Чи стануть кредити на іпотеку доступнішими для українців. Пояснює експерт

Чи стануть кредити на іпотеку доступнішими для українців. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чи стануть кредити на іпотеку доступнішими для українців. Пояснює експерт otodom

Заступник керівника Офісу Президента та координатор програми "Велике будівництво" Кирило Тимошенко заявив, що програму іпотечного кредитування надалі буде істотно розширено. Президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта в ефірі Українського радіо детальніше розповів про плани влади.

Що передбачають зміни у програмі

За словами експерта, в Україні планують запровадити програму "Житло в лізинг". Вона буде дещо відрізнятись від попередніх іпотечних програм, але її умов ще немає.

Піта пояснив, що це достатнього відома світова практика, коли лізингоотримувачі отримують лізинг-житло і протягом певного довгострокового періоду сплачують так звані лізингові платежі. Це щось схоже на оренду з правом викупу, проте там будуть також певні відсотки за користування цим лізингом.

"Начебто 5% було задекларовано, тому ця програма буде також цікава. І коли ми побачимо її детальніші умови, буде зрозуміло, чи вона буде дієва та ефективна, наскільки нею зможуть користуватись наші громадяни, які потребують поліпшення житла", — сказав він.

Президент Асоціації зазначив, що поки немає конкретики, важко зрозуміти, наскільки це буде дієва та ефективна програма. Поки що є такі загальні речі, як 5% за користування цією програмою, а решта буде компенсуватися коштом фонду. Проте можна сказати, що ідеї правильні".

Чому за держпрограмою мало іпотечних кредитів

Згідно з програмою доступного іпотечного кредитування, громадянам України надається можливість отримати кредит для придбання житла під фіксовані 7% річних на термін до 30 років з першим внеском у 20%. У кредит можна придбати житло не дорожче 2,5 мільйони гривень, а сума кредиту, який можна отримати, до двох мільйонів. Авансовий внесок має становити не менше 15% вартості житла. За програмою "Доступне житло" банки, які беруть участь в програмі, видали в березні 59 іпотечних кредитів, а без держпідтримки, тобто поза цією програмою, було видано 617 іпотечних кредитів. Відповідно, у рамках державної програми цих кредитів набагато менше.

"Крім проблематики в підтвердженні офіційних доходів у позичальників, у програмі 7% ще є певні обмеження, які також впливають на кількість кредитів. Є обмеження і по самому житлу, тобто по об'єктах, які можна придбати в іпотеку за цією програмою, також є вимоги до квадратних метрів, громадяни мають відповідати певним умовам і потребувати житло і поліпшення", — пояснив експерт.

Піта сказав, що саме тому можна знайти не так багато таких громадян і об'єктів. Крім того, сума у 2,5 мільйони гривень розрахована на міста обласного значення, тому що вартість нерухомості нині не знижується. Вона достатньо дорога, тим паче на об'єкти трирічного віку, тобто від 2018 року і менше.

"Тому я думаю, що така програма має більше успіх у невеликих містах, де житло не настільки дорого коштує, як у великих містах України, зокрема "мільйонниках". Тому зважаючи на таку кількість кредитів, не можна поки говорити про успішність програми", — вважає Піта і додає, що на всю Україну 59 кредитів за місяць — це маленький показник.

Він зазначив, що якщо така динаміка буде зберігатись, то на рік буде видано 600-700 кредитів. А така кількість видається в місяць за загальними програмами кредитування, тому треба або змінювати саму програму, або більше про неї говорити.

Про фіксовану ставку

Піта висловив думку, що програма була підготовлена без врахування об'єктивних факторів і без врахування фахової думки.

"Тобто я не пам'ятаю, щоб наші державні служби радились з іпотечними установами, з фахівцями ринку нерухомості. Вони цю програму якось прописали, передбачили, запровадили, і вона не так працює", — сказав президент Асоціації.

Він нагадав, що фіксована ставка не 7%, а 12-13%. Просто держава компенсує різницю між фіксованою ставкою і 7%, які сплачує позичальник. Тому банки мають отримати свої ринкові відсотки. І якщо держава не зможе з якихось причин їм комплексувати цю різницю, то позичальник буде сплачувати ту відсоткову ставку, яка діє нині.

Крім того, з’являються додаткові витрати, зокрема одноразова комісія 0,5% відсотка від суми кредиту, збір до Пенсійного фонду 1% відсоток від вартості квартири, послуги оцінювача, щорічне страхування квартир тощо. І виходить, що це насправді звичайний банківський кредит просто з компенсацією відсотків коштом державної програми та певні додаткові вимоги до позичальників і до об'єктів придбання. Це не класична державна програма, яка значно відрізняється від звичайних банківських умов. Тому за звичайних умов не треба очікувати здешевлення житла і треба шукати можливості його придбання, вважає експерт.

Що відомо

  • Підписання перших договорів на отримання кредитів між банками та позичальниками у рамках державної програми "Доступна іпотека 7%" було заплановане на 1 березня.
  • Раніше міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що українці зможуть отримати перші кредити за програмою "Доступна іпотека" під 7% на початку березня 2021 року.
  • 15 лютого Кабінет міністрів ухвалив зміни до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів, якими, спрощуються критерії для позичальників. Зокрема постановою передбачено виключення визначення категорій осіб, які можуть бути позичальниками.
  • Офіс президента хоче "суттєво масштабувати" програму іпотеки під 7%.

Читайте також

Експерт розповів, як правильно інвестувати в нерухомість

Чи вдасться Раді захистити інвесторів "первинки". Пояснює експерт

Експерт розповів, чого чекати від ринку нерухомості у 2021 році

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди