Історія окупації Миколаївщини: оприлюднено імена нацистів, які катували людей

Історія окупації Миколаївщини: оприлюднено імена нацистів, які катували людей

Історія окупації Миколаївщини: оприлюднено імена нацистів, які катували людей

У Миколаєві історики працюють над книгою "Німецькі спецслужби та їх роль у винищенні цивільного населення на Миколаївщині". Книга базується на архівних документах часів окупації Миколаївщини в роки Другої світової війни. Про це в ефірі програми "Сьогодні. Головне" розповів співробітник обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, кандидат історичних наук Анатолій Погорєлов.

Книга "Німецькі спецслужби та їх роль у винищенні цивільного населення на Миколаївщині" включає в себе три розділи: перший присвячений діяльності "Абверу"(нім. Abwehr — оборона, відсіч) Німецька військова розвідка та контррозвідка, другий – діяльності Служби Безпеки та Третього рейху, третій – пошуку нацистських злочинців та їх покарання в останні роки війни та перші повоєнні роки.

Над книгою працюють сам Анатолій Погорєлов, керівник групи Сергій Макарчук та київський історик Роман Подкур. За словами Анатолія Погорєлова, вони досліджували архіви КДБ, документи Державного архіву тощо.

"Важко скласти повністю всю картину. Але впродовж декількох років нам вдалося це зробити і ця праця буде першою роботою, яка детально розкриє мережу спецслужб, які здійснювали злочини на території Миколаївщини", – сказав Анатолій Погорєлов.

Тривалий час ці документи були недоступні. Джерела були розсекречені в останні 5-7 років. За словами Анатолія Погорєлова, ці джерела важливі для того, щоб дати відповідь, хто безпосередньо знищував цивільне населення, військовополонених, хто переслідував етнічні групи населення.

"Якщо почитати значну кількість наукових, публіцистичних праць, то зустрічаємо загальну назву "німецько-фашистські окупанти, нацистські загарбники". Але хто саме здійснював ці злочини, хто керував операціями арешту, затримання, був присутній на місцях розстрілів відомих діячів підпілля? Сьогодні ці документи дозволяють вивчити всі важливі деталі", – сказав Анатолій Погорєлов.

Історикам вдалося повністю встановити штаб поліції безпеки "СД". Це ті люди, які займалися реалізацією злочинів на території Миколаївщини.

"Нам відомий другий шеф управління поліції безпеки "СД" доктор Леопольд Шпанн. Ми знаємо про "Миколаївський "Нюрнберг", на якому засудили першого керівника управління поліції безпеки "СД" Ганса Санднера. Цей процес відбувався у січні 1946 року в приміщенні Миколаївського росдраму, тоді театру ім. В.П. Чкалова", – сказав історик.

Читайте також: "Письменниця з Миколаєва стала лауреаткою міжнародної німецько-української премії"

Згідно з архівними документами, значна частина місцевого населення співпрацювала з окупантами і відіграла роль у розкритті і знищенні радянського та націоналістичного підпілля на території Миколаївщини.

"Це архівно-кримінальні справи людей, які не були реабілітовані. Вони співпрацювали з окупаційною владою, частина них безпосередньо брала участь в арештах, розстрілах підпільників, співпрацювали з нацистами", – розповів Анатолій Погорєлов.

За словами історика, співпрацю місцевих жителів з нацистами можна пояснити й злочинами радянської влади.

"Голодомори, масові репресії…20 років людей тероризували. Якщо у людини розстріляли батька й матір, забрали будинок, звільнили з роботи, вона ставала ізгоєм. Коли приходили окупаційні війська, то вони робили ставку, насамперед, на таких громадян", – розповів Анатолій Погорєлов.

Дослідник вважає, що миколаївців мають знати правду про роки окупації, адже радянська влада намагалася приховати правду від громадян.

"У радянській історіографії тривалий час замовчувалися такі аспекти життя, як те, що в ті роки діяли театри, відновлювалася приватна власність, працював приватний бізнес, діяли церкви. Отже, ми маємо дати правдиву відповідь, як жило місто, наш край в період окупації", – сказав Анатолій Погореєлов.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди