Верховний суд зобов’язав Фонд держмайна виконувати протиаварійні роботи в Гостинному дворі

Верховний суд зобов’язав Фонд держмайна виконувати протиаварійні роботи в Гостинному дворі

Верховний суд зобов’язав Фонд держмайна виконувати протиаварійні роботи в Гостинному дворі
Вікіпедія

Верховний суд повернув касаціюПеревірка судом третьої інстанції законності та обґрунтованості вироків і рішень суду, що набрали законної сили Фонду державного майна України про скасування припису департаменту охорони культурної спадщини КМДА. У приписі йдеться про укладання охоронного договору і проведення термінових протиаварійних робіт у будівлі Гостинного двору.

Про це повідомляється в ухвалі суду.

"Касаційну скаргу Фонду державного майна України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2020 про визнання протиправним та скасування припису – повернути особі, яка її подала", — йдеться в ухвалі суду.

При цьому зазначається, що повернення касаційної скарги не перешкоджає повторному зверненню до суду касаційної інстанції у порядку, встановленому законом.

Як повідомляє прес-служба КМДА, Фонд держмайна спочатку звернувся до Шостого апеляційного адмінсуду через незгоду із рішенням Окружного адмінсуду Києва, а потім, не погоджуючись з апеляційною інстанцією, – до Верховного суду.

Директор департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк зазначив, у своїй ухвалі Верховний суд дійшов висновку, що підстав для оскарження рішення суду першої інстанції у касаційному порядку немає, зокрема, через відсутність доводів щодо підстав для відкриття касаційного провадження.

За його словами, держава в особі Фонду вже рік ухиляється від виконання своїх обов’язків щодо збереження пам’ятки. Він додав, що столична влада неодноразово просила передати пам’ятку до комунальної власності, розуміючи відсутність коштів у Фонду держмайна на реставрацію, але цього досі не відбулося.

Що відомо про Гостинний двір

Гостинний двір у Києві — монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі на Подолі, частково зведений у 1809-1813 роках за проєктом архітектора Луїджі Руска. Перебудований у 1828-1833 роках за проєктом Андрія Меленського, та наприкінці ХІХ століття. Знесений та відбудований заново за раннім проєктом Руска архітекторкою Валентиною Шевченко у 1983-1990 роках. У 2013 році була розпочата масштабна реконструкція за проєктом Андрія Миргородського.

26 квітня 2012 року депутати Київради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою ПАТ "Укрреставрація" для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. Через це у Гостинному дворі відбулись акції протесту.

У 2013 році голова КМДА Олександр Попов повідомив, що за рішенням Міністерства культури Гостиний двір та ще 30 будинків історичного Подолу набули правового статусу комплексу пам’яток містобудування місцевого значення. За його словами, тепер Гостиний двір буде не реконструйовано, а реставровано.

У червні 2014 року Київський апеляційний адмінсуд скасував рішення Київради про виділення землі забудовнику Гостиного двору під протиправну реконструкцію будівлі. Реставраційні роботи в Гостинному дворі тривають з зими 2013 року, до нині будівля стоїть без даху та вікон.

З 2018 року столична влада очікує на передачу Гостинного двору у власність громади. У лютому 2021 року мер Києва Віталій Кличко звернувся до уряду з проханням передати Гостинний двір громаді столиці для створення у ньому музею. З аналогічним проханням до прем'єр-міністра Шмигаля звернувся й міністр культури Олександр Ткаченко.

У березні департамент охорони культурної спадщини КМДА подав позов в Окружний адміністративний суд Києва до Фонду держмайна щодо охоронного договору на будівлю Гостинного двору.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок