У Тернополі відзначають 175-ту річницю з дня народження Івана Пулюя

У Тернополі відзначають 175-ту річницю з дня народження Івана Пулюя

У Тернополі відзначають 175-ту річницю з дня народження Івана Пулюя оригінальне

У Тернополі до 175-річчя з дня народження Івана Пулюя відбулася поминальна літургія, далі тернополяни поклали квіти до меморіальної дошки членам Тернопільського таємного товариства "Громада", яке він заснував - на Листопадовій, 2.

Також за програмою заходів - покладання квітів до погруддя Івана Пулюя в ТНТУ, урочиста академія, презентація книг про Івана Пулюя та відвідини його музею в Тернопільському технічному університеті.

Товариство "Громада" Іван Пулюй заснував у 1863 році. "Громадівці" збирались на вулиці Листопадовій, 2 протягом 14-ти років, – розповіла членкиня Наукового товариства імені Тараса Шевченка Ольга Збожна:

"Я це називаю школою виховання української національної еліти. Це є один з класів, так було в Тернополі. В цьому будинку вони винаймали кімнату, яка була на піддашші. Там вони вчилися в середу, суботу і неділю. В середу історія, в суботу література, а в неділю це обговорювали і читали твори Шевченка на пам’ять. Вони вважали найбільшою честю знати твори Шевченка".

У другому корпусі Тернопільського технічного університету учасники заходу з вшанування кладуть квіти до погруддя Івану Пулюю. Його ім’я присвоїли вишу у 1995-му році. Розповів ректор університету Петро Ясній.

Доктор фізико-математичних наук Роман Пляцко приїхав зі Львова. Чоловік досліджував діяльність Івана Пулюя впродовж 30-ти років:

"Цікава історія із відкриттям Х-променів, які тепер часто називають рентгенівськими. Виходило так: їх несподівано для себе відкрив Рентген, але підґрунтя виросло з дослідження катодних променів, яке провів Іван Пулюй. Йому належить 4 підгрунтя. Пояснив їхню природу, місце утворення, відкрив здатність іонізувати повітря, показав, що їх можна абсолютно застосовувати в медицині.Тобто його не меншою мірою, а навіть більшою можна вважати основоположником, ніж Рентгена".

Професор інституту фізики Національної академії наук України Василь Шендеровський розповідає, як Іван Пулюй популяризував Україну на міжнародному рівні у своїх працях:

"Вони так і називаються: "Україна і її міжнародне політичне значення" і "Польські русофіли і масові арешти свідомих українців в Галичині" - це ті стосунки, які мала Україна тоді в 15-му році, коли йшла війна. І в цих працях Іван Пулюй хотів показати світові, Європі особливо, що таке Україна для них і що таке мир для Європи".

У залі засідань вчених рад технічного університету близько сотні науковців та викладачів взяли участь в урочистій академії. Також для них представили виставку видань про Івана Пулюя.

Іван Пулюй - український фізик та електротехнік, винахідник, публіцист, перекладач Біблії українською мовою, громадський діяч. Професор і ректор Німецької вищої технічної школи в Празі, державний радник з електротехніки Чехії і Моравії.

Іван Пулюй народився в Гримайлові на Тернопільщині 2-го лютого 1845-го, помер у Празі 31 січня 1918-го.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди