На Полтавщині за 10 років хворих на туберкульоз поменшало удвічі

На Полтавщині за 10 років хворих на туберкульоз поменшало удвічі

На Полтавщині за 10 років хворих на туберкульоз поменшало удвічі Суспільне Полтава

Майже 600 хворих на туберкульоз виявили за рік на Полтавщині. Це приблизно на 30% менше, ніж за попередній період, каже керівник обласного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця. Зниження хворих пов’язано, зокрема й із пандемією коронавірусу. Люди почали користуватися засобами захисту й антисептиками, а також через карантин стали менше звертатися до лікарів, додає керівник.

«Мікобактерія туберкульозу має вигляд кремової палички, сухої, зморшкуватої», ‒ розповідає завідувачка лабораторії обласного протитуберкульозного диспансеру Наталія Алієва. Вона показує позитивні результати проб у пробірках та додає:

«Наша лабораторія саме із діагностики туберкульозу обробляє повністю всю область. Також у нас є лабораторії у Кременчуцькому і Лубенському тубдиспансерах. У середньому ми можемо 100–150 обстежувати хворих. Це на день».

Позитивні результати проби на туберкульоз: зліва – у твердому середовищі, справа – у рідкомуСуспільне Полтава

Позитивні результати проби на туберкульоз: зліва – у твердому середовищі, справа – у рідкому

Одну й ту ж пробу на туберкульоз досліджують двома способами. У твердому середовищі бактерії ростуть повільно. Аби якомога швидше діагностувати хворобу, використовують рідке, каже Наталія Алієва.

«За дві години, як хворий звертається до лікарів, ми видаємо лікарю, що дійсно є ДНК мікобактерій туберкульозу. Ось такі пробірочки у нас. Ось такий осад, що всередині, це теж мікобактерії туберкульозу. Вони починають рости на твердому середовищі з 14–20 доби. Це дуже повільно вони тут ростуть. А тут, завдяки супліментам та антибіотикам, вони ростуть трошечки швидше».

Для досліджень у лабораторії є спеціальний апарат. За раз у машину можна помістити майже тисячу проб. У ній же проводять і тести чутливості збудника до різних ліків.

Машина, в якій проводять тестування збудника туберкульозуСуспільне Полтава

Машина, в якій проводять тестування збудника туберкульозу

Директор обласного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця каже: «Якщо хворий із чутливим туберкульозом, звичайними формами, вони лікуються більш швидко, до шести місяців, ефективність лікування доволі висока. А ви й самі розумієте, лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз, коли треба підбирати схеми лікування і тривалість значно збільшується. На шляху лікування не всі хворі дотримують схеми лікування. І тому ми маємо відсоток ефективності лікування значно менший».

Графіка: захворювання на туберкульоз на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Графіка: захворювання на туберкульоз на Полтавщині

Графіка: захворювання на туберкульоз на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Графіка: захворювання на туберкульоз на Полтавщині

За словами Володимира Печериці, за останній рік на Полтавщині вперше діагностували хворобу у більш ніж 570 людей, раніше таких випадків було понад 700. Приблизно у 70 пацієнтів сталися рецидиви захворювання.

«47, 49, доходить до 51% хворих, які минають стаціонарний етап лікування. 2019 року ми мали спад по захворюваності на 17–19%, 2020 року до 27%. По-перше, це протиепідемічні заходи, які проводять щодо пандемії. Вони знизили кількість захворілих. А друге питання, говорю об’єктивно, – це недовиявленість і зниження доступу наших пацієнтів до обстеження», ‒ зазначає Володимир Печериця.

«Пацієнти мають самозвернення, або з направленням від сімейного лікаря, або з направленням від вузьких спеціалістів, вторинний рівень. Зазвичай це скарги на кашель більше двох тижнів, температура тіла 37–37,2, зниження маси тіла, загальна слабкість і нічна пітливість», ‒ розповідає фтизіатриня обласного протитуберкульозного диспансеру Олеся Краєвська.

Графіка: захворювання на туберкульоз за 10 роківСуспільне Полтава

Графіка: захворювання на туберкульоз за 10 років

За десяток років захворюваність на туберкульоз в області знизилася приблизно удвічі. На 2020 рік показник хворих складав 36,5 на 100 тисяч населення. У середньому в Україні ця цифра – 42,2.

«Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке здебільшого передається повітряно-крапельним шляхом, аерозольним. Небезпечне тим, що люди не можуть себе вберегти, бо всі ми дихаємо повітрям», ‒ каже Олеся Краєвська.

Тестування на туберкульозСуспільне Полтава

Тестування на туберкульоз

Нагадаємо, Всесвітній день боротьби проти туберкульозу щороку відзначають 24 березня. Його майже 30 років тому встановили за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я. Саме цього дня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох вперше виявив збудника туберкульозу.

Читайте також: 10 міфів про туберкульоз. Що треба знати жителям Полтавщини.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди