Чи стане легше людям з інвалідністю знаходити роботу в Україні. Що обіцяє новий законопроєкт

Чи стане легше людям з інвалідністю знаходити роботу в Україні. Що обіцяє новий законопроєкт

Ексклюзивно
Чи стане легше людям з інвалідністю знаходити роботу в Україні. Що обіцяє новий законопроєкт
Shutterstock

У Верховній раді за поданням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля зареєстрований законопроєкт №5344, який має за мету створення сприятливих умов для працевлаштування людей з інвалідністю. Юрист Національної асамблеї людей з інвалідністю Олег Полозюк в ефірі Українського радіо розповів про зміни в законодавстві та про те, як боротися з недобросовісними роботодавцями.

За словами експерта, частка робочих місць для людей з інвалідністю в Україні залишається без змін.

"В Україні приблизно 2 мільйони 700 тисяч осіб з інвалідністю. Це – 222 тисячі першої групи, 900 тисяч другої групи та майже 1,5 мільйона третьої групи. З них майже півтора мільйона мають працездатний вік, але працевлаштовано з них лише близько 500 тисяч, що становить 25% від дорослого працездатного населення з інвалідністю. У країнах ЄС цей показник сягає 38%", – розповів Полозюк.

За його словами, в українському законодавстві вже прописані правові підстави для працевлаштування осіб з інвалідністю.

"У радянські часи перша і друга група вважалися непрацездатними. Зараз таких визначень немає. Стаття 27 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю гарантує право на працю усіх осіб з інвалідністю. Обмеження можуть бути тільки стосовно певних професій. Тобто особи з інвалідністю здатні до праці, як показав закордонний досвід, проте існують деякі перешкоди, на подолання яких направлений законопроєкт 5344", – зазначив експерт.

Як пояснив юрист, зокрема, за недотримання нормативу робочих місць, який складає 4% від загальної кількості, документ передбачає фінансові санкції замість адміністративно-господарських.

"Такий норматив існує і в інших країнах. Наприклад, в США він був 5%, але вони борються за те, щоб його взагалі скасувати, тому що працедавці хочуть працевлаштовувати більше осіб з інвалідністю. Наші працедавці виступають за те, щоб скасувати цей показник. Хоча ті галузі виробництва, які найбільше додають осіб з інвалідністю, зазначають, що в них особливо важкі умови праці, і там неможливо працевлаштувати таких працівників.

Олег Полозюк нагадав, що нині через COVID-19 багато працівників працюють у віддаленому режимі. На його переконання, це – загальносвітовий тренд, який свідчить про те, що комп’ютерна техніка урівнює права і можливості працівників, та про можливість організації таких робочих місць.

При цьому експерт зауважив, що працівники з інвалідністю часто мають недостатній кваліфікаційно-освітній рівень.

"Тому є співвідношення, що вищий освітній рівень, то легше цьому працівникові з інвалідністю знайти роботу", – зазначив експерт.

Також юрист дав низку порад, як боротися з недобросовісними роботодавцями, які дізнавшись про інвалідність людини, можуть відмовити їй в працевлаштуванні.

"Такі випадки, на жаль, непоодинокі. Проте тут важливо, аби під час встановлення інвалідності медична експертиза правильно написала рекомендації щодо працевлаштування. Від того, як це буде зроблено і залежатимуть надалі можливості пошукача роботи. Якщо напишуть обмеження щодо якихось професій, це означає, що стосовно інших професій є повна свобода, і особа з інвалідністю може без будь-яких обмежень там працювати", – пояснив він.

Олег Полозюк радить у переговорах з роботодавцем одразу встановити раціональний режим роботи.

"Він може бути скорочений. Тут індивідуально все обговорюється, зокрема, і заходи із розумного пристосування, які можуть бути або за рахунок власних коштів роботодавця, або ж за рахунок коштів фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, що передбачає цей законопроєкт. Робоче місце може бути або в офісі, або в ФОПа або в державній структурі. Тому державні установи мають показувати приклад працевлаштування", – переконаний експерт.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди