Патрік Дебуа очолив Академічну раду Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Патрік Дебуа очолив Академічну раду Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Патрік Дебуа очолив Академічну раду Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" УНІАН

Стало відомим ім'я головного стратега та очільника Академічної ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", який є приватним проєктом і фінансується українськими та російськими мільярдерами.

Керівником став засновник та президент французької організації "Яхад-ін УнумОрганізація "Яхад-ін Унум" дослідждує німецькі та радянські архівні матеріали на території Східної Європи і займається налагодженням діалогу між християнським та іудейським світом.", французький римо-католицький священник, отець Патрік Дебуа, а його заступником – історик Андрій Уманський. Про це повідомляє прес-служба центру.

Діяльність Патріка Дебуа будуть супроводжувати офіси в Києві та Парижі, він працюватиме в тісній кооперації з Наглядовою радою Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Патрік Дебуа очолив Академічну раду Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Патрік Дебуа. Фото: Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр"

За його словами, на дослідження його надихнула історія його діда, який за часів Другої світової війни перебував в ув'язненні в нацистському таборі, розташованому в містечку Рава-Руська, що на Львівщині. Саме з території України отець Дебуа почав свої дослідження у 2002 році.

Факти з біографії

 • Патрік Дебуа у 2008 році видав книгу "Голокост від куль", в якій наводить численні свідчення нацистських злочинів проти єврейського населення на окупованих територіях Східної Європи, зокрема, вбивства 1,5 млн євреїв в Україні. За свої дослідження праця вченого отримала Національну єврейську книжкову премію США.
 • Праця Дебуа "Серед білого дня" (2018) за допомогою архівних матеріалів і спогадів сусідів жертв документує масові вбивства євреїв в окупованому Радянському Союзі.
 • Нині отець Дебуа є радником Ватикану з відносин з іудаїзмом, а також викладає в Джорджтаунському університеті у Вашингтоні. Лауреат Ордену Почесного Легіону (Франція), нагороджений Медаллю за відвагу від Центру Симона Візенталя (Ізраїль) і Гуманітарною премією Меморіального музею Голокосту (США).

Скандали навколо Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Обурення культурної спільноти викликають наступні факти:

 • До фінансування проєкту залучені російські мільярдери українського походження Михайло Фрідман і Герман Хан. Також проєкт реалізується на кошти донорів, серед яких боксер і брат мера Києва Володимир Кличко, музикант і колишній народний депутат Святослав Вакарчук, український бізнесмен Віктор Пінчук. Тож спочатку, у 2015 році, проєкт не викликав негативної реакції. Все почалося пізніше.
 • У 2019 році до команди меморіалу на запрошення донорів долучається російський режисер Ілля Хржановський. У відповідь виконавча директорка фонду Яна Барінова звільняється, і Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" очолює Макс Яковер.
 • Ілля Хржановський - режисер фільму "Дау. Дегенерація", який знімали у Харкові з 2008 по 2011 рік. У квітні 2020 року правоохоронні органи розпочали розслідування по факту можливого катування дітей під час фільмування - на кадрах немовлята плакали у клітках тощо. Окрім того немовлята, яких залучили до процесу знімання, були вихованцями дитячого будинку.
 • У лютому 2021 року поліція закрила кримінальну справу, посилаючись на те, що опитала директора Харківського дитячого будинку, медсестер, які супроводжували немовлят та інших учасників фільмування. "Слідчі встановили, що у фільмі "Дау. Дегенерація", розповсюдженому у відкритому доступі у всесвітній мережі "Інтернет", не містяться твори, що пропагують культ насильства та жорстокості".
 • Інформація про те, чи будуть притягатися до відповідальності керівники сиротинцю, де виховуються немовлята, відсутня.
 • Резонанс викликала оприлюднена виданням "Історична правда" презентація концепції майбутнього музею, над яким працює команда Хржановського. У тексті зазначалося про психологічні експерименти, які можуть бути використані під час створення проєкту в Бабиному Яру, зокрема, суперечливого Стенфордського експерименту, де добровольці грали роль в'язнів і тюремників.
 • Після оприлюднення концепції, українські діячі звернулися до наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з відкритим листом, в якому вимагали звільнити Хржановського.
 • Співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йосиф Зісельс заявив, що проєкт є "троянським конем", який "росіяни використовують, щоб показати всьому світу, що українці, умовно кажучи, антисеміти, фашисти, які не можуть самі побудувати меморіал".
 • Ілля Хржановський у коментарі "Німецькій хвилі", назвав текст концепції чорновою версією.
 • 2021 рік почався з того, що депутати Київради відклали розгляд питання про надання в оренду меморіалу трьох додаткових ділянок землі. Дисидент, колишній політв’язень, співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс та інші громадські активісти, відомі митці та науковці напередодні звернулися до міського голови Києва та до депутатських фракцій Київради з відкритим листом, закликаючи не голосувати за виділення землі Міжнародному меморіальному центру Голокосту "Бабин Яр", доки робоча група при Інституті історії України НАН України не презентує альтернативний проєкт.
 • У Меморіальному центрі Голокосту "Бабин Яр" хочуть отримати від міста в оренду три земельні ділянки, які прилягають до інших ділянок, що вже є в оренді фонду задля відкриття синагоги.
 • Єврейська громада Києва, громадські діячі та науковці на чолі з Йосифом Зісельсом протистоять зведенню цієї синагоги, аргументуючи тим, що вона стоятиме на землі старого Кирилівського цвинтаря.

Архіви "Бабиного Яру" з’являться у вільному доступі. Як просувається робота над меморіалом Голокосту

Меморіальний центр "Бабин Яр" презентував концепцію музею Голокосту

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше