У Дніпрі створили суспільний договір про вуличне мистецтво

У Дніпрі створили суспільний договір про вуличне мистецтво

У Дніпрі створили суспільний договір про вуличне мистецтво
Фото: Суспільне. Дніпро

У Дніпрі створили меморандум – суспільний договір про вуличне мистецтво. Головний художник Дніпра Сергій Білий каже, що це рекомендації для митців, які хочуть зберегти свої роботи у вуличному просторі.

Правила благоустрою забороняють будь-які малюнки на фасадах будівель. До створення документу долучалися і представники влади, і самі художники.

Художник Сергій Грес – один з тих, хто долучився до створення меморандуму про художнє вуличне мистецтво у Дніпрі. Він автор так званого "кварталу мурахоїдів", який налічує близько десяти робіт, одна з них – на вулиці Старокозацькій. Каже: документ, який створили разом з місцевою владою, – це перший крок до розуміння цінності вуличного мистецтва.

"Коли людина малює графіті, вона не особливо думає, як воно вписується в місто, вона просто бомбить. Але коли художник розвивається, починає займатися стріт-артом, він уже займається тим, що вписує. Стріт-арт – це відображення міста, його душі", – говорить Сергій Грес .

Головний художник Дніпра Сергій Білий розповідає: вуличне мистецтво суперечить правилам благоустрою. Меморандум потрібен, щоб знизити цей конфлікт. У ньому описані певні правила, при дотриманні яких художник розуміє, що його малюнок в тому чи іншому місці може прожити довше"

У Дніпрі створили меморандум – суспільний договір про вуличне мистецтво
Фото: Суспільне. Дніпро

Меморандум не має юридичної сили, це радше рекомендація. Посилання на документ Сергій Білий опублікував на своїй сторінці у Фейсбук. За його словами основні площини, на яких не можна малювати – це пам’ятки архітектури, цегляні стіни, поверхні з природного каменю, зупинки, об’єкти благоустрою тощо. Великі мурали, що вже існують на стінах міста, чіпати не будуть.

"Ніхто зараз не понесеться їх змивати. Логічно було б їх періодично змінювати. Якщо ці поверхні вже виглядають прийнятними для малювання, то можна справді один малюнок замінити на інший. Така еволюційна діяльність", – говорить головний художник Дніпра.

У Дніпрі створили меморандум – суспільний договір про вуличне мистецтво
Фото: Суспільне. Дніпро

Художник з Кам’янського, Тимур Левченко, автор кількох муралів у Дніпрі, працював також в області й за кордоном. Одна з його робіт – у Дніпрі на вулиці Старокозацькій. Інша – більш відома, у селі Єлизаветівка – зображення королеви Великобританії. Тимур ознайомився із меморандумом і має свої зауваження.

"Вважаю, що у міському просторі мистецтву є місце навіть на червоній лінії. Є питання стосовно розміру і кількості об`ємів полотна, фасаду будівлі. Ми зараз навіть не кажемо про червону лінію, говоримо про закриту частину фасаду. У Меморандумі чорним по білому написано, що тільки 50 відсотків цієї поверхні можна покрити зображення чи сюжетом. Тут теж питання. Чому саме 50 процентів, як вивели цю формулу?" – говорить Тимур.

"У нас є ідея створити спільноту, яка буде дивитись на малюнки й вирішувати, може він тут жити чи ні, може його взагалі у рамочку взяти, покрити лаком. Але ця спільнота поки не дуже формується. Це радше має бути ініціатива самих художників", – говорить Сергій Білий .

У Дніпрі створили меморандум – суспільний договір про вуличне мистецтво
У Дніпрі створили меморандум – суспільний договір про вуличне мистецтво. Фото: Суспільне. Дніпро

Автори: Георгій Марков, Павло Черненко. Новини на Суспільному, Дніпро.

Читайте також

Криворізьких котів визнали частиною екосистеми міста

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад