Заступник керівника Офісу Президента та координатор програми "Велике будівництво" Кирило Тимошенко заявив, що програму іпотечного кредитування надалі буде істотно розширено. Президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта в ефірі Українського радіо детальніше розповів про плани влади.
Що передбачають зміни у програмі
За словами експерта, в Україні планують запровадити програму "Житло в лізинг". Вона буде дещо відрізнятись від попередніх іпотечних програм, але її умов ще немає.
Піта пояснив, що це достатнього відома світова практика, коли лізингоотримувачі отримують лізинг-житло і протягом певного довгострокового періоду сплачують так звані лізингові платежі. Це щось схоже на оренду з правом викупу, проте там будуть також певні відсотки за користування цим лізингом.
"Начебто 5% було задекларовано, тому ця програма буде також цікава. І коли ми побачимо її детальніші умови, буде зрозуміло, чи вона буде дієва та ефективна, наскільки нею зможуть користуватись наші громадяни, які потребують поліпшення житла", — сказав він.
Президент Асоціації зазначив, що поки немає конкретики, важко зрозуміти, наскільки це буде дієва та ефективна програма. Поки що є такі загальні речі, як 5% за користування цією програмою, а решта буде компенсуватися коштом фонду. Проте можна сказати, що ідеї правильні".
Чому за держпрограмою мало іпотечних кредитів
Згідно з програмою доступного іпотечного кредитування, громадянам України надається можливість отримати кредит для придбання житла під фіксовані 7% річних на термін до 30 років з першим внеском у 20%. У кредит можна придбати житло не дорожче 2,5 мільйони гривень, а сума кредиту, який можна отримати, до двох мільйонів. Авансовий внесок має становити не менше 15% вартості житла. За програмою "Доступне житло" банки, які беруть участь в програмі, видали в березні 59 іпотечних кредитів, а без держпідтримки, тобто поза цією програмою, було видано 617 іпотечних кредитів. Відповідно, у рамках державної програми цих кредитів набагато менше.
"Крім проблематики в підтвердженні офіційних доходів у позичальників, у програмі 7% ще є певні обмеження, які також впливають на кількість кредитів. Є обмеження і по самому житлу, тобто по об'єктах, які можна придбати в іпотеку за цією програмою, також є вимоги до квадратних метрів, громадяни мають відповідати певним умовам і потребувати житло і поліпшення", — пояснив експерт.
Піта сказав, що саме тому можна знайти не так багато таких громадян і об'єктів. Крім того, сума у 2,5 мільйони гривень розрахована на міста обласного значення, тому що вартість нерухомості нині не знижується. Вона достатньо дорога, тим паче на об'єкти трирічного віку, тобто від 2018 року і менше.
"Тому я думаю, що така програма має більше успіх у невеликих містах, де житло не настільки дорого коштує, як у великих містах України, зокрема "мільйонниках". Тому зважаючи на таку кількість кредитів, не можна поки говорити про успішність програми", — вважає Піта і додає, що на всю Україну 59 кредитів за місяць — це маленький показник.
Він зазначив, що якщо така динаміка буде зберігатись, то на рік буде видано 600-700 кредитів. А така кількість видається в місяць за загальними програмами кредитування, тому треба або змінювати саму програму, або більше про неї говорити.
Про фіксовану ставку
Піта висловив думку, що програма була підготовлена без врахування об'єктивних факторів і без врахування фахової думки.
"Тобто я не пам'ятаю, щоб наші державні служби радились з іпотечними установами, з фахівцями ринку нерухомості. Вони цю програму якось прописали, передбачили, запровадили, і вона не так працює", — сказав президент Асоціації.
Він нагадав, що фіксована ставка не 7%, а 12-13%. Просто держава компенсує різницю між фіксованою ставкою і 7%, які сплачує позичальник. Тому банки мають отримати свої ринкові відсотки. І якщо держава не зможе з якихось причин їм комплексувати цю різницю, то позичальник буде сплачувати ту відсоткову ставку, яка діє нині.
Крім того, з’являються додаткові витрати, зокрема одноразова комісія 0,5% відсотка від суми кредиту, збір до Пенсійного фонду 1% відсоток від вартості квартири, послуги оцінювача, щорічне страхування квартир тощо. І виходить, що це насправді звичайний банківський кредит просто з компенсацією відсотків коштом державної програми та певні додаткові вимоги до позичальників і до об'єктів придбання. Це не класична державна програма, яка значно відрізняється від звичайних банківських умов. Тому за звичайних умов не треба очікувати здешевлення житла і треба шукати можливості його придбання, вважає експерт.
Що відомо
- Підписання перших договорів на отримання кредитів між банками та позичальниками у рамках державної програми "Доступна іпотека 7%" було заплановане на 1 березня.
- Раніше міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що українці зможуть отримати перші кредити за програмою "Доступна іпотека" під 7% на початку березня 2021 року.
- 15 лютого Кабінет міністрів ухвалив зміни до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів, якими, спрощуються критерії для позичальників. Зокрема постановою передбачено виключення визначення категорій осіб, які можуть бути позичальниками.
- Офіс президента хоче "суттєво масштабувати" програму іпотеки під 7%.
Читайте також
Експерт розповів, як правильно інвестувати в нерухомість
Чи вдасться Раді захистити інвесторів "первинки". Пояснює експерт
Експерт розповів, чого чекати від ринку нерухомості у 2021 році
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу