Українську чемпіонку світу серед студентів з шахів дискваліфікували за "чітерство". Без доказів

Українську чемпіонку світу серед студентів з шахів дискваліфікували за "чітерство". Без доказів

Українську чемпіонку світу серед студентів з шахів дискваліфікували за "чітерство". Без доказів ugra2017.fide.com

Що взагалі відбулося.

Українські шахісти Кирило Шевченко та Юлія Осьмак стали переможцями чемпіонату світу з бліц (швидкі шахи) серед студентів. У 2021 році цей турнір уперше проходив у онлайн-режимі (у зв'язку з пандемією коронавірусу) - загалом у ньому взяли участь 960 шахістів, які представляли 78 країн (202 університети).

Однак за тиждень після оголошення результатів ФІДЕ (міжнародна організація шахістів) оголосила про дискваліфікацію 20 шахісток за порушення правил чесної гри. Одна з дискваліфікованих - Юлія Осьмак, результати якої були анульовані.

І це рішення ФІДЕ спровокувало хвилю обговорень серед шахістів.

За що ФІДЕ дискваліфікували Юлію Осьмак

Офіційна причина - порешння правил чесної гри. Це аргументація, опублікована в звіті експертної групи щодо дискваліфікації 20 шахістів з турніру.

Зазначається, що експерти проаналізували 5036 партії на змаганнях, витратили на це більше 70 годин. Рішення "експертної групи" базується на статистиці партій, даних платформ, спостереженням за учасницями та думках експертів.

При цьому в звіті зазначається, що конкретні докази чітерства відсутні. Також мова не йде про те, що гравчині використовували комп'ютерні підказки. Однак результати шахісток все одно анульовані. І оскаржити це рішення неможливо.

Більшість шахісток вилетіла ще в попередньому раунді, то українка Осьмак - виграла чемпіонство, тому найбільшу увагу привернула саме її дискваліфікації.

Як відреагувала Юлія Осьмак

23-річна Юлія ОсьмакЧемпіонка України з шахів 2017 року набрала у фінальному раунді 4.5 бали у 10 матчах - цей результат дозволив їй стати чемпіонкою.

Українка записала окреме відео з аналізом своїх партій та думками щодо дискваліфікації.

"Я отримала лист, де мені повідомили, що мене дискваліфікували і я нічого не можу зробити. У правилах так прописано, що рішення комісії не можна оскаржити. Напене, було б правильно прочитати правила, перш ніж грати в турнірі - тоді я була б готова до можливої дискваліфікації у будь-який момент, якщо граю занадто добре. Можливо, тоді б грала гірше".

Одразу після дискваліфікації Осьмак заявила, що надіслала запит щодо готовності пройти перевірку на детекторі брехні. А за кілька днів у відео пояснила, що подавати заяви не збирається.

"Я б могла подати усякі заяви, але не хоче цього робити, не хочу витрачати енергію. Звісно, якщо продовжаться якісь санкції щодо мене - буду захищатися".

Що саме означає ця дискваліфікація

Фактично, лише ануляцію результату на турнірі - не більше. Жодних санкцій чи подальших дискваліфікацій до шахісток не буде застосовано: дії гравчинь не будуть розглядатися комісією ФІДЕ з етики.

Таке рішення пов'язано з відсутністю конкретних доказів щодо чітерства шахісток.

"Рішення не впливає на статус гравця для участі в змаганнях офлайн у рамках юрисдикції ФІДЕ та її членом. Якщо тільки ФІДЕ не прийме рішення - у випадку конкретного чи грубого порушення, або повторних порушень - передати справу на розгляд комісії з етики ФІДЕ, яка може виключити гравця з усіх офіційних змагань терміном до 15 років", - йдеться у заяві.

Як відреагували інші шахісти

  • Руслан Пономарьов (український гросмейстер)

"Я переглянув ігри Юлії Осьмак з чемпіонату світу серед студентів та можу заявити на 110%, що не побачив жодного доказу чітерства".

Після публікації пояснення від ФІДЕ, Пономарьов опублікував ще один твіт на тему дискваліфікації Осьмак:

"Ось інтерв'ю юриста ФІДЕ російською мовою, яке підтверджує, що покарання відбулося без доказів. Маю відчуття, що ФІДЕ намагається скопіювати "найкращі" практики РУСАДА та російських судів. Неймовірно".

  • Сьюзен Полгар (американська гросмейстерка)

"Або гравець чітерив, або ні. Гравців не можуть позбавляти титулу без чіткого висновку та конкретних доказів. До того ж, гравці повинні отримати можливість оскаржувати та/або захищати себе. Це просто логіка".

"ФШУ не може оцінити об'єктивність рішення комісії щодо Юлії Осьмак. Але ми вважаємо, що випадок, який трапився на чемпіонаті світу серед студентів, є підставою для удосконалення правил і регламентів турнірів, які проводяться в режимі онлайн. ФШУ готова взяти в цьому участь".

А хто приймав рішення

Рішення щодо дискваліфікації прийняла експертна група щодо чесної гри, у неї входили чотири члени - поляк Томаш Делега (головний суддя турніру), македонець Александар Коловіч, англієць Девід Кордовер та Бояна Беятовіч (представниця комісії ФІДЕ з етики та чесної гри).

За інформацією Сhess.com, за дискваліфікацію проголосували 2 члени комісії, 1 утримався, 1 проголосував проти.

Генеральний директор ФІДЕ, Еміль Сутовський, підтвердив, що за рішення про дискваліфікацію гравчинь (включно з Осьмак) організація бере відповідальність на себе. А президентом ФІДЕ є росіянин Алєксєй Дворкович.

Категорії
БіатлонБоксКомандні види спортуВелоспортДзюдоВодний спортГімнастикаВелоспортУсик - ДжошуаФормула-1ХокейТрансляція ЧС з футзалу