До України повернули стрічку 1920-х років "Кіра Кіраліна"

До України повернули стрічку 1920-х років "Кіра Кіраліна"

До України повернули стрічку 1920-х років "Кіра Кіраліна"

Знахідка "Кіри Кіраліни" продовжує роботу Довженко-Центру з повернення на батьківщину української німої кінокласики й доповнює ряд повернених стрічок "Тарас Трясило" (1926) і "Людина та мавпа" (1928).

У 2020 році в межах співпраці з членами Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) науковцями Довженко-Центру в каталогах двох фільмофондів — "Національного кіноархіву — Румунської синематеки" (Бухарест) та Федерального архіву Німеччини (Берлін) — було виявлено дивом збережені прокатні копії "Кіри Кіраліни". Цей фільм — забута класика українського кіно 1920-х виробництва Другої (Ялтинської) кінофабрики ВУФКУ та одна з перших українських радянських стрічок, присвячених сучасному рабству та жорстоким порядкам "капіталістичного світу", повідомляє Довженко-Центр.

Літературною основою фільму став роман румунського письменника Панаїта Істраті. У 1927 році "Кіра" стала однією з тринадцяти картин ВУФКУ, які було закуплено для прокату країнами Західної Європи. Ймовірно, саме завдяки цим комерційним зв’язкам стрічка збереглася донині.

Більше дізнатися про фільм та коли його можна буде переглянути в оцифрованому вигляді – у сюжеті Суспільне Крим.

Що відомо

  • "Кіра Кіраліна" є останньою і єдиною збереженою кінострічкою авангардного театрального режисера Боріса Ґлаґоліна, а також одна з небагатьох робіт в українському кіно художника Роберта Шарфенберґа, що працював з Бертольдом Брехтом. Головну роль у стрічці виконала акторка харківського Театру імені І.Франка (де зокрема працював й Ґлаґолін) Олена Валерська — ймовірно, це єдина її поява на кіноплівці, що збереглася до наших днів. В одній з ролей в картині також з’являється зірка кримськотатарського кіно 1920-х Хайрі Емір-заде, відомий за фільмом "Алім" (1926).
  • На запити Довженко-Центру німецька сторона надала в Україну для сканування позитивну плівку з фільмом довжиною 1538 м. Зі свого боку румунська сторона погодилась відскакувати власну копію довжиною 1510 м самостійно та передати в Довженко-Центр сканокопії фільму. Після отримання відсканованих копій обох версій фільму фахівці Довженко-Центру зроблять порівняльний аналіз та, в разі потреби, реконструкцію фільму для отримання найбільш повної та близької до оригіналу копії "Кіри Кіраліни".
  • Прем’єра відцифрованого фільму планується цього року.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше