Радіаційний фон на Веселівському родовищі у Кропивницькому майже втричі перевищує норму

Радіаційний фон на Веселівському родовищі у Кропивницькому майже втричі перевищує норму

Радіаційний фон на Веселівському родовищі у Кропивницькому майже втричі перевищує норму
Суспільне: Кропивницький

Радіаційний фон на Веселівському родовищі глиняних руд у Кропивницькому майже втричі перевищує норму. У 1988-му році там захоронили понад 200 металевих контейнерів із залишками радіоактивного металу цезій. Чим небезпечне для екології міста таке сусідство?

Заступник начальника міського управління з питань надзвичайних ситуацій Олексій Гненний виміряв дозиметром радіаційний фон за 50 метрів від родовища. "12 мікрорентген на годину, він тут нормальний".

Площа родовища – тисяча квадратних метрів. Тут з-під землі видно металеві контейнери з цезієм. Олексій Гненний перевірив радіаційний фон над ними. "Норма – 30 мікрорентген на годину. Покладемо на ґрунт. 84 мікрорентгена. Це майже втричі перевищує норму".

Радіаційний фон на Веселівському родовищі у Кропивницькому майже втричі перевищує норму
Суспільне: Кропивницький

Причина підвищеного радіаційного фону, – каже Гненний, – просідання ґрунту під контейнерами та розриття цього місця копачами, які шукають тут металобрухт.

На родовищі про радіаційну небезпеку попереджають таблички. У 2017-му році їх було 25, зараз залишилося 6. "Це місце радіоактивного забруднення, на ньому не можна випасати худобу і займатися сільськогосподарськими роботами", – каже завідувач радіологічної лабораторії Іван Бабірад.

Перезахоронити радіоактивні відходи планують за допомогою спеціалістів зі Скандинавії, – каже начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Кропивницької міськради Сергій Коваленко. "Ми вийшли на міжнародний норвезько-шведський консорціум. Увійшли в план цієї міжнародної організації щодо реабілітації цього захоронення. Виконали перші завдання, ті, що були заплановані на 20-й рік. На 22-й рік ми плануємо перейти до практичної фази щодо рекультивації цієї території".

Цього тижня родовище перевірятиме комісія, до якої увійшли представники управління з питань надзвичайних ситуацій, лабораторного центру та міжнародної компанії. Вирішуватимуть, де перезахоронять контейнери з залишками радіоактивного металу.

Що відомо

  • Рівень радіації на Веселівському родовищі перевіряють чотири рази на рік.
  • У вересні 2017 року поліцейські затримали двох копачів металобрухту на цьому родовищі. Вони викопували метал та вантажили його у машину. Тоді затримані відмовилися називати свої імена та прізвища. "Копаємо, – пояснили вони, – бо немає за що жити і треба дітей годувати. Трьох дітей".
  • Екологиня Людмила Шестакова говорить, що підвищений радіаційний фон призводить до підвищення ризику онкохвороб. "Крім онкозахворювань, це хвороби, які викликають важкі метали – захворювання нирок, шкіри, очей".

Вибір редакції

На початок