Ви повернулись до органу?

Після того, як відійшов в кращий світ Михайло Чичерін, потім змінилася дирекція філармонії, і директор мені говорить - приходьте, будете солістом. Але не гравши 16 років, я не міг претендувати на те, щоб бути солістом.

Але Ви в цей період працювали з ним як майстер?

Ні, я не мав права навіть підходити до нього. Тільки під час фестивалів, коли артисти приїжджали, то я міг взяти ключі, відкрити, і допомагати органістам. Але я не мав права зайти в середину органу.

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест КовальFacebook. Автор - Дмитрий Симонов

Сумський орган у цифрах:

  • Орган «Rieger-Kloss» opus 3568
  • Побудований у чеському місті Крнов у 1986 році
  • Має 48 регістрів, три мануали
  • Особливість – наявність 32-футового регістра в педалі (чого немає у його харківського брата-близнюка)
Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест КовальСумська обласна філармонія

Орган у Сумській обласній філармонії

Наш орган буду вали на фірмі “RIEGER-KLOSS”. Там один музикант, який на акордеоні грав, то він найкраще інтонував органи, решта - вони були не музикантами. І тому у них органи уніфіковані, стандартизовані, але знівельовані звукові характеристики - тембральні характеристики кожного регістра усереднені. Тембральні якості повинні бути більш різноманітними, для того, щоб було барвистіше звучання. Як порівняти - кришталевий бокал, який за ніжку береш і дзвін гарний, і є скляний - він так само дзвенить, але вже не так, як кришталь. Так це у нас - звичайне скло, будем так говорити.

Тобто сумський орган унікальний тільки тим, що він у Сумах один? Є якісь іще особливості нашого органу?

В ньому є 32 фути, це регістр, який дає 16 герц у нижню ноту. Рідко який орган має такі регістри. Це органи, які стоять у великих залах А в нас був великий дуже собор. Якби орган будувався для цього приміщення, філармонії, з самого початку, то не було б того 32-футового регістру. Цей регістр дає масу звучання, глибину, наповнює.

Які у Вас стосунки з органом?

Коли ти органіст і ще й органний майстер, і ти граєш на органі, репетиція наприклад і щось там не працює в ньому, - не можу далі грати. Я зупиняюсь і починаю думати, що там може бути, що там сталося. Я знаю, як влаштована вся ця конструкція. І думаю - ага, це може бути там, там і там. Я іду, дивлюся, ага, ось тут зіскочила якась пімпочка, я її полоскотав, вона стала на місце, сідаю, граю далі. Або якась нота розстроїлася. Я її «вмикаю».

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест Коваль

Філософія органної музики

Що складніше - стати гарним органістом, чи стати гарним майстром органу?

Органістом. Це професія досить складна. Ти, по-перше, повинен бути філософськи готовим до того, щоб таким звуком грати. Бо цей звук неподвижний. Його потрібно зробити пластичним. Але пластичним до тої міри, яка закладена композитором. А як закладено, цього не вказано в нотах (посміхається).

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест КовальFacebook: Сергей Малюк

А що значить - бути філософськи готовим?

Треба захотіти полюбити цей звук. А потім зі стандартним тим звуком, який не динамічний, з ним щось зробити. Як його зробити пластичним, які ноти тримати довше, які - коротше, як їх зв’язувати, як - розділяти. Це ціла філософія, ціла наука, а це зовсім інші переживання, ніж в піаніста, ніж в скрипаля, ніж у вокаліста, бо вони самі формують звук. А тут сформував звук майстер, той, який не музикант, наприклад.

То майстром стати простіше? А багато майстрів загалом?

В Україні органів багато, десятки, а майстрів таких, які уміють обслуговувати органи, чоловік сім, може, є.

Скільки часу займає налаштування органу перед концертом?

Якщо щотижня до нього підходиш, то хвилин 40. Справа в тому, що якщо частіше, то ти бачиш, в який бік температура змінилася. Якщо температура в залі підвищується, то підвищується тон у відкритих трубах, лабіальних, а язикові стоять на місці, їх треба піднімати.

Органісти самі не настроюють органи, тому що треба двох людей.Один натискає на клавіші, а другий - всередині.

Чи треба слухачів готувати до сприйняття органної музики?

Є люди, які приходять на концерт, і не важливо, як органіст грає. Може зовсім не вміти грати, ну трошки натискає на клавіші, але не відчуває тої природи, грає просто що в нотах написано. Але в нотах - це просто ескіз. І 50 чоловік в залі вважають, що це - геніально. А це зовсім скучно може бути. Але той органіст цікавий, який може моделювати звучання, якісь між нотами люфти робити, які інтригують. Так ХаліуллінТимур Халіуллін – органіст, соліст бєлгородської філармонії. Крім органа грає також на клавесині й карильйоні. Популяризує органну музику, виконуючи хіти Queen та Deep purple, фрагменти рок-опер, та саундтреків до кінострічок. грає. І багато хороших музикантів заходу, які можуть це робити.

Тимур Халіуллін - J.Alain "Litanies" (fragment) на Bach-fest'2013

Концерт заряджає, чи забирає енергію?

Великий адреналін поступає, тому що велика концентрація під час концерту. Ти повинен бути сконцентрований, щоб чітко відпрацювати. Після того довго можна не заспокоїтися, після концерту можна не заснути до 2-ї, 3-ї години ночі.

Буває, що зовсім втомлений ввечері, я переважно вечорами займаюсь,думаєш - та ну нє. Але береш себе за шкірку, приходиш сюди, у філармонію, вмикаєш орган, 15 хвилин граєш, і ти в - тонусі. І ти пограв ніби півгодини, дивишся на годинник, пройшло вже дві з половиною години. Час минає дуже швидко, коли ти хочеш щось з тими звуками змоделювати.

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест Коваль

Таємниці музики

Орган лікує?

Дуже сильно, так. Взагалі є таємничі речі. Якщо ти правильно розташовуєш звуки між собою, то в той час ти можеш думати, яка є потреба, і та потреба з’являється. Так було тричі в житті в мене.

Що це були за випадки?

Я вчив одну дівчинку грати на скрипці Баха. Я їй не дозволяв грати ні однієї ноти так, як я відчував, як треба грати. Я не вмію грати на скрипці. Вона плакала, я виходив з класу, повертався за хвилин п’ять. Я говорю - я знаю, чому ти плачеш. Тому що ти знаєш, як треба щоб звучало, тільки в тебе ще немає того вміння. Тому ти від тої розпуки плачеш. Там був Бахівський твір, коротенький, на 32 такти. Під час тих занять я зронив таку фразу - було б добре подивитись на автограф Баха, побачити, що саме від редактора, а що саме - Бах. Які знаки поставив, яку лігу, де його рука, не те, що редактори надрукували, додали свого.

І це було перед Паскою, я поїхав до Льова на кілька днів, у Львові мовило польське телебачення. Двоповерховий будинок у батьків, сестра на другому поверсі. Я побув з батьками, піднявся нагору до сестри, відкриваю двері у вітальню, меблева стінка і у скляних дверцятах відображається екран телевізора. І в екрані стоять ноти, я відкриваю ширше двері і бачу в телевізорі автограф Баха, саме того твору. Іде трансляція німецького фільму “Йоган Себастьян Бах” Конрада Фішера німецькою мовою, польські субтитри. Знаєте, що таке екранний час 25 секунд - це дуже багато! А я 32 такти дивлюсь, який тут він знак поставив. Виходить, я змоделював ті звуки між собою так, як вони мали звучати, і я зронив в небо - добре було б побачити автограф. І я ж зайшов саме в ту секунду, коли той автограф було показано.

Є прелюдія і фуга. Дуже печальна прелюдія і фуга - життєстверджуюча. У ній три теми - тема Ісуса, тема його страждань, і тема Воскресіння. Я просто знайшов те там, і побачив, і зрозумів, що це дуже потужна молитва. І на ту молитву можна накладати потребу. Я півроку її грав і ніяку потребу не накладав, тому що це мало бутидуже обережно, це мало бути щось таке дуже вагоме. І я наклав потребу, що треба орган для католицького храму. І через два тижні тут директор мені каже: що ж ти ходиш, іди, тут орган простоює. Я просив для католицького храму, а отримав тут орган. Це той, третій, випадок.

Потрібно філософськи бути готовим до того, щоб грати на органі - сумський музикант Орест Коваль

Другий пропустили

Так, я мав виступ на фестивалі “Органум” з ансамблем - клавесин, віолончель, скрипка, флейта і вокал. І віолончель відмовилася за місяць до того фестивалю. Ясно, вона повторювала нижній голос клавесину, а він звучить двінко, але не дає тої маси звучання.

Клавесин стояв в католицькому храмі, я вночі займався. Твір Баха грав - з циклу “Музичні дарунки”. І десь півгодини граю, і я не знаю, що там в тому творі, але думаю, може я відчую, що ці інтонації значать. І я півгодини намагаюся відчути. На другу ніч так само сиджу там граю і задумався, що мені треба віолончель. Думаю, фестивальний концерт відіграю, а потім пошукаю, може хтось згодиться в Сумах. І знов півгодини граю той самий твір.

Приходжу додому і отримую електронного листа: я фаготист, повернувся в Суми, я знаю, що Ви полюбляєте грати на клавесині, може щось пограємо. А фагот - це та сама теситураТеситура - переважне розташування звуків за висотою в музичному творі відповідно до діапазону голосу або до музичного інструменту. Розрізняють високу, середню і низьку теситури, відповідні можливостям високих, середніх і низьких співочих голосів і різновидів музичних інструментів., що й віолончель. І я з ним зв’язався, прислав йому ноти, ми наступного дня зустрілись на репетиції, а ще через день - з вокалісткою, і він сказав - я знаю, що від мене вимагається. І через тиждень ми грали концерт з тим нижнім голосом.

Фуга cis moll (WTK I, BWV 849). Й.С. Бах. Клавесин.

А яку зараз найбільшу потребу має Орест Коваль?

Потреба жити, грати, дарувати всі свої позитивні речі, і не зовсім позитивні, - людям. Один органіст сказав: у мене такі в житті є пріоритети - я служу Богові перш за все, потім - музиці, а потім - людям, Я не знаю, чи я служу Богу, бо грішний, ну трошки служу музиці. Ще може Бог дарує мені роки життя, де я зможу продовжувати грати на органі, продовжувати організовувати фестивалі.

Я не знаю, кому я зможу передати їх, тому що немає тих людей. Якщо вони з’являються серед учнів, які підростають, які люблять цю справу, які музиканти, але вони поступають в консерваторію і потім відлітають у великий світ. Вони в Суми не повертаються, хіба що до батьків приїжджають. У мене немає тої людини, з якою ми будем разом робити, щоби їй передати свої контакти, своє бачення. Оце, мабуть, потреба.

А Ви не жалкуєте, що лишились в Сумах?

Та ні, зовсім. Ніколи. Це місто дуже таке, притульне до життя, тут є що робити мені, ну і орган у мене є.

Цього разу ми спілкувались не лише з Орестом Ковалем, а й з органом - через органного майстра. У текстовий варіант інтерв‘ю не увійшла "подорож" всередину органа, проте відеоверсія цієї екскурсії міститься у повному випуску програми.

Авторка - Оксана Кириленко

Що відомо

  • Орест Коваль очолює громадське об'єднання "Органум", яке з 1993 року провело 58 міжнародних фестивалів органної, камерної та джазової музики: Organum, Bach-fest, Jazz-fest, Всеукраїнський фестиваль "30 років органного мистецтва України. Посвята А. Котляревському", Livadia-fest та Міжнародний фестиваль камерної музики в Шостці
  • У всіх цих фестивалях виступали артисти із 26 країн світу.
  • Через пандемію, з 2020 року фестивалі не проводяться.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди