Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в Україні

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в Україні

Ексклюзивно
Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в Україні Суспільне Харків

Харків’янин Борис Мороз — викладач японської мови. Три з половиною роки займається японськими шахами сьоґі. Наприкінці лютого він виграв турнірний матч з сьоґі в Києві та став гросмейстером титулу, запровадженого аматорами. Влітку Борис з колегами планують провести новий турнір з сьоґі для жінок.

В Харкові про сьоґі мало хто чув, розповідає Борис. Він знає приблизно шість гравців-харків’ян, тому майстерність в сьоґі відточує здебільшого онлайн.

"В Харкові немає кому проводити ігри та чемпіонати, тому що немає людей, яким вистачає ентузіазму", — каже Борис.

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в УкраїніСуспільне Харків

Японським шахам сьоґі харків’янин вчився самостійно: дивився відео японських професійних гравців, але каже, що сьоґі — це гра, якій треба вчитися все життя. Титул гросмейстера "Чорної кішки" став для Бориса першим — до цього титульних матчів ні в Україні, ні в Європі ще не проводили.

"В Україні робляться просто чемпіонати, а титулів у нас немає. В Японії титули мають професійні гравці, які заробляють грою гроші, майже як професійні футболісти чи боксери. В Україні немає можливості заробляти цим на життя, ми всі аматори, тому і титул наш аматорський", — розповідає харків’янин.

"В Японії є сім визначних титулів, найпочесніші титули, які розігруються, "Майстер" та "Король Драконів". Ми вигадали свій титул. Дата проведення нашого титулу випала на переддень Дня кота в Японії, тому ми назвали цю битву — битва за Чорного котика. Ми підкреслили цим, що це аматорський турнір, ми не ставимо себе на один рівень з японськими професіоналами. Ми фанати цієї культури та цієї гри. Сподіваюся, з часом титул стане серйозним і почесним", — каже гравець.

Кращий проти кращого

В титульному матчі, який проходив у Києві, Борис Мороз грав із Сергієм Шипкіним, переможцем турніру Super Nova на платформі 81dojo. Щоб перемогти, Борис передивився усі матчі Сергія та змінив власний стиль гри. За поєдинком киянина та харків’янина стежили у Японії. Борис каже, що японці особливо відзначили те, що в Україні не просто влаштували двобій на дошці, але й дотрималися усіх традицій гри.

"Гра починається з того, що старший гравець, він визначається за рангом чи титулом, висипає фігури. В нашому матчі це був Сергій. Я виграв локальні турніри зі швидких сьоґі, а Сергій виграв один з традиційних турнірів найвідомішої світової платформи. Старший гравець бере короля і ставить його на себе, потім я беру короля і ставлю його. Далі ми розставляли по черзі фігури за класичним принципом", — згадує переможець.

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в УкраїніСуспільне Харків

За словами Бориса, сьоґі значно відрізняються від класичних шахів. По-перше, дошка для сьоґі має дев'ять клітин, фігури розставляються в інакший від традиційного спосіб та мають відмінний від шахових вигляд.

"Чому немає двох кольорів? Будь-яка фігура може перейти до суперника. Якщо я "з’їдаю" слона, то він не просто знімається з дошки, а я можу його виставити. Кількість фігур, які беруть участь у грі, ніколи не зменшуються за час партії, просто вони в запасі чи на дошці. Також фігури в сьоґі перетворюються: кінь, потрапляючи до суперника, стає золотим генералом, колісниця перетворюється на дракона, слон — на коня. Коли фігура переходить до мене, я її розвертаю у свій бік, якщо слон стоїть "обличчям" до мене, то це мій слон, якщо навпаки — слон суперника",— пояснює Борис.

У класичні шахи Борис Мороз не грає, каже, що вони більш обмежені, ніж сьоґі.

"У шахах кожен розмін дещо вбиває гру, бо фігури виходять з гри. Можливо, це комусь і подобається, але я звик до того, що темп гри не падає, кожен розмін загострює гру, бо фігури супротивника залишаються у вас. Сьоґі мають більшу різноманітність розвитку у середині гри та у ендшпілі, вони більш одноманітні на початку", — каже гравець.

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в УкраїніБорис Мороз, Facebook

У титульному матчі Борис з Сергієм грали в динамічному ритмі: на початку гри було п’ять хвилин на роздуми, далі — 30 секунд на хід.

"Є й більш жорсткі варіанти. Я граю на японському сервері "Shogi wars", там є номінація, коли дається три хвилини на всі ходи, тобто на чиєму ході закінчується час, той і програв, тому ходи робляться дуже швидко", — розповідає гравець.

Сьоґі для кожного. Як стати гравцем в Україні

На відміну від більш популярної японської гри маджонг — в сьоґі немає місця удачі.

"У маджонзі більше правил, тут є щось спільне з покером — є блеф, психологічний тиск на суперника. Іноді можна програти, бо просто не пощастило, у сьоґі все інакше", — посміхається.

Борис каже: щоб стати хорошим гравцем у сьоґі, не обов’язково знати японську мову: відрізняти фігури можна візуально, а навчатися грі — за допомогою Youtube. Дошку з фігурами для японських шахів можна купити і в Україні, складніше — знайти суперника, аби пограти наживо.

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в УкраїніСуспільне Харків

Традиційно, каже Борис Мороз, в сьоґі досягають успіху частіше чоловіки, ніж жінки.

"Є загальні турніри, є суто жіночі, але чоловічих турнірів не існує. Будь-яка жінка може прийти грати у загальному турнірі з чоловіками. Зараз я стежу за Каною Сатомі. Ця жінка вперше в історії зробила третій загальний дан, у неї шостий жіночий дан. Це дуже велике досягнення, хоча професіоналами вважаються з четвертого дану. Вона зараз у дещо скрутному становищі, тому що з жінками їй вже нецікаво грати, у неї вже шість звань жіночих, а з чоловіками вона вперлася в стелю на третьому: тут надто складно, а там — надто просто", — розповідає харків’янин.

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в УкраїніСуспільне Харків

В Японії в сьоґі грають і діти, і підлітки. Одному з найвідоміших гравців — всього 16 років.

"Сьоґі стали там ще більш популярними в останні роки, коли учень, який навчався в школі, став професіоналом, це було небачено. Зараз у нього два професійні титули, і в Японії думають, що якщо якийсь хлопчик в 16 років це зробив, то і я зможу", — розповідає Мороз.

Спробувати грати в японські шахи Борис рекомендує усім, гра корисна для розвитку інтелекту та уваги.

Гра обраних. Як харків’янин розвиває культуру японських шахів в УкраїніСуспільне Харків

Головний приз титульного турніру — іграшковий чорний котик — житиме у харків’янина до наступного змагання. Влітку в українському сьоґі-світі з’явиться ще й титул Білого кота — його завойовуватимуть найкращі українські сьоґі-гравчині.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше