Краєзнавці Запоріжжя закликають міську владу зберегти стару дорогу в парку Енергетиків

Краєзнавці Запоріжжя закликають міську владу зберегти стару дорогу в парку Енергетиків

Краєзнавці Запоріжжя закликають міську владу зберегти стару дорогу в парку Енергетиків Суспільне Запоріжжя

Зберегти вимощену бруківкою стару дорогу у Парку енергетиків закликали міську владу запорізькі краєзнавці. Надіслали письмове звернення до Дніпровської райадміністрації, де роз’яснили історичне та культурне значення цього шляху.

Вимощена бруківкою паркова доріжка – єдиний фрагмент великої транспортної артерії між двома промисловими центрами Олександрівська, що залишився до наших днів, - розповів Суспільному запорізький краєзнавець Роман Акбаш (один із авторів звернення до міської влади щодо збереження бруківки).

Краєзнавці Запоріжжя закликають міську владу зберегти стару дорогу в парку ЕнергетиківСуспільне Запоріжжя

Роман Акбаш, краєзнавець

За його словами, дорогу, вочевидь, проклали більше ста років тому - десь наприкінці 19-го - початку 20-го століття. Сьогодні вона є природним продовженням Айнлагської вулиці Запоріжжя, яка веде до дніпровського узбережжя.

«Це була дорога, що вела від столиці тодішньої менонітської колонії «Хортиця» (нині Верхня Хортиця) до одного з промислових центрів Олександрівська – колонії Айнлаге. У народі його називали просто Кічкасом. Коли звели Дніпрогес, він пішов під воду. По цій бруківці рухався великий транспортний потік і перетинав Дніпро по Кічкаському мосту. До речі, у 20-тих роках один із заводів Кічкаса випустив перший в Україні трактор – «Запорожець».

Міську владу закликають зберегти старовинну дорогу в парку ЕнергетиківСуспільне Запоріжжя

За словами Романа Акбаша, під час прогулянки цієї бруківкою запоріжці можуть у буквальному сенсі доторкнутися до історії нашого краю. А встановлені вздовж доріжки стенди нададуть їм необхідну інформацію про минулі часи.

"За бажання та фінансових можливостей цю бруківку можна почистити і залишити її хоча б фрагмент, адже зрозуміло, що до Верхньої Хортиці вже її не відновиш. Крім того, краєзнавець Артем Бородін ініціював встановлення на цій дорозі інформаційних стендів. Це – дуже гарна ідея. І дорога, і стенди, встановлені на ній, будуть нагадувати про незаслужено забутий період в історії нашого краю," - каже Роман Акбаш.

Жителі правобережної частини міста підтримали ентузіастів і запропонували реконструювати весь парк, котрий перебуває у занедбаному стані. "Поставити тут інформаційні щити й розмістити на них історичні матеріали про стару дорогу, і, можливо, тоді звернуть увагу і на наш парк, і почнуть його відновлювати",- каже місцева мешканка Наталія.

Міську владу закликають зберегти старовинну дорогу в парку ЕнергетиківСуспільне Запоріжжя

Загалом, Парк енергетиків – це історичний куточок у Запоріжжі, що пам’ятає події різних років – від середньовіччя й до наших днів. Але зараз він виглядає занедбаним і потребує масштабної реконструкції,- підкреслив Роман Акбаш.

50-60 років тому тут була розвинена інфраструктура: танцювальний майданчик, фонтани, гойдалки, атракціони, літній кінотеатр.

Міську владу закликають зберегти старовинну дорогу в парку ЕнергетиківСуспільне Запоріжжя

А на цьому місці у 50-х роках минулого століття знімався фрагмент фільму «Весна на Зарічній вулиці». Саме тут головний герой стрічки вперше поцілував вчительку, в яку закохався. Місцева мешканка та учасниця масових сцен Раїса Парубець пригадує фрагменти кінострічки, відзняті на танцмайданчику.

"Було свято, і ми на цьому святі з чоловіком танцювали. Всім дуже сподобалось, як ми танцювали, і ми тоді отримали по три рубля – чоловік і я. Ми танцювали і так відпочивали."

Голова Дніпровської районної адміністрації Віталій Змієнко повідомив журналістам Суспільного, що балансоутримувачі Парку енергетиків - комунальне підприємство «Титан» та Департамент інфраструктури й благоустрою Запорізької міської ради. А відтак звернення від краєзнавців переслали саме у ці структури. Тож, чекають відповіді від місцевої влади.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди