"Це найгірший випадок за будь коли". Інтерв'ю з експертом щодо загибелі птахів на Херсонщинi

"Це найгірший випадок за будь коли". Інтерв'ю з експертом щодо загибелі птахів на Херсонщинi

"Це найгірший випадок за будь коли". Інтерв'ю з експертом щодо загибелі птахів на Херсонщинi
Суспільне Херсон

Ситуація, яка склалася із загибеллю мігруючих птахів на Херсонщині, має міжнародний рівень. Про це Суспільному в інтерв'ю повідомив голова правління громадської організації "Українська природоохоронна группа" Олексій Василюк.

"Ми переконані, що ситуація, яка склалася із загибеллю мігруючих птахів на Херсонщині, вона має міжнародний рівень. Тому що майже всі птахи, які зараз гинуть, мігрують транзитно через Україну. Вони летять в Прибалтику, Німеччину, країни Скандинавії, Білорусь або на північ України. Це не місцеві птахи. Вони перелетіли втомлені море, можливо подолали тисячі кілометрів, могли летіти з центральної Африки, з долини Нілу, із Саудівської Аравії, Арабських Еміратів і от вони перелітають море голодні, а усі поля закидані зерном, від якого вони дуже швидко гинуть, навіть людина загине від цих препаратів, якщо їх буде вживати".

– Наскільки серйозна ця проблема і які можуть бути наслідки?

"Те що сталося, це дуже жорстоке і потужне порушення інструкції по використанню родентицидів. Не можна їх просто розкидати на полях, їх за інструкцією треба закидати в нирки окремих гризунів з якими фермери борються. Той, хто просто розкидав їх на полях є винуватцем цієї проблеми. Зараз збитки складають багато мільйонів і звичайно ми хочемо, щоб ті хто винні у порушенні, а саме ті хто розкидав зерно, були притягнуті до відповідальності та ці збитки сплатили. Але, це не вирішує проблему. Тому що переліт тільки розпочався, загине ще більше птахів. Це дуже велика проблема міжнародного масштабу, тому що багато птахів є рідкісними, зникаючими на рівні усієї Європи. Наприклад, журавлі, вони тисячоліттями летіли через цю частину планети на своєму міграційному шляху. Є птахи, які ще більш рідкісні ніж журавлі. Це означає, що чисельність цих видів у Європі похитнеться після цього року".

– Чи можна очікувати підтримки міжнародної спільноти і якої саме?

"Україна підписала 4 міжнародні угоди, разом з іншими країнами, що вона буде охороняти птахів під час міграції. Інші країни охороняють птахів під час зимівлі та гніздуванні. І ми не впорались зі своєю задачею, а страждають від цього інші країни.

Зараз дуже багато викривленої інформації, наприклад, що журавлів вбивають в Асканії. Але ж вони просто перелетіли море, наїлися отруєного зерна на полях та померли на території Асканії або там, коли перелетіли туди ночувати. Вони не отруїлись в Асканії. Так як це єдине місце у Херсоні, де вони не могли отруїтися. І саме в Асканії працює найбільша кількість фахівців по міграції птахів. Вона має міжнародний статус біосферного заповідника, не через зоопарк, не через сайгаків чи бізонів, а через те, що це центр зупинки та перепочинку журавлів під час континентальної міграції. Саме тому, Асканія - біосферний заповідник, який охороняється ЮНЕСКО. Ми вважаємо, що втручання конвенції, які підписала Україна, втручання міністерств екології всіх держав, куди ці птахи повертаються, а саме до них ми скеровуємо свої звернення, може допомогти не допустити ввезення в Україну препаратів, які вбивають птахів".

– Чому, на вашу думку, взагалі склалась така ситуація? Чому фермери вирішили у такий спосіб боротись з гризунами?

Ми бачимо, що немає жодної гарантії, що препарати будуть використовуватися, як написано в інструкції. Адже скільки ми не їздили навколо Асканії, всюди розкидано отруєне зерно. Фермери не хочуть платити працівникам, щоб вони шукали ту нірку, їм простіше розкидати це все і сподіватися, що гризуни отруються. Немає жодної гарантії механізму це контролювати.

Також, це не ефективний метод протидії гризунів. Якщо є в якомусь місці спалах чисельності гризунів, природньо туди прилітають усі птахи хижаки, які є в регіоні, гризунів труять, птахи наїдаються отруєних гризунів, всі вимирають, що остається у наступний сезон? Ще більша чисельність гризунів. Фермери не мислять екологічними категоріями, нажаль. Оскільки гинуть не тільки журавлі, а й хижі птахи, які поїдають трупи гризунів та загиблих птахів, тому швидше за все, те що сталося у цьому році, призведе до значно більшого сплеску кількості гризунів уже в наступному році. Фермери так само будуть битись головою об стіну і труїти ще більше, примножуючи цю проблему. Тому ми вважаємо, що треба хоча б на деякий час призупинити ввезення в Україну препаратів, які використовуються для цих задач.

Ми вважаємо, що це треба зробити ззовні, тому що в Україні надзвичайно сильне аграрне лобі. Українські аграрні компанії не дозволять це зробити українським державним органам.

Я не говорю навіть про те, що багато гризунів України занесені до червоної книги України. Таких дуже багато. Херсонщина - це саме те місце, де дійсно декілька видів занесені до червоної книги. А саме боротьба аграріїв з ними зменшило їх чисельність.

Нажаль немає ніяких глобальних досліджень в Україні, які б показали, яка чисельність гризунів різних видів, як вона змінилась, яким чином з цим треба боротись. Люди мислять нажаль наступним чином. Є миші, пішов на базар, купив отрути – мишей не стало на рівні одного сараю. Але треба мислити стратегічно. Вже зараз збитки, які доведеться комусь сплатити за знищених птахів вже більші, ніж втрата врожаю від гризунів.

– На вашій пам’яті були такі випадки, як в Асканії Новій?

Це найгірший випадок за будь коли. І працівники саме Асканії викрили цю проблему, вони перші дізналися, бо птахи на ніч прилітали до них. Але це відбувається за межами Асканії. І на Херсонщині точний епіцентр, тому що птахи прилітають через море у Крим, а далі від Криму вони звичайно прилітають на Херсонщину. Тому Херсонщина – центр, який зустрічає птахів з вирію. І вони зараз загинуть та не повернуться до місць з вирію.

Навіть якби робилося по інструкції, закидувалась отрута у нірки гризунам, все одно немає ніяких досліджень, що це так, є така проблема і потрібно її вирішувати таким чином.

Що відомо

  • Перший випадок загибелі птахів був зафіксований на території біосферного заповідника "Асканія- Нова" на початку січня 2021 року. Тоді знайшли мертвими 191 сірого журавля.
  • Станом на 16 березня на території Херсонської області загинуло більше ніж 1400 птахів, серед них і такі, що занесені до Червоної книги України.
  • З початку 2021 року від керівництва заповідника надійшло до поліції 13 звернень про виявлення мертвих птахів різних видів, зокрема і червонокнижних. Станом на 31 березня на території Херсонської області зафіксовано загибель близько 2 тисяч птахів.
  • Наразі слідчі Чаплинського відділення поліції розслідують 6 кримінальних проваджень, які об’єднані в одне, передбачене ч.2 ст.239 Кримінального кодексу України "Забруднення або псування земель".
  • У спеціалізованому інституті Харкова тривають дослідження щодо встановлення причини смерті птахів. Основною версією є те, що вони загинули після вживання зерна з домішками отрути від гризунів. Протруєне зерно використовується місцевими сільгоспвиробниками для збереження озимих від польових мишей.
  • 28 березня на території Зеленопідської громади на Херсонщині знайшли мертвими 106 сірих журавлів та 27 огарів. Напередодні, 27 березня, на території заповідника "Асканія-Нова" виявили мертвими 61 сірого журавля.
  • З початку 2021 року на території області загинули майже 2 тисячі птахів, зокрема і червонокнижних.
  • На Херсонщині продовжують гинути сірі журавлі та огарі. З січня працівниками біосферного заповідника "Асканія - Нова" на полях і у лісосмугах зібрано більше 2000 мертвих червонокнижних птахів.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди