Понад 4 тисячі тонн медичних відходів, які б потенційно могли бути заражені коронавірусом, утворилося в Україні на початок цього року. Як утилізують такі відходи у Харкові — репортаж.
Контейнер для використаних масок та рукавичок рік як стоїть на виході із супермаркету в середмісті.
"За день у нас пів відра, деколи відро. Вони всі складаються у пакет. Потім ми їх зав'язуємо щільно до пакету. Витримуємо 72 години і викидаємо до смітника", — говорить керуюча супермаркетом Олена Беззубенко.

Контейнер встановили за рекомендацією Міністерства природних ресурсів, говорить Беззубова. Ці пояснення отримали ще на початку пандемії, щоб ізолювати потенційно заражені коронавірусом засоби захисту. Це один з варіантів утилізації, говорить заступник профільного міністра Руслан Стрілець.
"Якщо ми кажемо про те, що людина впевнена, що засоби індивідуального захисту потенційно заражені вірусом COVID-19, то треба додати ще один пакет. Знов-таки витримати 72 години. Це особливо стосується тих, хто знаходиться на самоізоляції", — пояснює Стрілець.
Медичні маски мають утилізовувати на спеціалізованими підприємствах, у Харкові таких немає. На звалище в Дергачах, куди звозять сміття, рік тому почали будувати окремий павільйон для спалювання небезпечних відходів, каже директор підприємства "Муніципальна компанія поводження з відходами" Юрій Суярко.

"Постало питання щодо отримання ліцензії з роботи з небезпечними відходами. Цей процес почався з лютого минулого року. Наразі ми вже отримали дозвіл на викиди, вже отримана оцінка впливу на довкілля", — говорить Суярко.
Спалювати маски мають в пічці, але комунальники все ще чекають на ліцензію, яка дозволить роботу.
Поки, за словами Суярка, використані маски спалюють разом з іншим сміттям. Ліцензію сподіваються отримати до травня. Комунальники готові й складати медичні відходи окремо, та в місті не працює система сортування, а на полігоні це зробити не можна.
"Завдання міста – забезпечити місця збору. А наше завдання — утилізувати їх", — сказав директор підприємства.