Обласний архів Дніпропетровщини: які документи можна знайти та з чого починати пошуки

Обласний архів Дніпропетровщини: які документи можна знайти та з чого починати пошуки

Обласний архів Дніпропетровщини: які документи можна знайти та з чого починати пошуки www.dnipro.libr.dp.ua

Свідоцтво про народження сестри своєї бабусі дніпрянка Тетяна Божко знайшла у Дніпропетровському обласному державному архіві. Суспільному жінка розповіла, що від початку шукала свідоцтво про шлюб своїх родичів. Коли прийшла до архіву, то її одразу відправили до читальної зали, зробивши запит на книги реєстрації актів цивільного стану.

"Їх можна було переглянути вже наступного дня. Я кілька днів приходила. Врешті свідоцтво про одруження так і не знайшла. Але віднайшла свідоцтво про народження сестри моєї бабусі. Хоч колись бабуся сама давала запит і отримала відповідь, що така мешканка на території Дніпра не проживала. А я знайшла підтвердження, що її сестра народилася саме тут", – розповіла Тетяна.

Шукаєте інформацію про родичів – приходьте працювати самостійно

Пошук відомостей про рідних – найбільш популярна інформація в обласному архіві, розповіла його головна наукова співробітниця Ніна Киструська. Фахівчиня працює тут понад 40 років, деякий час була директоркою установи, тож знає про архів усе до найменших дрібниць.

Обласний архів: які документи можна знайти і з чого починати пошукиСуспільне Дніпро

Ніна Киструська працює в обласному архіві більше 40 років.

"Часто приїжджають іноземці, які досліджують свій родовід. Колись з Ізраїлю приїхав чоловік, аби підтвердити дані про якусь свою не найближчу родичку. Розгорнув у мене на столі таке величезне паперове полотно, де зображено його генеалогічне древо", - зазначила Ніна Киструська.

Зараз в обробці "генеалогічних" запитів працівники обласного державного архіву змушені відмовляти, бо не вистачає працівників, які цим займаються. Але це не єдина причина. За словами головної наукової співробітниці, останніми роками архів потерпає від навали запитів від так званих "чорних генеалогів".

"Ці люди заробляють величезні гроші на тому, що складають для когось генеалогічне древо. Втім, усе, що вони роблять – вимагають від архіву відсканувати усю необхідну інформацію, а потім ще й скаржаться, що їм її не надали вчасно. Тому тим, хто шукає дані про рідних, ми радимо приїжджати до архіву особисто і вже тут самостійно працювати над пошуками", – розповіла Ніна Киструська.

Майже два мільйони архівних томів

Крім інформації про рідних, в обласному архіві можна ознайомитися й з іншою документацію. Історики, дослідники та митці тут часті гості. До карантину хол архіву був буквально "забитий" відвідувачами, які чекали своєї черги до столу довідок і читальної зали.

Авторка фільму про недобудований готель Дніпра "Парус" "Конкретний і неясний" Валерія Мальченко розповідає: роки три-чотири тому отримали можливість самостійно шукати документи, які б можна було використати у стрічці.

"Нас впустили до картотеки, де ми шукали документи у супроводі працівника. Потім працювали з ними. Знаю, що можна прийти, подати запит і потім виносять архівні книжки", – розповіла Валерія.

У підсумку, каже, знайшли документ із засідання будівельної комісії, де йшлося про вартість робіт.

Архівні матеріали зберігаються у томах. Кожен том містить від 100 до 250 аркушів з документами. Таких томів в обласному архіві 1 мільйон 800 тисяч (!). І це при тому, що у роки Другої світової війни 85% архіву було втрачено. Та попри це, збереглися дані й про Голодомор, і про окупаційний період, і фільтраційні справи примусово вивезених до Німеччини у роки Другої світової. Найдавніший документ датований 1722 роком.

Обласний архів: які документи можна знайти і з чого починати пошукиСуспільне Дніпро

В архіві зберігається майже два мільйони томів з документами.

"Документи, які зберігаються в архіві, розповідають історію області: як заселялася її територія. Це документи про так звані контори поселенців, про німецькі, єврейські, шведські, болгарські, грецькі колонії. Збереглися паспорти або, як їх ще називали, "подорожні" цих поселенців. Як правило, вони виписувалися на голову родину, а потім туди вписувалися усі її члени. Також різноманітні документи, що стосувалися відчуження земель для поміщиків, документи підприємств, церковні та монастирські метрики. Ну і вся історія області протягом XIX, XX і вже XXI століття також тут зберігається", – розповіла Ніна Киструська.

Максимум конкретики у запиті

Окрім восьмиповерхової будівлі на Грушевського, 89, обласний архів має ще одне дев`ятиповерхове приміщення – на вулиці Ярослава Мудрого, 10. Там зберігаються документи громадських організацій: партійних, комсомольських, профспілкових, якими, до речі, цікавляться іноземні дослідники. Та попри наявність цих двох будівель, каже Ніна Киструська, місця для зберігання архівних даних бракує. Як і працівників.

"На початку 90-их в архіві працювало 138 людей, потім штат вдвічі скоротили, а нині працює 45 працівників на дві величезні будівлі. У нас навіть немає окремої людини, яка б підтримувала роботу сайту. Це все робиться на волонтерських засадах", – зазначила Ніна Киструська.

Як подати запит до архіву

Щотижня троє хранителів обласного державного архіву ліфтом 1975 року випуску перевозять по дві тонни документів. Дещо з матеріалів відскановано та є у відкритому доступі на сайті архіву. Тож, перш ніж відправляти запит, в архіві просять не полінуватися пошукати інформацію на сайті. Запит рекомендують відправляти звичайною поштою або електронною поштою, і там має бути максимум конкретики. Тоді і архівістам буде легше вам допомогти. Якщо зрозуміло, що інформації, яку ви шукаєте, в архіві нема, вам якнайшвидше дадуть відповідь та порадять, куди звернутися за інформацією. У решті випадків на відповідь можна очікувати впродовж 30 днів.

Аби попрацювати у читальній залі архіву, потрібно надати паспортні дані. Для підтвердження стажу роботи необхідно надати копію трудової книжки. Жодну сторінку чи частину архівного документа не можна привласнювати, кількість сторінок у виданих томах ретельно перераховують. До того ж у залах є відеокамери.

Обласний архів: які документи можна знайти і з чого починати пошукиСуспільне Дніпро

Аби попрацювати у читальній залі архіву, потрібно надати паспортні дані.

Важливо, аби ви розуміли, що надану вам інформацію ви можете сфотографувати. Якщо потрібно підтвердити якісь майнові права, то на основі архівних даних видається довідка державного зразка, за яку треба сплатити (з прейскурантом цін на архівні послуги можна ознайомитися на сайті архіву).

У зв’язку з пандемією читальні зали архіву працюють за попереднім записом, відвідувачі мають бути у засобах індивідуального захисту. Згідно з санітарними нормами, одночасно в читальній залі можуть перебувати 2 особи. В архіві піклуються також і про здоров’я документів. Вірус COVID-19 може зберігатися на папері 72 години, тому документи, що повертаються з читального залу, направляються до карантинного приміщення на 3 доби і тільки після цього повертаються в архівосховище.

До речі

У Дніпропетровському обласному державному архіві зберігається документ, якого нема в жодному архіві світу.

Обласний архів: які документи можна знайти і з чого починати пошукиСуспільне Дніпро

Це лист вченого Дмитра Менделєєва, який очолював хімічний журнал, до кореспондента цього журналу з проханням внести правки. Лист містить підпис хіміка.

Читайте також

  • В одеському архіві знайшли старовинні розписи, яким понад 100 років
  • 60 років Куренівської трагедії. Історики розповіли, що сталося у столиці в 1961 році
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди