2 квітня – Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму. У Житомирі ризик розвитку аутизм у дітей можна діагностувати у півторарічному віці.
15 років тому у Жанни Зарічної народився син Іван Чемерис. Тривалий час лікарі не могли остаточно визначити його діагноз. Розлади, які характеризують спектр аутизму, мама хлопця помітила, коли йому був рік і п'ять місяців.
"Я стала помічати, що він відрізняється від інших діток, він не бавиться з ними, тримався осторонь, – говорить мама хлопця. – І в мене, як у матері, не було з ним контакту. Він не дивився в очі, не реагував на мої прохання, дуже дивно бавився іграшками, перевертав машинку і крутив її колеса, зациклювався на цих процесах. І тоді я звернулася до лікаря".

В той час, коли Жанна Зарічна звернулася до лікарів, діагноз аутизм в Україні не був затверджений.
"Лікарі про аутизм майже нічого не знали, – каже Жанна. – Єдине, що пропонували батькам дітей з інвалідністю, і це стосувалося всіх нозологій –віддати дитину до інтернату. Шкільні, дошкільні заклади не приймали таких дітей. Дякувати Богові, з жовтня 2017 року, який я вважаю моїм другим днем народження, у нас почався процес деінституціалізації, тому тепер всі дітки мають право на навчання".

Методистка міського центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю Тетяна Рясновська вісім років працює з дітьми з аутизмом.
"Аутизм – це комплексне порушення функціонування центральної нервової системи, яке проявляється в абсолютно різних комбінаціях. Ці маленькі діти, а згодом дорослі люди, мають абсолютно різний спосіб функціонування в суспільстві. Всі вони об'єднані однією низкою порушень. серед яких порушення соціальної взаємодії та комунікації".

Жанна Зарічна розповідає, що в першу чергу для дитини потрібно знайти команду спеціалістів, яка допоможе їй соціалізуватися і розвинути свій потенціал.
Таких спеціалістів жінка знайшла у міському центрі комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю. Вихователька закладу Людмила Скрильнікова каже, що діти зі спектром аутизму завдяки систематичним заняттям змінюються.
"Іван, Син Жанни Зарічної, сильно змінився. Він слухняний, багато чого навчився, багато чого вміє, любить спілкуватися з іншими дітками", – розповіла Людмила.
Діагностувати ризик розвитку аутизму у дитини наразі можна у півтора роки.
"Зараз в Україні та Житомирі ми маємо можливість, якщо помічаємо на ранніх етапах дивну поведінку дитини, то можемо звернутися до спеціалістів, – каже Жанна Зарічна. – Існує скринінгова діагностика, яка виявляє чи є дитина в стані ризику або ні".
Чим раніше визначити ризик розвитку аутизму в дитини, тим швидше можна буде втрутитися і допомогти.
Авторка: Антоніна Тугас
Камера: Ігор Грач