Потреба близько 800 трансплантацій у рік. Бахмутянки стали потенційними донорками стовбурових клітин

Потреба близько 800 трансплантацій у рік. Бахмутянки стали потенційними донорками стовбурових клітин

Потреба близько 800 трансплантацій у рік. Бахмутянки стали потенційними донорками стовбурових клітин Суспільне Донбас

Бахмутянки Аліна Мироненко та Аліна Плахтій стали потенційними донорками стовбурових клітин. Якщо їх ДНК збігається з ДНК людини, що потребує лікування, вони зможуть врятувати життя онкохворого.

Студентка медичного вишу Аліна Мироненко розповіла Суспільному, що вирішила стати доноркою кісткового мозку кілька місяців тому.

"У нас захворюваність в Україні дуже велика онкологією. Це – лімфоми, лейкемії. І це страшно дивитися, коли дитина маленька хворіє, і ти не можеш нічим допомогти. Найпростіший спосіб допомогти – віддати свої стовбурові клітини", — говорить дівчина.

Щоб стати потенційною доноркою, каже Аліна, заповнила анкету на сайті "Українського реєстру донорів кісткового мозку".

"Заходите сюди й тут заповнюєте загальну інформацію, медичні дані, особисті, мотивація. І даєте згоду", — говорить дівчина.

Потреба близько 800 трансплантацій у рік. Бахмутянки стали потенційними донорками стовбурових клітинСуспільне Донбас

Аліна Мироненко

Приклад Аліни Мироненко спонукав до донорства і бахмутянку Аліну Плахтій.

"У нас багато хто думає, що це кістки ламають, хребет ламають. Ні. Все дуже просто: людину близько тижня прокапають спеціальними крапельницями, збільшуючи кількість стовбурових клітин у крові. Потім проходить гемодіаліз, вимивання – і все", — пояснює Аліна Плахтій.

Потреба близько 800 трансплантацій у рік. Бахмутянки стали потенційними донорками стовбурових клітинСуспільне Донбас

Аліна Плахтій

Стати донором кісткового мозку можуть люди, які не мають хронічних, інфекційних та онкологічних хвороб. Також є обмеження за віком, каже співзасновниця Українського реєстру донорів кісткового мозку Юлія Куць.

"Ми реєструємо людей, віком від 18 до 35 років, і програма налаштована так, що молодших і старших вона не впустить", — розповідає Юлія.

Потенційний донор кісткового мозку Олег Гринда повідомив Суспільному, що після реєстрації потенційний донор отримує поштою пакет з анкетою, інструкцією та тест-набором для самостійного забору ДНК.

"Ми отримуємо отакі ватні палички, відкриваємо їх. Їх є в комплекті три, і по черзі кожною з них по одній хвилині ми беремо у себе мазок зі щоки", — говорить Олег.

Далі зразки ДНК потенційні донори відправляють до Тернополя. Самі ж аналізи роблять у Німеччині. Коли ДНК донора збігається з ДНК хворої людини — відбувається забір клітин кісткового мозку, каже донор кісткового мозку Юрій Гуцалюк.

"Є один метод, коли пацієнту роблять ін’єкцію препарату, який стимулює викид стовбурових клітин в кров'яне русло. Забір стовбурових клітин проводиться, як здача крові. І другий метод, коли забір стовбурових клітин проводиться із тазової кістки. Це не є боляче, це під наркозом, заснув – прокинувся і все гаразд", — розповідає донор кісткового мозку.

Юрій Гуцалюк працює лікарем, каже ймовірність збігу ДНК не рідних людей — близько 2%. У 2018 році в Україні створили реєстр донорів кісткового мозку.

Співзасновник Українського реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць розповів Суспільному про потребу в донорах кісткового мозку.

"Потреба в Україні досить велика, оскільки неродинні трансплантації вони стартували тільки у 2020 році й тільки для дітей. Дорослим ще не виконують. І якщо говорити про неродинні трансплантації, то потреба для дорослих і дітей близько 800 трансплантацій у рік", — зазначив Роман.

Внесення до реєстру для донорів безкоштовне. Вартість аналізу ДНК – 35 євро. Їх оплачують за рахунок пожертв. Нині у реєстрі є 3 тисячі потенційних донорів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди