Чистий водень на Рівненщині: що мав на увазі науковець, озвучуючи "сенсацію"

Чистий водень на Рівненщині: що мав на увазі науковець, озвучуючи "сенсацію"

Чистий водень на Рівненщині: що мав на увазі науковець, озвучуючи "сенсацію"

Наприкінці тижня у деяких ЗМІ почала ширитись інформація про те, що українські науковці підтвердили: на Рівненщині є чистий водень у земних надрах, а над способом його добування вже працюють. Для прикладу, на сайті kosatka.media посилаються на академіка-секретаря Відділення наук про Землю Національної академії наук України Олександра Пономаренка. Про це він буцімто заявив під час наради з питань водневих технологій при Мінекоенерго.

Оскільки водень (гідроген) – це хімічний елемент, який має найбільшу енергоємність, може слугувати паливом, а продуктом його згоряння є тільки вода – то така заява, особливо для Рівненщини – це свого роду сенсація. Суспільне вирішило перевірити, наскільки ця заява науковця відповідає дійсності.

То чи є, власне, сенсація?

У НАН України допомогли вийти на контакт із професором, який також є директором Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П.Семененка НАН України. На першій хвилині розмови Олександр Пономаренко жартував та стверджував, що його слова неправильно трактували і насправді сенсації немає. Ось як він пояснює те, що говорив на нараді в міністерстві:

Чистий водень на Рівненщині: що мав на увазі науковець, озвучуючи "сенсацію"

Олександр Пономаренко, фото: www.nas.gov.ua

– Тоді мова йшла про водень, який отримують методом гідролізу, воду розпиляють на кисень і воду, і таким чином цей водень може використовуватись для подальших потреб. Я підняв руку і кажу: є теорія, що в надрах Землі є природний водень, гідрид металів, і при певних тектонічних розломах воно йде на поверхню. Підтвердженням того є те, що в Малі у Західній Африці уже працюють 22 свердловини. Вони шукали воду, а виявили, що пішов водень чистотою десь 98%. І я кажу: в нас в Україні в Рівненській області є схожі за хімічним складом гірські породи, по віку, по структурі, такі, як в Малі. Але це треба перевірити методом буріння. А це подали мої слова як сенсацію, що Пономаренко озвучив, що точно є водень. Дехто після цієї наради підходив і казав: "так нема в Україні цього водню, може 2%, не більше". Але ж раніше і літаків не було, авто не було. Якщо ми не будемо нічого робити – ми відстанемо, – говорить Олександр Пономаренко.

Звідки взагалі це взялось?

– Піонером розробки цієї теорії був професор Володимир Ларін (радянський і російський геолог, автор одного з різновидів геологічної гіпотези, відомої як "Гіпотеза початково гідридної Землі". Помер торік у жовтні, – ред.). Його послідовники написали монографію "Дегазація землі", де проводять цю лінію, яку розпочав досліджувати Ларін. У теорії йдеться, що у центрі Землі є, крім розплавленого заліза, також гідриди водню. Так ось, у США вже пробурили свердловину і через місяць мають підтвердити, отримали чи не отримали водень. А у нас ми проводимо попередню роботу з виявлення цих зон, де може бути водень. А підтвердити можна тільки бурінням свердловин, – каже науковець.

Ми запитали також, про яку географічну частину Рівненщини йдеться. Пан Пономаренко відповів, що про це можна буде говорити після того, як він порадиться із колегами. Припустив лише, що йтися може, зокрема, про територію біля базальтових стовпів (Костопільський район).

Якби теорія колись підтвердилась – наскільки для України це важливо?

– Це буде переворот в енергетиці: це буде авто їхати, літак летіти, не буде оцих парникових газів, а буде капати тільки водичка. Але, там є інша сторона: цей водень треба зберігати, транспортувати. Але вчені над цим працюють і я переконаний, що це питання буде вирішене.

Від чого чи від кого залежить перевірка теорії?

– Це усе залежить від фінансування, це досліди, польові експедиції. У нас є 7,5 тисяч вуглеводневих свердловин, які уже не використовуються. І якщо там заміряти, які гази виділяються, можливо там є і водень. Це треба прилади, фінансування, – підсумував професор.

Довідково: Водень — це енергоносій (як, наприклад, електрика), а не основне джерело енергії (як, наприклад, вугілля). Використання водню як палива позитивно вплине на енергетичну безпеку, екологію та економічне зростання. Водень може стати повноцінною альтернативою нафті. Ісландія зобов’язалась стати першою у світі країною, що повністю забезпечить свої енергетичні потреби за допомогою водневої енергетики до 2050 року.

Автор: Іван Марчук

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди