У Микитових ровах на Рівненщині вшанували вояків УПА. Що це за місце

У Микитових ровах на Рівненщині вшанували вояків УПА. Що це за місце

У Микитових ровах на Рівненщині вшанували вояків УПА. Що це за місце Суспільне Рівне

В урочищі Микитові рови на Рівненщині вшанували загиблих повстанців. Місце розташоване на околиці села Здовбиця колишнього Здолбунівського району. Там у березні 1944 року відбувся бій між Здовбицькою сотнею УПА та військами НКВС. Тоді у бою загинули 47 українців, лише декілька змогли вибратися з оточення.

В радянські часи рови розрівняли для ведення аграрного господарства. Згодом на місці бою встановили хрест. Історію цієї події знає місцева краєзнавиця Олеся Федорук. Вона разом з істориками Олегом Тищенком та Ігорем Марчуком готують книгу про ті події.

21-го березня 1944-го Здовбицька сотня зібралася в Микитових ровах. Чому саме там та за чиїм наказом – на ці питання і досі немає єдиної відповіді. Також є розбіжності і в даті: очевидці події вказують на 22 березня, а в документах НКВД зазначено 21 березня, 11 година.

ЗдовбицяСуспільне Рівне

Олеся Федорук досліджує цю історію.

ЗдовбицяСуспільне Рівне

"Від здовбицького лісу стояли міномети чи кулемети і обстрілювали всю територію, яка була на видноті. Люди піднятися з ровів не могли, їх просто косили. І частина людей намагалася з цього оточення втекти. Втікали на Богдашів, втікали на Здолбунів. Дехто в ту сторону навіть на Гриновщину, але людей взагалі косили кулі. Дуже багато людей загинуло, а тих, які ще лежали, які ще бігли, їх доганяли, добивали і доколювали", – розповідає дослідниця.

Щодо кількості військових НКВС, що брали участь у битві з "упівцями", то, за словами Олесі Федорук, їх було понад 150. Вони оточили Здовбицю, вийшли по вулиці Мартиненка до лісу і там прочісували територію до Микитових ровів.

ЗдовбицяСуспільне Рівне

"Знайшли ми Продоуса Григорія, який був і учасником, і він живе на цю пору. От і він розказував, що якраз отут укінці села вони позбиралися. Каже, що підняв голову і побачив, що на нього кулемет настроєний на возі. Ну, і так люди почали втікати. Практично вони були винищені оцим здолбунівськими "енкаведистами". Потім в документах НКВД написано, що багато їх відзначилося у цьому бою.

А людей збирали, зараз тут стоїть оцей хрест, там збирали оцих людей, там збирали трупи, які потім завозили на кладовище і ховали вночі потайки. Були ж і люди із сусідніх сіл, і наші здовбиччани – 46 чоловік. І багато було ще із сіл Орестів, Глинськ і поховані в братських могилах", – розповідає краєзнавиця.

ЗдовбицяСуспільне Рівне

На місці бою встановлений хрест. Тут традиційно, 21 березня, пам’ять полеглих повстанців вшановують панахидою.

ЗдовбицяСуспільне Рівне

"Сьогодні було багато людей похилого віку, але зовсім мало людей юних. Насамперед це виховання: якщо ви ростете в сім'ї, яка плекає історію своє держави, то ви і самі будете її плекати. Не всі хочуть брати участь, зараз багато молоді просто не цікавиться цим, але вони повинні цікавитися і розповідати цю історію наступним поколінням", – каже пластун Мирослав Завалюк.

Допомогти виправити ситуацію може програма національно-патріотичного виховання, минулого тижня робоча група її схвалила, пояснив ініціатор та голова ради Сергій Кондрачук. Згадуються у ній і Микитові рови.

ЗдовбицяСуспільне Рівне

"Багато хто на Рівненщині знає про найбільший бій в історії УПА – бій під Гурбами. Але мало хто знає, що коли йшла оця зачистка національно-патріотичного руху в ті часи, то перед боєм під Гурбами були також і незначні локальні бої, в тому числі тут, в рідному для мене селі Здовбиця. Маємо дуже чітко виокремити, систематизувати усі такі дати", – каже голова облради.

Таку програму національно-патріотичного виховання Рівненська обласна рада має схвалити на найближчому засіданні. У ній, зокрема, намагались підійти до подачі матеріалу з урахуванням потреб сучасної молоді.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди