79 людей на Рівненщині змінили ім'я з початку року. Спеціалістка пояснила процедуру

79 людей на Рівненщині змінили ім'я з початку року. Спеціалістка пояснила процедуру

79 людей на Рівненщині змінили ім'я з початку року. Спеціалістка пояснила процедуру AP

На Рівненщині 79 людей змінили своє ім'я, прізвище чи по батькові з початку 2021-го року. Вперше українцям цьогоріч дозволили змінювати саме по батькові. У ДРАЦС пояснили Суспільному, чи усі можуть внести такі зміни у документи і як це правильно зробити.

Офіційна статистика

З початку 2021-го змінити своє ім'я виявили бажання 36 рівнян, 9 жителів колишніх Здолбунівського, 8 – Дубенського, 5 – Костопільського, 2 – Березнівського, 1 – Володимирецького, 2 – Демидівського, 2 – Дубровицького, 1 – Зарічненського, 1 – Корецького, 1 – Млинівського, 2 – Острозького, 3 – Радивилівського, 2 – Рокитнівського, 1 – Сарненського районів та 3 жителі міста Вараша. Не було жодного звернення у колишньому Гощанському та Рівненському районах.

"Вперше цьогоріч дозволили змінювати саме по батькові. Охочих змінити його виявилося 23, по 15 з них вже прийнято позитивне рішення. Найбільше заяв подали у Рівному – 7. Раніше по батькові дозволялося змінювати лише в окремих випадках: у разі усиновлення чи його скасування, якщо батько змінив своє ім'я чи відомості про нього, як про батька, були вилучені з актового запису про народження", – повідомила головна спеціалістка сектору комунікації з громадськістю Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Людмила Пшебільська.

Як змінити по батькові

Зараз, щоб змінити по батькові, треба звернутися із заявою до відділу ДРАЦС та пред'явити свій паспорт. Зробити це можуть громадяни з 16-ти років. Втім, за згодою батьків це можна зробити й у 14 років.

"Але на це мають бути підстави. Наприклад, один з батьків помер, оголошений безвісти зниклим або померлим, обмежено або повністю недієздатний чи позбавлений батьківських прав. Відомості про батька або матір виключені з актового запису про народження, або ж дані про чоловіка як батька дитини були внесені за заявою матері", – уточнює спеціалістка.

Якщо ж один з батьків дитини заперечує щодо змін, то це питання уже вирішується у судовому порядку або органами опіки й піклування. Людині можуть і відмовити у зміні імені, – додає Людмила Пшебільська.

"Це може трапитись у разі здійснення стосовно заявника кримінального провадження, або ж він перебуває під адміністративним наглядом. Якщо у нього є непогашена чи незнята судимість. При наявності офіційного звернення правоохоронців іноземних держав про оголошення його в розшук, або ж заявник подав неправдиві відомості", – пояснює вона.

Які документи потрібні для зміни по батькові

  • заяву (зразок може бути надано безпосередньо у відділі ДРАЦС);
  • свідоцтво про народження заявника;
  • свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі);
  • свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);
  • свідоцтво про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
  • свідоцтво про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено; фотокартку;
  • квитанцію про сплату державного мита

Висновок про можливість змінити ім'я видають у Нацполіції. Після отримання дозволу заявник має звернутись у ДРАЦС протягом трьох місяців, де складають актовий запис про зміну імені або прізвища.

Скільки триває і коштує процедура

Щоб розглянути заяву про зміну імені, прізвища чи по батькові, органи ДРАЦС мають три місяці. В окремих випадках це може тривати довше, але не більше ніж пів року загалом.

Коштує процедура 5 грн 10 копійок. Якщо ж виникло бажання повторно внести зміни, треба буде заплатити 51 гривню.

Що відомо

  • Кабінет міністрів дозволив громадянам України з 14 років змінювати по батькові на власний розсуд. Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 24 лютого.
  • Цей закон став рекомендацією Європейського суду з прав людини після розгляду справи Наталі Гарнатої проти України. До цього вона вирішила змінити своє прізвище і по батькові, адже багато років жила з вітчимом. Проте дозволили їй змінити лише прізвище. Але жінка не зупинилась і після подала заяву до суду, однак всі інстанції в Україні їй відмовили. У 2007 році вона звернулась до Європейського суду. Той визнав порушення Конвенції про захист прав людини, а саме право на повагу до приватного і сімейного життя, та присудив 222 євро компенсації.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди