Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку

Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку

Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку Суспільне Запоріжжя

Поновити громадський рух щодо встановлення у Запоріжжі пам’ятника Тарасові Шевченку запропонували представники обласних організацій національної Cпілки письменників України та Всеукраїнського об’єднання "Просвіта". Для цього планують залучити широкі громадські кола й місцеву владу. А пам’ятник встановити не пізніше 210-ї річниці від дня народження поета.

У Запоріжжі є кілька шевченківських пам’яток - бронзовий бюст на гранітному постаменті, встановлений у 1989-му в Шевченківському районі Запоріжжя до 175-річчя поета. Погруддя Кобзаря у парку біля Театру молоді.

Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасу ШевченкуСуспільне Запоріжжя

Зазначене ім’я Шевченка й у міській топоніміці - назвах вулиць, скверів, стежок. Але монументу з фігурою поета в повний зріст немає й до сьогодні. Запорізькі митці пропонують встановити пам’ятник Шевченку у сквері напроти театру імені Магара - за проєктом скульптора Владлена Дубініна, - повідомила голова обласної письменницької організації Ольга Стадниченко.

"Ми маємо звернутися до міського голови, аби утворити робочу групу, до складу якої мають увійти представники громадськості-ініціатори та фахівці з міської ради, які опікуються містобудуванням, архітектурою, і посприяли б тому, щоб були зроблені кошторисні розрахунки. І ми мали б уявлення, в що це може нам обійтися, і наскільки швидко ми можемо реалізувати свою ідею."

Підкреслила: для цього під час реконструкції парку, навіть, вже підготували постамент. І місцевій владі необхідно лише проявити політичну волю й підтримати громадський рух. За попередніми підрахунками, для пам’ятника необхідно зібрати від 5-ти до 7-ми мільйонів гривень.

Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасу ШевченкуСуспільне Запоріжжя

Найбільш вдалий приклад народної ініціативи був у 2013-му році, коли на реалізацію проєкту скульптора Владлена Дубініна зібрали 100 тисяч гривень, - розповіла голова запорізького об’єднання національної Спілки художників України Ірина Гресик.

Митець переміг у творчому конкурсі з ідеєю створити скульптурну композицію з двох фігур – бандуриста і молодого поета. Її первісний макет (в один метр заввишки) нині зберігається в обласному краєзнавчому музеї. Однак задум Дубініна залишився невтіленим, – констатувала Ірина Гресик:

"Вона, мабуть, була розміром у два метри. А спеціалісти зі Львова мали перевести цей макет у натуральний розмір. Існують такі технології, і все було домовлено. І комісія, членом якої я була, щотижня, що два тижні приходила до Дубініна в майстерню і спостерігала за ходом роботи."

Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасу ШевченкуСуспільне Запоріжжя

Дубінін розглядав кілька варіантів місця розташування пам’ятника. Майданчики поблизу палацу культури заводу "Дніпроспецсталь" та на бульварі Шевченка відхилив через невдале, з його точки зору, освітлення. Зупинився на сквері напроти театру Магара. Але завершення проєкту затягував, прагнув зробити його досконалим, - повідомила художниця.

Історії шевченківського руху у Запоріжжі - понад 100 років, - розповів запорізький науковець Петро Бойко. Показав знімальній групі Суспільного офіційні документи земської управи, де зазначені громадські ініціативи олександрівських просвітян.

"1916 рік, коли олександрівська "Просвіта" ставила питання стосовно відзначення видатного поета і встановлення погруддя. Навіть є фотографія, це з приватної колекції Валерія Стойчева. Світлина з погруддям Шевченка. Це, скоріш за все, альтанка біля народного будинку. І самі учасники "Просвіти".

Запоріжці знову підняли питання про встановлення пам'ятника Тарасу ШевченкуСуспільне Запоріжжя

Зрушити з місця питання встановлення у Запоріжжі пам’ятника Шевченку кілька років поспіль намагається й керівник юнацького хору української народної пісні "Дніпро" Анатолій Тиховський. Готовий і сьогодні відстоювати свою громадянську позицію, - запевнив музикант:

"Я звертався в міську раду до Пустоварова. Він нічого не сказав. Потім хтось сказав, що є якійсь рахунок, шукали його і не знайшли. А ми з дітьми зібрали якусь частину грошей – співали у Львові, Києві, хотіли гроші надати на пам’ятник. Вони сказали: у нас немає рахунку, давайте нам гроші, ми щось зробимо і таке інше. Ну, ми гроші не дали і більше туди не зверталися."

Вже наступного тижня запорізькі осередки Спілки письменників та "Просвіти мають передати міському голові текст звернення з пропозицією підтримати громадську ініціативу зі встановлення у Запоріжжі пам’ятника Тарасові Шевченку, - повідомила Ольга Стадниченко.

На сайті електронних петицій міста також з’явилась ініціатива щодо встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку. У ній йдеться про те, що у світі встановлено 1384 пам’ятники Кобзареві, а в Запоріжжі повноціного меморіалу немає. Станом на 14 березня петиція набрала 46 електроних підписів із необхідних 750-ти.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди