Учасник українського вокального шоу зіграв на лірі, яку виготовив сам

Учасник українського вокального шоу зіграв на лірі, яку виготовив сам

Учасник українського вокального шоу зіграв на лірі, яку виготовив сам Facebook Гордій Старух

Львів'янин Гордій Старух виготовив уже понад 100 лір. Він навчився цього самотужки. Напередодні ефірів вокального шоу, де він бере участь, із майстром зустрілися кореспонденти Суспільного.

У роботі Гордій Старух використовує різні породи дерева: грушу, черешню, тополю, сосну чи ясен.

"Я робив ліру з старого піаніно. І з дерев, які в парку знайшов. В Україні ідеальне середовище, щоб робити музичні інструменти, тому що в нас і хвойні ліси класні, і листяні", — каже майстер.

Виготовляє ліри та співає. Учасник "Голосу країни" Гордій Старух мріє виготовити 300 лірСуспільне Львів

Виготовляє ліри та співає. Учасник "Голосу країни" Гордій Старух мріє виготовити 300 лір

"Коли стає нудно з інструментом, роблю музику"

Творить Гордій Старух у майстерні свого діда – скульптора Еммануїла Миська. Розпочинав як скульптор, а продовжив, як майстер-лірник та музикант. Таке поєднання йому потрібне для балансу, каже митець.

"Звичайно, тішить момент, коли інструмент закінчений, вперше починає грати. Але все-таки, якби я робив лише інструменти, мені би стало нудно і я би цю затію закинув би. А так... Коли мені стає надто нудно з інструментом, я собі виходжу в люди, роблю музику", — розповідає Гордій Старух.

Виготовляє ліри та співає. Учасник "Голосу країни" Гордій Старух мріє виготовити 300 лірСуспільне Львів

Виготовляє ліри та співає. Учасник "Голосу країни" Гордій Старух мріє виготовити 300 лір

Мрія — 300 лір

Вперше Гордій Старух почув як звучить ліра на концерті, потім зацікавився під час навчання в коледжі імені Івана Труша. Відтоді, постійно вчиться, має базу контактів майстрів у цілому світі. А ще у пам'ять про лірників поставив собі ціль — зробити 300 лір.

"Був розстріляний з’їзд кобзарів-лірниківЗа однією з версій, з'їзд начебто відбувся взимку 1934—1935 року. Органам ДПУ і міліції на місцях було наказано забезпечити явку кобзарів до тодішньої столиці України — Харкова. Основним завданням З'їзду було питання залучення народних співців до соціалістичного будівництва. Незрячих співців під приводом поїздки на З'їзд народних співців народів Союзу Радянських Соціалістичних Республік, що мав відбутися у Москві, повантажили до ешелону і підвезли до околиць станції Козача Лопань. Пізно увечері кобзарів і лірників вивели з вагонів до лісосмуги, де були заздалегідь вириті траншеї. Там їх розстріляли. Однак ця подія не є доведена.. Дехто каже, що його не було. Тоді зібрали з усієї України сліпців-лірників, разом з поводирями і повезли в Харків на з’їзд. До Харкова не доїхали. І так вони і зникли", — каже Гордій Старух.

Гордій Старух виховує разом з дружиною — художницею Дарією Альошкіною трьох дітей — Росаву, Вакулу та Енея. І додає, хоч і спирається на традицію, та робить саме сучасні інструменти, аби відроджувати традицію.

Авторка: Інна Оганесян.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше