Що мають знати про свої права лікарі та пацієнти. Пояснює адвокатка

Що мають знати про свої права лікарі та пацієнти. Пояснює адвокатка

Ексклюзивно
Що мають знати про свої права лікарі та пацієнти. Пояснює адвокатка
. УНІАН

Медична адвокатка Олена Бабич розповіла в ефірі Українського радіо, чому між пацієнтами та лікарями виникають конфлікти та що варто знати про свої права та обов'язки в подібних ситуаціях.

Чому виникають конфлікти між лікарями та пацієнтами

Перша причина конфліктів – це незадоволення пацієнта отриманою медичною допомогою, лікуванням. Це незадоволення може бути суб’єктивним та об’єктивним: суб’єктивне має місце, коли пацієнт вважає, що щось зроблено не так, хоча об’єктивно все лікарем було зроблено нормально. Друга причина – це недотримання прав пацієнтів. Лікар не завжди знає всі права пацієнтів і може порушити якесь право, і це призводить до конфлікту. Третя причина – це незадоволення пацієнтом сервісом, який він отримує в лікувальному закладі. Тут в більшості мова йде про приватний сектор, коли медична допомога вартує чималих коштів. Тоді пацієнт розраховує, що окрім медичної допомоги він отримає сервіс на високому рівні. І остання причина – це порушення лікарями принципів етики й деонтології. Пацієнт проходить лікування в одного лікаря і в якийсь момент вирішує отримати альтернативну думку. Він приходить до іншого лікаря та іноді такий лікар, не знаючи всієї картини, одразу каже пацієнту, що все робили не так, операцію провели неправильно і в пацієнта в 90 % випадків виникає конфлікт з попереднім лікувальним закладом. Хоча не завжди ця інформація є об’єктивною.

Про довіру між пацієнтом та лікарем

Довіра є абсолютно етичною, а не юридичною площиною/ Вона ніде в законодавстві не закріплена. Пацієнт має довіряти лікарю і має право обирати його. А от юридичний зміст має процедура фіксації відносин лікар-пацієнт Коли пацієнт перебуває в лікувальному закладі чи реанімації, усе, що відбувається, фіксується лікарем та медичним персоналом шляхом відповідних записів в медичну карту пацієнта. Це процес, в який ані пацієнт, ані його родичі чи законні представники не можуть втручатися. За загальним правилом, вся надана медична допомога фіксується в медичній документації. Відтак, коли є конфлікт чи проведення судового розслідування в рамках кримінального провадження, досліджується саме ця медична документація, медична карта, яку заповнюють лікарі і медичний персонал.

В чому різниця між договором про надання медичних послуг та згодою на лікування?

Згода є обов’язковим медичним документом, тому що законодавство визначає, що лікування, медична діагностика можливі лише після надання на це згоди пацієнта. До 2012 року не було форми згоди, то на сьогодні є затверджена форма 103-О. Лікар обов’язково перед початком лікування повинен надати інформацію та отримати згоду пацієнта на лікування, яку він фіксує шляхом проставлення підпису в цій згоді Проте більшість приватних лікувальних закладів, які, на відміну від комунальних, будують більш юридично грамотні стосунки, роблять договори. Але якщо ви приходите в лікувальний заклад і вам не пропонують такий договір, тут немає нічого страшного. Проте згода має бути обов’язковою. Єдиний випадок, коли згоди не потрібно – це коли людина перебуває в непритомному стані, , який загрожує життю та здоров'ю. В такому випадку лікарі не зобов'язані брати згоду пацієнта чи його родичів.

Читайте також

  • Катують пацієнтів: громадська омбудсменка перевірила спецлікарню на Сумщині.
  • Як піклуватися про своє здоров'я. Шість порад від ЦГЗ.
На початок