Кум Володимира Путіна Віктор Медведчук у лютому опинився у несподіваній ситуації. Рада національної безпеки і оборони спочатку заблокувала медіа-холдинг його соратника Тараса Козака – телеканали “112”, ZiK та Newsone. А згодом запровадила санкції не лише проти Козака, а і самого Медведчука та його дружини Оксани Марченко. Подружжя втратило можливість розпоряджатися українськими активами, грошима в банках і майном. Статки Медведчука й Марченко оцінюють у 776 мільйонів доларів. Що змінили ці рішення РНБО для компаній, які пов'язують із Медведчуком та його партією, – у матеріалі Суспільного.
Посланець в Росію
Наприкінці лютого 2021-го інтернет-видання “Цензор” оприлюднило аудіозапис телефонної розмови нібито 2014 року. На ньому двоє чоловіків, з голосами схожими на голоси Віктора Медведчука і тодішнього помічника Путіна Владислава Суркова, обговорюють постачання електроенергії в окупований Крим та обмін полонених. Людина з голосом, схожим на Медведчука, говорить, що президент Петро Порошенко запропонував йому зайнятися звільненням незаконно утримуваних осіб. В інтерв’ю українській службі BBC Медведчук не підтвердив автентичність "плівок Суркова". Водночас заявив, що в 2014 році, за дорученням Порошенка, дійсно вів переговори з російською владою на теми, озвучені в цьому записі. СБУ за фактом публікації телефонної розмови відкрила провадження за статтею “державна зрада” і допитала Медведчука як свідка. Порошенко на допит не прийшов.

Обміном полонених Медведчук зайнявся у 2014 році, офіційно увійшовши в гуманітарну підгрупу Тристоронньої контактної групи.
Відтоді колишній голова адміністрації Леоніда Кучми, попри заборону прямих рейсів, час-від-часу літав до Росії. Без нього не обходився жоден обмін. У Москві він майже завжди з’являвся у компанії Путіна.
З весни 2018-го він припинив брати участь в переговорах у Мінську, але й далі продовжує неформальні контакти з Росією.
У січні 2021-го ситуація на Донбасі почала загострюватись. З початку року в бойових діях на Сході Україна втратила 20 військовослужбовців: 15 були вбиті в результаті обстрілів, ще п’ятеро підірвалися на мінах. Торік від часу оголошення перемир’я в кінці липня загинули четверо бійців українських збройних сил.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в статті для французького видання "Le Figaro" назвав переговори в “нормандському форматі” такими, що знаходяться в глухому куті. А президент Зеленський заявив, що погіршення на лінії зіткнення збіглося у часі із закриттям каналів, які належали соратнику Медведчука.
Проте Росія жодного разу не вимагала повернути Медведчука в переговорний процес, повідомив Суспільному голова української делегації в Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук.
“Вони (росіяни) навіть ніколи цього питання офіційно на Тристоронній контактній групі не ставили. Я думаю, вони й не можуть ставити. Я на обговорення цього питання ніколи б не погодився”, сказав Кравчук Суспільному.
“Можливо, я наголошую, можливо, загострення є реакцією на те, що Україна почала дуже активно боротися з російською пропагандою. І почала дуже активно боротися з людьми, які її проводять в Україні”, – додав Кравчук.
Член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш вважає, що обстріли бойовиків посилились через безвихідь у перемовинах з РФ в Мінську.
“Загострення на фронті було викликане невдачею Росії в її намірах нав’язати нам прямі переговори з ОРДЛО”, – сказав Гармаш Суспільному.
Читайте також: Міноборони: Росія готує провокації та розширює військову присутність в ОРДЛО. Що відбувається
Санкції проти телеканалів
Медведчук часто був гостем телеканалів "112-Україна", "ZIK" та "NewsOne", які належали його соратнику та другу Тарасу Козаку. На початку лютого рішенням РНБО їх трансляцію зупинили через підозри у фінансуванні з продажу вугілля, видобутого на окупованому Донбасі. Як розповіло Суспільному джерело в СБУ, вугілля з ОРДЛО нібито продавалося російським енергокомпаніям. Частину виручки спрямовували на рахунки телеканалів. Однак розслідування справи, яку відкрило СБУ, не просунулося і підозру за цей місяць нікому не оголошували.

Керівництво підсанкційних каналів вирішило поновити діяльність холдингу і 26 лютого запустило канал “Перший незалежний”. За годину після виходу в ефір канал вимкнули. Медведчук назвав блокування спробою цензури.
Після відключення найбільше, за даними видання “Детектор медіа”, зросли показники каналу проросійського ексдепутата Євгена Мураєва “Наш”. Раніше він був власником каналу “Newsone”.
Частка каналу “Наш” у перший день після відключення зросла у понад 3,5 рази.
Якщо 2 лютого він мав показник 0,47% за аудиторією 18+, “Вся Україна”, то 3-го вона сягнула 1,72%. А у великих містах з населенням понад 50 тисяч канал вийшов у лідери з часткою 2,65%
Нацрада з питань телебачення і радіомовлення вже кілька разів перевіряла цей телеканал через інтерв’ю з експрем’єром-втікачем Миколою Азаровим та минулорічний ролик до Дня незалежності. Регулятор назвав це відео таким, що створює образ негативних наслідків через референдум, на якому більшість українців підтримали незалежність України.
До Верховного суду вже надійшло 10 позовних заяв щодо оскарження указу президента про санкцій проти телеканалів.
Перший позов, поданий від імені приватної особи, харківського юриста Романа Лихачова, суд відхилив.
Падіння рейтингів
Після закриття каналів почали падати рейтинги “Опозиційної платформи- За життя”. Якщо у січні за проросійську партію, за даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, були готові проголосувати 24,1% респондентів, то у лютому - 18,1%. Рейтинги пропрезидентської партії “Слуга народу”, навпаки, зросли – з 18,2% до 21,3%.
“Падіння рейтингів ОПЗЖ є прямим наслідком закриття телеканалів. У партії більше нема платформи, через яку вона могли б транслювати свої меседжі. Падіння симпатій буде продовжуватися, але не так кардинально”, – сказав Суспільному політичний аналітик Анатолій Октисюк.
Ексклюзивний імпортер “Роснефти”
В 2019 році, ставши народним депутатом, Віктор Медведчук привідкрив завісу своїх статків. З цьогорічної декларації про доходи стало відомо, що 66-річний політик - доларовий мільйонер, володіє колекцією дорогих годинників, раритетних книг та ікон. Автопарк лідера “Опозиційної платформи- За життя” складається з 19 авто представницького класу, також він володіє яхтою. Медведчук задекларував 18 земельних ділянок, в тому числі і в окупованому Криму. На банківських рахунках у нього разом із Оксаною Марченко мільйони євро і російських рублів у них 96 компаній, переважна більшість яких зареєстрована в офшорах.
Однак який бізнес ключовий для Медведчука і приносить йому основний дохід, довго лишалось невідомим. Два незалежні один від одного учасники ринку пального України сказали Суспільному, що за останні сім років від початку війни на Донбасі Медведчук став не тільки комунікатором між Банковою та Кремлем, а й опосередковано перетворився на основного постачальника російського дизельного палива і скрапленого газу в Україну. За їхніми словами, розквіту цього бізнесу і зростання фінансового благополуччя Медведчука сприяла дружба з Путіним та головою “Роснефти” Ігорем Сєчіним.
А накладання арешту на нафтопродуктопровід “Самара - Західний напрямок” та запровадження санкцій проти російського Новошахтинського заводу нафтопродуктів, більшістю акцій якого володіє Оксана Марченко, за словами джерел Суспільного, теж свідчать до причетності оточення Медведчука до імпорту російського дизпалива.
“За нашою інформацією, дизельним паливом, яке виробляє цей завод, заправляються танки Російської Федерації, котрі знаходяться на окупованій території Донецької та Луганської областей”, – у свою чергу сказав секретар РНБО Олексій Данілов в інтерв’ю виданню “Новое время”.
На запитання, чому після санкцій за фінансування тероризму нікому не вручили підозри, Данілов вказав, що РНБО “виконала свою роботу” – запровадила санкції. У прес-службі СБУ коментар на момент публікації статті не надали.
“Ми схиляємося до того, що весь імпортований ресурс “Роснефти” в Україну йде через Медведчука. Хоча його прізвища немає в жодній з компаній-трейдерів через американські санкції. Якщо брати весь минулорічний російський імпорт - а це 2,6 мільйони тонн - то на “Роснефть” припадає 1 мільйон 745 тисяч тонн. У нас є дані, що основні об’єми в “Роснєфті” закуповує “Proton Energy”, – сказав один з представників ринку.

Зареєстрована в Швейцарії нафтотрейдингова компанія “Proton Energy” у 2016 році стала оператором нафтопродуктопроводу “Самара — Західний напрямок”. Її кінцевим бенефіціаром є громадянин Ізраїлю Нісан Моїсеєв. ЗМІ писали про зв’язок Мойсеєва і Медведчука. Крім того, швейцарська компанія купила мережу АЗС Glusco в Україні у 2017 році. Раніше цими станції під брендом “ТНК” володіла російська “Роснефть”.
Україна майже повністю залежить від імпорту дизельного палива. За 2020 рік, за даними консалтингової групи “А 95”, імпорт дизпалива склав більше 6 мільйонів тонн. Частка продукції з Російської Федерації на українському ринку дизельного палива склала 35,4% і становила більше 2,6 мільйонів тонн. Тоді як частка Білорусії - біля 30%, імпорт із Литви - більше 11%, а частка українських нафтопереробних заводів в структурі ринку становить 15,3%.
“Доходи від цього бізнесу – мільйони доларів щороку”, – додав співрозмовник Суспільного.
Значну частину дизелю швейцарська “Proton Energy” постачала продуктопроводом “Самара- Західний напрямок” - це найдешевший спосіб доставки. Минулого місяця Вищий антикорупційний суд наклав на нього арешт. Медведчук в інтерв’ю BBC заперечив будь-яку причетність до продуктопроводу.
“За підсумками минулого року на “Proton Energy” припадало 22-23% всього українського ринку дизпального і скрапленого газу”, – сказав Суспільному директор консалтингової групи “А 95” Сергій Куюн.
11 березня СБУ провела масштабні обшуки в офісах Glusco за підозрою в контрабанді, несплаті податків і продажі неякісного пального. У відповідь “Proton Energy” заявила, що припиняє з першого квітня поставки автогазу й дизельного палива в Україну з Росії. Серед причин компанія називає дії української влади, зокрема, масові обшуки.
“Ми стали свідками подій щодо мережі АЗС Glusco, що належить Glusco Energy SA... Раніше, в лютому 2021 року технологічний обсяг дизельного палива в трубопроводі, який належить компанії, був незаконно заарештований українською владою”, – ідеться в листі Proton Energy до українських контрагентів, що був опублікований профільним виданням enkorr.
“Медведчук не значиться ні серед акціонерів, ні серед кінцевих бенефіціарів компаній, які постачають паливо з Росії. Але ми знаємо, що він в цьому бізнесі присутній”, - сказав Суспільному представник компанії-трейдера.
За його словами, це може пояснюватися тим, що Медведчук з 2014 року перебуває під санкціями США за участь в анексії Криму Росією.
Наслідки санкцій
“Тиск на Glusco та обмеження постачання нафтопродуктів з РФ, поки що важко оцінити. Скоріш за все він буде, але не матиме критичних наслідків для його (Медведчука) статків”, - сказав Суспільному голова аналітичної компанії Dragon Capital Андрій Безп’ятов. Він займався оцінкою майна Медведчука для рейтингу найбагатших українців, опублікованому у виданні “Новое время”. У 2020 році Медведчук посів 10 місце серед сотні найбагатших українців. Торік його доходи, за даними щотижневика, зросли більше ніж на 400%.
“Заборонені телеканали, звісно, коштують багато, але не є головними бізнес-активами Медведчука. Плюс, як правило, ТВ-канали дуже збиткові і це означає, що не буде витрат на них, навіть якщо раптом йому вдасться в якийсь спосіб повернути їх в ефір коли-небудь. До того ж частка в “1+1” поки не постраждала”, - додає Безп’ятов. Дружина Медведчука володіє 8% акцій телеканалу “1+1”. За словами секретаря РНБО Данилова, на цю частку накладено арешт, але сам телеканал продовжить працювати.
РНБО також наклала санкції на чотири літаки, якими Медведчук та Козак літали з Києва в Москву.
“Ключовий наслідок санкцій - Медведчук і Марченко позбулися своєї пропагандистської зброї, телеканалів. Це було дійсно боляче для них. Всі інші фінансові санкції їм несмертельні, грошей у них вистачає. У них є інші компанії, які не потрапили під санкції”,- сказав Суспільному Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції.
РНБО в день запровадження санкцій проти Медведчука внесло в санкційні списки 19 компаній, більша частина яких належить лідеру ОПЗЖ і його дружині.
Усього Медведчук задекларував 95 компаній, якими володіє він або його дружина.
Оксана Марченко на нещодавній прес-конференції розповіла, що через санкції втратила доступ до своїх банківських рахунків.
“Сьогодні нас позбавили доступу до наших рахунків, мені приходять повідомлення - я не можу продовжити підписку на музику, оскільки в мене заблоковані картки. Але ми переживемо”, – сказала Марченко.

Медведчук у свою чергу заявив, що через заблоковані банківські рахунки купує продукти за готівку.
У цьогорічній декларації лідер ОПЗЖ задекларував 1 400 000 євро та 85 000 доларів готівкою. Суспільне також звернулось за коментарем до самого Медведчука про вплив санкцій на нього.
“Віктор Володимирович неодноразово відповідав на це запитання різним ЗМІ”, – відповів його речник Олег Бабанін.
“Санкції не мають моментального ефекту, але ми знайшли больові точки Медведчука і тиснемо на них, – сказав Суспільному на умовах анонімності представник РНБО. – Основний результат буде трохи згодом”.