Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополі

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополі

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополі Тернопільська міська рада

Інститут національної пам’яті Польщі проти присвоєння стадіону в Тернополі імені Романа Шухевича. На цю заяву відреагував голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович. Мер польського міста Замостя повідомив, що розриває партнерські відносини з Тернополем. Як на це відреагували у Тернопільській міські раді – розповідає Суспільне.

Суперечка між інститутами національної пам’яті

На сторінці Інституту національної пам’яті Польщі в Twitter опублікували повідомлення проти перейменування стадіону: "Роман Шухевич під час Другої світової війни був офіцером німецьких поліцейських батальйонів, таких як "Нахтігаль", а потім командиром УПА, відповідальним за геноцид польського цивільного населення. Українське прославляння Шухевича ображає пам’ять польських, єврейських і українських жертв УПА. У 1943-1945 роках УПА вбили близько 100 тисяч поляків, більшість з яких проживали на Волині та Малопольщі".

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополіtwitter

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополі

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович каже: хотів би нагадати міжнародним партнерам, що спосіб вшанування борців за незалежність нашої держави є внутрішньою справою України, рівно як Ізраїлю та Польщі щодо їхніх героїв: "Політика національної пам’яті цих двох країн є прикладом рішучої та чіткої позиції у відданні належної шани своїм героям. Вшанування тих, хто боровся за українську державність у XX столітті, передбачене на рівні законодавства нашої країни. Водночас періодичні дискусії довкола окремих історичних постатей свідчать, що є потреба у більшій кількості наукових заходів та досліджень. І тут сприяння закордонних партнерів, зокрема, в доступі до документів з іноземних архівів, могло б бути доречним. Важливо, щоб дипломати працювали над зміцненням відносин і взаємної поваги між народами, бо порозуміння, зокрема, щодо складного минулого, можна досягти лише через діалог і здатність чути та поважати партнера".

Польське місто розриває відносини з Тернополем через перейменування стадіону

Мер польського міста Замостя повідомив, що розриває партнерські відносини з Тернополем через перейменування Тернопільського стадіону на честь Романа Шухевича: "Ми хочемо співпрацювати з Тернополем. Шануємо і цінуємо працю, вклад мешканців міста. Але ми не можемо погодитись на релятивізацію історії. Історія об’єктивно показує, що злочини – це злочини, а жертви – це жертви. І жертв потрібно поважати. У цьому випадку, на жаль, аргументація про те, що в Тернополі раніше був пам’ятник Бандери, чи вулиця Шухевича – не означає, що ми з цим погоджувалися. Розуміємо, що кожен має свої цінності і ми не пропонуємо руйнувати пам’ятники чи змінювати назви. Це ваша справа. Абсолютно не втручаємося в це".

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в ТернополіФейсбук

Мер польського міста Замостя Анджей Вовк

Анджей Внук повідомив, що вони змушені припинити співпрацю з Тернополем за проєктом "Спільна історія двох міст – Тернополя та Замостя", на який виділено кошти з фонду ЄС за "Програмою прикордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна".

"Не можемо погодитись на те, щоб забути про жертв Волинської різні, де загинули 100 тисяч беззбройних невинних цивільних. Тому з прикрістю та болем залишаємо цей проєкт і, маю надію, що за інших обставин, можливо, пізніше повернемося до співпраці і будемо далі спільно писати нову історію обох народів – польського та українського", – каже Внук.

Відповідь Тернопільської міської ради

Начальник управління стратегічного розвитку міста Тернопільської міської ради Юрій Дейнека каже, що із містом Замостя офіційно документ про співпрацю не підписали. У 2020 році ухвалили документ, який засвідчує про повагу одного міста до іншого, а також певні наміри про співпрацю: "Ми вирішили, що можемо взяти участь у проєкті про співпрацю, який стосується спільної історії наших міст. Основними аспектами був розвиток Тернопільського замку і покращення туристичного іміджу міста. На цей проєкт потрібно 60 тисяч євро. З них 27 700 євро мали надійти до Тернополя, а решта коштів мали залишитися у місті Замостя. Питання перейменування стадіону зацікавило провладну партію у Польщі, а мер міста є членом цієї партії. В нас не було непорозумінь, хоч у Тернополі давно є вулиця Шухевича, яка знаходиться біля стадіону, а сам стадіон – на проспекті Степана Бандери. На нашу думку, ця партія втрачає рейтинги у Польщі і цей аспект може покращити її становище".

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в ТернополіСуспільне Тернопіль

Начальник управління стратегічного розвитку міста Тернопільської міської ради Юрій Дейнека

Що сталося

Нагадаємо, 9 березня посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон виступив проти рішення депутатів Тернопільської міської ради щодо перейменування міського стадіону. Про це він повідомив на своїй сторінці у Twitter.

Міський голова Тернополя Сергій Надал відповів на коментар посла Ізраїлю в Україні. За його словами, посол був введений в оману радянською історикографією: "Адже сьогодні є відкриті всі архіви КДБ, відкриті архіви СБУ. Можна почитати, хто знищував євреїв і за що насправді воювала УПА. Всім відомий факт, що Роман Шухевич і його сім’я допомагали переховувати від нацистів єврейських дітей, рятували їх життя".

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в ТернополіСуспільне Тернопіль

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополі

На заяву посла відреагували й в українському МЗС.

5 березня депутати Тернопільської міськради проголосували за те, щоб назвати Тернопільський міський стадіон іменем головнокомандувача УПА Романа Шухевича.

Історик про Шухевича

Немає фактів про те, що Роман Шухевич причетний до вбивств євреїв, розповів історик Святослав Липовецький: “Якщо ми говоримо про Шухевича і німців, якраз період 1930-1940 років, то він очолював дружину українських націоналістів "Нахтігаль". Це один з куренів, який увійшов у Львів 29 червня 1941 року, а 30 червня проголосив українську державність. Це була військова частина, а не СС, чи гестапо, чи СА, чи якась інша частина. І їхня мета була проголосити українську державу".

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в ТернополіСуспільне Тернопіль

Святослав Липовецький

Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові. Був політиком, військовим. Член галицького крайового проводу Організації Українських Націоналістів. Командир з боку українців українського військового підрозділу "Нахтігаль" у складі іноземних легіонів Вермахту (1941–1942 роки). Генерал-хорунжий, головнокомандувач Української Повстанської Армії, голова Секретаріату Української головної визвольної ради у 1943-1950 роках. Загинув у бою з підрозділами Внутрішніх військ 5 березня 1950 року у селі Білогорща Львівської області. 2007 року Романові Шухевичу посмертно присвоїли звання Герой України.

Про Тернопільський стадіон

Це найбільший футбольно-легкоатлетичний стадіон Тернополя та області. Повна офіційна назва стадіону до 5 березня 2021 року – Комунальне підприємство "Тернопільський міський стадіон". До 2000 року стадіон міг прийняти 18 500 глядачів, а до 2011 – 16 450 глядачів. Після реконструкції, проведеної у 2010-2011 роках, 15 150 пластикових місць під накриттям. Стадіон поділений на 48 секторів. Арена розміщена на території "Старого парку".

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в ТернополіСуспільне Тернопіль

Інститут національної пам’яті Польщі проти перейменування стадіону в Тернополі

1896 року в Тернополі поблизу міського парку спорудили спортивний майданчик, де проводили змагання з "копаного м'яча", гімнастики, легкої атлетики та інших видів спорту. Про проведення офіційних змагань у Тернополі до Першої світової війни документальні матеріали не збереглися, розповів Суспільному історик, доцент кафедри історії України Володимир Окаринський.

Перша історична згадка про Тернопільський міський стадіон припадає на 21 серпня 1909 року.

В 1920-1930 роках на футбольному стадіоні у Тернополі грали декілька команд: українська – "Поділля", польська команда "Легія", а також єврейська команда "Єгуда". У 1939 році ці команди об’єднали в одну "Локомотив". Після Другої світової війни на стадіоні виступала команда "Авангард" і саме таку назву і носив стадіон. Таким як є зараз, стадіон став у 1983-1984 роках.

Що відомо

  • Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталось.
  • Польське місто розриває відносини з Тернополем через перейменування стадіону.
  • Тернопільський міський стадіон носитиме ім’я Романа Шухевича.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди