Довженко-Центр повернув в Україну ще один фільм з загубленої класики

Довженко-Центр повернув в Україну ще один фільм з загубленої класики

Довженко-Центр повернув в Україну ще один фільм з загубленої класики

Довженко-Центру вдалося повернути в Україну ще один фільм — це класика німого кіно "Кіра Кіраліна" (1927 рік). Стрічка прибула до фонду з Німеччини та буде реконструйована для показу у 2021 році.

Довгий час "Кіра Кіраліна" вважалася втраченою, але у 2020 році науковцям Центру вдалося розшукати збережні копії чорно-білої стрічки в каталогах відразу двох фільмофондів — "Національного кіноархіву — Румунської синематеки" та Федерального архіву Німеччини.

На запити Довженко-Центру німецька сторона надала плівку з фільмом для сканування, а Румунія погодилася оцифрувати свою копію власноруч.

"Кіра Кіраліна" — забута класика українського кіно 1920-х років. Остання і єдина збережена кінострічка авангардного театрального режисера Боріса Ґлаґоліна, а також одна з небагатьох робіт в українському кіно художника Роберта Шарфенберґа, що працював з Бертольдом Брехтом.

Головну роль у стрічці виконала акторка харківського Театру імені Франка Олена Валерська — ймовірно, це єдина її поява на кіноплівці, що збереглася до наших днів. В картині також з’являється зірка кримськотатарського кіно 1920-х Хайрі Емір-заде.

В основі сюжету фільму лежить роман румунського письменника Панаїта Істраті. Щоб розрахуватися з боргами, батьки ще до народження продають свою дочку Кіру старому каретникові – багатію Ставро. Коли дівчині виповнилося 13 років, Ставро взяв її до себе дружиною-рабою, у них народжуються діти. Постійні приниження штовхають Кіру на шлях розпусти.

У 1927 році "Кіра" стала однією з тринадцяти картин ВУФКУ, які закупили для прокату у Західній Європі. Ймовірно, саме завдяки цим комерційним зв'язкам стрічка збереглася донині.

Репрем’єра стрічки з сучасним саундтреком відбудеться у 2021 році.

Читайте також

Docudays UA та Французька весна: як пройдуть кінофестивалі весни під час жорсткого карантину в Києві

Як етично знімати секс в кіно: розмова з режисеркою Христиною Сиволап

Жінки, що грають в ігри: дивіться фільм Надії Парфан про переможниць Women in Arts 2021

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше