Знайдений постамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"

Знайдений постамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"

Знайдений постамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця" facebook.com/max.shtatsky

Знайдений постамент пам’ятника першим менонітам, які проживали на запорізьких землях, перевезли на територію національного заповідника "Хортиця".

Артефакт 11 березня виявив на Верхній Хортиці науковець заповідника Максим Штатський. Таким чином, знайшовся зведений у 1889-му році і загублений під час Другої Світової війни фрагмент монументу.

Велика прямокутна плита розмістилась на подвір’ї заповідника "Хортиця", де зберігаються й реставруються старовинні кам’яні надгробки, знайдені науковцями в ареалі Запоріжжя. Вага плити – 1 тонна 800 кілограмів.

Знайдений фундамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"Суспільне Запоріжжя

На двох її боках збереглися написи: "Первые поселенцы" і "В память". На третьому боці – літери сколоті, на четвертому – викарбуване німецькою мовою чоловіче ім’я. За всіма ознаками, це фрагмент саме того меморіалу, що колись розташовувався у Верхній Хортиці, потім неодноразово був зруйнований і загубився у 1943-му, – розповів Максим Штатський.

Знайдений фундамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"Суспільне Запоріжжя

"По-перше, вона підходить за розмірами. По-друге, вона має ось такі кутові прикраси. Тобто робилася не просто плита, а плита з натяком на декорацію."

7-ми метровий монумент менонітська громада звела до 100-річчя переселення на запорізькі землі й заснування колоній "Хортиця" та "Розенталь", - повідомив вчений.

Знайдений постамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"facebook/Роман Акбаш

За радянських часів, у 1938-му році пам’ятник знесли – розібрали й закопали неподалік, біля стайні. Менонітська громада відновила його у 42-му, у період нацистської окупації. Фотографія воєнних часів, яку Максиму Штатському показали старожили, зберегла первісний вигляд меморіалу.

Знайдений фундамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"Суспільне Запоріжжя

"При окупації, місцева громада попросила комендатуру: "Ми його викопаємо і поставимо самі». «Плювати, ваш пам’ятник, вам і карти в руки". Вони його встановили, а потім він, власне, й зник. Але фотографія 42-го року, існує. Там стоїть чоловік, скоріш за все це командир айнзац-групи істориків Карл Стумп. Він стоїть, що цікаво, у вишиванці і дивиться на постамент."

У 1943-му монумент знову зруйнували, а його фрагменти загубилися. Вчений шукав їх на території Верхньої Хортиці протягом останніх 10-ти років. Найбільш ретельно досліджував її центральну частину, де колись стояв пам’ятник. Сьогодні це перетин трьох вулиць: Зачиняєва, Істоміна і Героїв 37-ої бригади. А коли знайшов плиту, сам був щиро здивований, – зізнався Максим.

Знайдений фундамент пам’ятника першим менонітам перевезли на територію НЗ "Хортиця"Суспільне Запоріжжя

"І вже коли виходив з цього довжелезного пустиря, побачив ось тут, під деревом, предмет квадратної форми. Він був замулений землею, зарослий травою і доволі великий і, на перший погляд, мав рівні грані. Я його виміряв, у мене завжди з собою те, чим виміряти. І він мав розміри, які теоретично могли підійти до того самого постаменту, який обговорювався в дискусії, який шукали і знали, що він, точно, пережив війну."

У подальшому основу монументу планують реставрувати й долучити до майбутнього меморіалу з менонітськими надгробками. Першу частину комплексу – 15 досліджених артефактів – мають встановити вже незабаром неподалік реставраційного цеху на Хортиці. Одночасно продовжуватимуть шукати решту менонітського пам’ятника, - повідомив вчений.

Читайте також: Цегляну кладку та підземний хід котельні 30-50-тих років минулого століття виявили у Запоріжжі
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди