Хімікати на полях біля заповідника на Херсонщині використовували неправильно – експерт

Хімікати на полях біля заповідника на Херсонщині використовували неправильно – експерт

Хімікати на полях біля заповідника на Херсонщині використовували неправильно – експерт
Суспільне Херсон

З січня на Херсонщині фіксують факти масового мору червонокнижних сірих журавлів, огарів червоних та інших птахів. Попередньою причиною загибелі птахів в біосферному заповіднику Асканія-Нова називають бродіфакум. Це отрута проти всіх видів гризунів, яку використовують аграрії на полях.

Кандидат сільськогосподарських наук, доцент Херсонського державного аграрно-економічного університету Сергій Лавренко у радіопрограмі "Тема дня" розповів, як боротися із гризунами і використовувати препарат, аби не гинули птахи.

"Заходи, які використовують для знищення мишоподібних гризунів, можна класифікувати на агротехнічні – за допомогою техніки, біологічні – коли використовуються бактерії, механічні, електромеханічні – коли використовуються капкани або використовуються ультразвукові відлякувачі, і найбільш поширені – хімічні засоби боротьби з гризунами", – розповів Сергій Лавренко.

За словами науковця, сільгоспвиробники області найчастіше використовують саме хімічні засоби, бо за останні роки спостерігається різке зблільшення популяції польових мишей.

"Якщо говорити більш з наукової точки зору, то використання препаратів проти гризунів починається коли на одному гектарі спостерігається від трьох до п'яти сімей. Але на даний час ця кількість у нас дуже перевищена, вона перевищує і 10 і 11 мишиних сімей на гектар. Зараз, навіть, одноразове застосування препарату є неефективним, тому сільгоспвиробники для того, щоб незнищенний був врожай використовують препарат не один, не два, три, а п'ять разів", – говорить Сергій Лавренко.

Хімікати на полях біля заповідника на Херсонщині використовували неправильно - експерт
Суспільне Херсон

Збільшення популяції мишей науковець пов'язує з багатьма факторами. Головним називає – діяльність людей.

"Це недотримання сівозміни, це перевищення насичення культур польовими і технічними культурами, це розораність земель і небажання людей боротися з цими гризунами, тобто один землевласник з ними бореться, інший ні. А миші мігрують і відбувається заселення. І наразі також, це теплі зими", – розповідає Сергій Лавренко.

Науковець переконаний птахи загинули, бо бродіфакум використовували неправильно. Методологія та методика застосування цього препарату на полях порушена.

"Розкидання його заборонено, а технологічними схемами визначено, що цей препарат необхідно покласти в нірку і присипати землею. Тобто прямого доступу до отрути птиці або іншого живого об'єкту, окрім гризуна не буде. Нажаль ті факти, які були виявлені і були продемонстровані на телебаченні це розкидування. Таке застосування препарату такої групи воно недопустимо. Крім того визначено, що після споживання та смерті всі препарати а також загиблі об'єкти збираються і утилізуються, без залишення на місці смерті", – говорить Сергій Лавренко.

Що відомо:

  • 16 березня поліція зафіксувала звернення про загибель 18 сірих журавлів та 20 огарів на території біосферного заповідника "Асканія Нова" у Херсонській області. З початку 2021 року це вже 8 випадок виявлення мертвих птахів різних видів.
  • Як повідомила Держпродспоживслужба, у зразках патолого-анатомічного матеріалу, відібраного від загиблої птиці на Херсонщині, виявлено бродіфакум. Це - отрута від гризунів. Дослідження проводив Науковий Центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки.
  • На Херсонщині спортсмени-байдарочники під час тренування у плавнях знайшли мертвих лебедів. 1 березня в Олешках зібрали комісію з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій для з’ясування причин смерті птахів.
  • 23 лютого до Чаплинського відділення поліції на Херсонщині зателефонував керівник біосферного заповідника "Асканія- Нова", який повідомив, що на їх території виявлені тушки понад 150 мертвих птахів кількох видів. Серед них - близько 30 огарів, яких занесено до Червоної книги України.
  • З 23 лютого по 2 березня на Херсонщині на території біосферного заповідника "Асканія- Нова" загинуло 613 птахів. Серед них є й ті, які занесені до Червоної книги України.
  • На початку січня 2021 року на території заповідника вже був зафіксований мор 185 сірих журавлів, які занесені до Червоної книги.
  • За даним фактом поліція відкрила кримінальне провадження за ч.1 ст.239 Кримінального кодексу України. Наразі основною версією є те, що птахи скуштували зерно, яке місцеві фермери протруїли проти польових гризунів.
  • Загалом від керівництва заповідника до поліції надійшло 8 звернень про виявлення мертвими птахів різних видів, серед яких 406 особин, занесених до Червоної книги України.

Маргарита Лазник.

На початок