Президент США Джо Байден і президент України Володимир Зеленський 2 квітня провели першу телефонну розмову на тлі загострення ситуації на Донбасі та активного пересування військ РФ поблизу кордонів України.
Про це повідомила пресслужба Білого дому.
"Президент Джозеф Байден сьогодні (2 квітня – ред.) поспілкувався із президентом України Володимиром Зеленським. Президент Байден підтвердив непохитну підтримку США суверенітету та територіальної цілісності України в умовах триваючої агресії Росії на Донбасі та в Криму", – йдеться у повідомленні.
У пресслужбі також зазначили, що Байден повідомив про намір своєї адміністрації активізувати стратегічне партнерство на підтримку плану Зеленського щодо боротьби з корупцією та реалізації програми реформ, заснованої на демократичних цінностях.
"Лідери погодились, що ці реформи є центральними для євроатлантичних прагнень України. Вони також обговорили важливість тісного співробітництва США та України для стримування пандемії COVID-19 та зміцнення демократії в регіоні", – додали у Білому домі.
Що сказали у президента
Президент Володимир Зеленський оприлюднив у своєму Twitter допис, в якому розповів про деталі розмови.
"Радий поговорити з президентом Сполучених Штатів Америки. Україна цінує підтримку США на різних рівнях. Ми стоїмо пліч-о-пліч, коли йдеться про збереження наших демократій", – написав президент.
Зеленський додав, що серйозно налаштований реформувати Україну, а також збільшити прозорість та досягти миру.
"Американське партнерство має вирішальне значення для українців", – підсумував президент.
При цьому прессекретарка Зеленського Юлія Мендель назвала розмову двох президентів "казковою".
За словами керівника Офісу президента Андрія Єрмака, під час розмови президент Байден висловив бажання відвідати Україну.
"Джо Байден додав, що чекає можливості знову відвідати Україну, а також згадав свій виступ в українському парламенті", – написав він на своїй сторінці у Facebook.
Що передувало розмові
Раніше про заплановану розмову президентів повідомило американське видання Politico.
“Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський проведуть розмову у п'ятницю — вперше з моменту вступу Байдена на посаду, на тлі повідомлень про накопичення російських військових на сході України, що насторожило чиновників США та України”, — йшлося у повідомленні.
За словами кореспондентки Politico у Білому домі, тривалість розмови склала 30-40 хвилин.
"Байден і Зеленський щойно закінчили розмову, яка тривала близько 30-40 хвилин. Байден підтвердив прихильність США до України. Вони обговорили повідомлення про накопичення російських військ на сході та зусилля Зеленського щодо боротьби з корупцією", – написала журналістка у своєму Twitter.
Зазначається, що передумовою для першої розмови між президентами США та України стали щонайменше три дзвінки на високому рівні між представниками держав, які відбулись цього тижня. Зокрема, між державним секретарем Ентоні Блінкеном, головою комітету начальників штабів ЗС США Марком Міллі, міністром оборони Ллойдом Остіном та їхніми українськими колегами.
За інформацією одного з джерел Politico, українські чиновники тижнями наполягали на телефонному дзвінку між Зеленським та Байденом, у тому числі під час нещодавньої телефонної розмови радника з питань національної безпеки Джейка Саллівана та керівника Офісу президента України Андрія Єрмака.
Нагадаємо, раніше керівник Офісу президента Андрій Єрмак поговорив телефоном із радником президента США з питань національної безпеки Джейкобом Салліваном. Єрмак зауважив, що США могли б відіграти більш активну роль у просуванні мирних переговорів щодо припинення війни на Донбасі.
26 лютого президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден заявив, що США ніколи не визнають анексію Криму Росією та будуть протистояти її агресивним діям.
Що відомо
- Головне управління розвідки Міністерства оборони 1 квітня заявило про те, що Росія готує провокації у зоні ООС на Донбасі та розширює свою присутність на окупованих територіях.
- Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що РФ перекидає війська до кордонів, оскільки по периметру "підвищена активність військ НАТО".
- 26 березня ГУР МО заявило, що Росія під прикриттям переміщує на окуповані території своїх кадрових військових. Того ж дня в зоні ООС загинули четверо українських військових.
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба поспілкувався телефоном із держсекретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном щодо дій Росії, спрямованих на загострення ситуації на Донбасі та у Криму.
- Президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін провели переговори у форматі відеоконференції стосовно ситуації на Донбасі. Президента України Володимира Зеленського на це обговорення не запросили.
- 1 квітня Міністерство закордонних справ заявило про провокації проти співробітників посольства України в Москві та направило через це ноту протесту до МЗС РФ.
- За інформацією Головного управління розвідки, війська російських окупаційних сил приведені у найвищих ступені бойової готовності.
- 15 березня СММ ОБСЄ зафіксувала зосередження танків окупантів з порушенням лінії відведення важкої техніки. Також окупанти продовжують укріплювати старі та облаштовують нові позиції.
- Генерал-полковник Руслан Хомчак заявив, що обстріли на фронті активізувались після рішень РНБО про санкції за фінансування тероризму.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу