Майже дві тисячі об’єктів передали громадам від райрад Полтавщини

Майже дві тисячі об’єктів передали громадам від райрад Полтавщини

Майже дві тисячі об’єктів передали громадам від райрад Полтавщини Суспільне Полтава

Наприкінці 2020-го до Новосанжарської громади приєдналися 26 сіл. Відтак жителів побільшало удвічі. А комунальні заклади, розміщені на території приєднаних населених пунктів, передали у власність новоствореної громади.

"Наша громада утримує 78 закладів та установ. Із районної ради перейшло понад 30 установ та закладів. Це шість закладів освіти, три заклади дошкільної освіти, інклюзивно-ресурсний центр, два заклади охорони здоров’я – це колишня Центральна районна лікарня та заклад ПМСД (первинної медико-санітарної допомоги, - ред.), бібліотечні системи та інші установи", – говорить секретарка Новосанжарської селищної ради Таміла Музика.

Раніше ці заклади утримували за рахунок бюджету Новосанжарського району, тепер гроші на це дає громада.

Після місцевих виборів на Полтавщині утворилося 60 громадСуспільне Полтава

Після місцевих виборів на Полтавщині утворилося 60 громад

"Заробітні плати обслуговуючого персоналу, харчування дітей, оплата енергоносіїв, утримання закладу, підтримання його у належному технічному стані",говорить начальниця фінансового відділу Новосанжарської селищної ради Людмила Горобець.

"Це є великим навантаженням на наш місцевий бюджет. Тобто, ми повинні утримувати їх, а це, згідно з постановою бюджетного кодексу, ми повинні закривати захищенні статті. Це заробітні плати та енергоносії", – секретарка Новосанжарської селищної ради Таміла Музика.

А деякі громади на Полтавщині комунальні об’єкти від районних рад перейняли, коли об’єднувалися протягом минулих років. Це, зокрема, Терешківська.

"Об’єднання на наших територіях відбулося 2,5 роки тому. І Полтавська районна рада вже передала майно шкіл та усіх інших об’єктів. Тобто, ми цей процес пройшли. Це був рік складний, перехідний рік, коли формувався бюджет, його ще громада не отримувала до кінця року, район отримував ці гроші. А вже з 1 січня з’явилися гроші, але звісно їх недостатньо. Коли ми об'єдналися, все рівно у нас на першому місці, це – податок на доходи від фізичних осіб", – розповідає голова Терешківської громади Віталій Турпітько.

"Відчутні зміни були, коли дійсно нас з району передали в громади. Депутати подають на голову листи, заяви, що потрібно на село, які можуть спрямуватися кошти", – каже керівниця комунального закладу «Культурно-освітній-спортивний Центр» Терешківської громади Людмила Білокобильська.

В області на баланс громадам передали майже дві тисячі об’єктівСуспільне Полтава

В області на баланс громадам передали майже дві тисячі об’єктів

Нині в області на баланс громадам передали майже дві тисячі об’єктів, каже заступник голови обласної адміністрації Євген Греков.

"У першу чергу передавалося майно закладів охорони здоров’я як цілісні майнові комплекси. У першу чергу – це районні лікарні, інші заклади охорони здоров’я, заклади освіти, культури і туризму", – говорить заступник голови Полтавської ОДА Євген Греков.

Під час передачі об’єктів від райрад до громади в останніх можуть виникати проблеми, говорить Юрій Ісаєв.

"Перше – це юридичні колізії, тому що взяти на баланс собі об’єкти з іншої громади, з іншої власності – це дуже складно. Далі – монополія постачальних компаній – це «Полтаваобленерго», переоформлення тощо. Третє – це дуже важливо, бо громадам дали повноваження, але не дали грошей. Відповідно, в них не заплановані гроші в бюджетах на утримання цих об’єктів", – каже експерт із розвитку громад Юрій Ісаєв.

"Зараз іде тенденція передачі багатьох повноважень від органів обласної влади на наш рівень. Йдуть вимоги створення нових служб. Тобто, ці повноваження даються, а гроші додатково – ні. І зараз стоїть питання й перед Асоціацією місцевого самоврядування з приводу збільшення надходжень, бо реально цих грошей нам не вистачає", – розповідає голова Терешківської громади Віталій Турпітько.

Нагадаємо, після місцевих виборів, які відбулися торік восени, на Полтавщині утворилося 60 громад, а кількість районів скоротили до чотирьох.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди