450 років від першої письмової згадки про Ріпки: історія походження селища та його назви

450 років від першої письмової згадки про Ріпки: історія походження селища та його назви

450 років від першої письмової згадки про Ріпки: історія походження селища та його назви
ФОТО: Google.com

Цьогоріч виповнюється 450 років від першої письмової згадки про Ріпки. Чому історики припускають, що селище з’явилося набагато раніше? Звідки походить назва як іменувалася ця місцевість раніше? Про це Суспільному розповіли чернігівські історики Володимир Пилипенко та Ігор Кондратьєв.

Традиційно вважалося, що вперше Ріпки згадуються у 1607 році. Тоді шляхтичі Глібовичі-Пероцькі позичили значну суму грошей у іншого шляхтича Миколи Бакуринського під заставу своєї власності.

Герб Бакуринських
Герб Бакуринських. ФОТО: Google.com

«…а имянно Ръпки съ людми по обоихъ сторонахъ ръчки жиючими со всъми угодьями».

Проте дослідження чернігівського історика Ігоря Кондратьєва дозволяють уточнити історію Ріпок. Виникнення Ріпок пов’язане із шляхетним родом Пероцьких. Рід складався із кількох гілок, у тому числі там були і Ріпчичі. Пероцькі та Ріпчичі заселяли дві частини одного населеного пункту, який був розділений річкою. Нині ми називаємо його Ріпками.

Після того як Микола Бакуринський отримав у власність землі Пероцьких, або «Пероцковщину», за кількадесят років зникає і назва «земля Пероцька», натомість залишаються Ріпки. Цікаво, що у наступних описах цих земель та згадках про Ріпки традиційно відзначався поділ містечка по річці, тобто традиція ділити Ріпки на дві частини збереглася.

Звідки ж зявилися 450 років?

Мартин Небаба, чернігівський полковник, який загинув у бою під Ріпками
Мартин Небаба, чернігівський полковник, який загинув у бою під Ріпками. ФОТО: Google.com

13 березня 1571 року Сигізмунд ІІ Август надав привілей групі шляхти Любецького староства на земельні володіння. І у цьому документі вперше згадується Пероцковщина (Пероцьк, сучасні Ріпки). Цікаво, що у документі відзначалося, що більш давні документи, що стосувалися прав власності на ці землі, були втрачені під час воєн. І це дає нам можливість припустити з великою долею ймовірності, що населений пункт до 1571 року вже існував.

Отже, на думку Ігоря Кондратьєва, назва Ріпки походить від прізвища Ріпчичів, які володіли землями на правому березі ріки Вир, навпроти села Пероцьк. І коли на початку XVII століття ці землі перейшли у володіння Бакуринських, села об’єдналися, а назва поширилася на обидва береги.

Більше про Ріпки слухайте у новому випуску програми «Проста історія з Володимиром Пилипенком».

А так Ріпки виглядають зараз.

Сучасні Ріпки
Сучасні Ріпки. ФОТО: Google.com

Сучасні Ріпки
Сучасні Ріпки. ФОТО: Google.com

Читайте також:

У селищі Березна презентували 3D-модель Вознесенської церкви

На початок