Досліджували впродовж 150 років. Що відомо про Києво-Печерський Патерик

Досліджували впродовж 150 років. Що відомо про Києво-Печерський Патерик

Досліджували впродовж 150 років. Що відомо про Києво-Печерський Патерик Суспільне Львів

Києво-Печерський Патерик, про знахідку якого в архівах Наукової бібліотеки Львівського університету повідомили прикарпатські вчені, науковці досліджували впродовж 150 років. Про це Суспільному розповів речник ЛНУ імені Івана Франка Олег Вівчарик.

Раніше, 16 березня, у пресслужбі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника повідомили про відкриття "сенсаційної історичної знахідки" — рукопису Києво-Печерського патерика ХVII століття. Тоді ж оголосили про брифінг, на якому "першовідкривачі" мали детальніше розповісти про пошук пам'ятки.

Речник ЛНУ імені Івана Франка Олег Вівчарик розповів, що Патерик потрапив до Львівського університету в 1867 році. Тоді у Наукову бібліотеку його передав священник Антоній Петрушевич. Упродовж усього цього часу видання можна було знайти в каталогах бібліотеки.

"Насправді вчені Прикарпатського університету зверталися щодо Патерика, щоб ми дозволили його по досліджувати. Ми були не проти. Але звідки з’явився цей посил, що його знайшли, наново відкрили — цього ми теж не зрозуміли. Всі знали про існування цього Патерика вже як мінімум 150 років. Може, вони не надто ретельно шукали", — каже Олег Вівчарик.

За словами речника університету, Патерик досліджували як українські, так і закордонні вчені: литовська джерелознавиця Марина Чистякова, львівська науковиця Віра Фрис та дослідник стародруків Микола Ільків-Свидницький. Видання доступне для усіх користувачів відділу Рідкісної книги Наукової бібліотеки.

Окрім того, у фондах бібліотеки Університету є «Учительне Євангеліє» ХVІ ст., «Пролог» ХVІ ст. із василіянського монастиря у Замості; «Апостол» 1540 року на пергаменті; «Слова та повчання» св. Григорія Богослова, Тактикон» Никона Чорногорця та чимало інших.

Що відомо

  • Києво-Печерський Патерик є збіркою житійних переказів про подвижників Києво-Печерського монастиря. Книга була укладена ще в XIII ст. і мала кілька редакцій.
  • Рукописний Патерик, який зберігається в Львівському університеті, був укладений на початку XVII ст. і включає 96 творів.
  • Автором рукопису є ієромонах Ігнатій, текст переписаний українським півуставним письмом.
  • Список Патерика належав до бібліотеки о.Антонія Петрушевича, відомого бібліофіла й краєзнавця ХІХ – поч. ХХ ст. Він долучився до створення колекції кириличних рукописних книг в університетській бібліотеці та передав туди чимало старовинних текстів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди