Друг та рятівник. Одесит навчив собаку виявляти низький рівень цукру в крові сина-діабетика

Друг та рятівник. Одесит навчив собаку виявляти низький рівень цукру в крові сина-діабетика

Ексклюзивно
Друг та рятівник. Одесит навчив собаку виявляти низький рівень цукру в крові сина-діабетика Суспільне Одеса

Чотири роки тому сім'я Аркадія Найдьонова завела маленького цуценя – золотистого ретривера на ім'я Майя. Собака стала не лише вірним компаньйоном сину з цукровим діабетом, але й навчилася сигналізувати при гіпоглікемії – критичному зниженні цукру в крові. Чому родина обрали саме таку породу, на що орієнтувалися під час дресирування та як часто помиляється пес – з'ясувало Суспільне.

За даними міського департаменту охорони здоров’я, станом на 2020 рік понад 35 тисяч мешканців Одеси мають цукровий діабет. Майже 290 з них – діти. Цукровий діабет – хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або не ефективно його використовує. Хвороба може призвести до розвитку серйозних проблем або навіть смерті.

Понад 5 тисяч людей в Одесі мають цукровий діабет першого типу. Їхній організм не виробляє інсулін самостійно, тому вони зобов’язані постійно дотримуватися інсулінотерапії, особливої дієти та здорового ритму життя. А найголовніше – регулярно моніторити рівень глюкози у крові.

Одинадцятирічний Михайло Найдьонов – один з таких пацієнтів. Про діагноз старшого сина батьки дізналися 10 років тому, коли хлопцю було майже 2 роки.

Друг та рятівник: як одесит навчив свою собаку виявляти знижений цукор у крові дитини-діабетикаСуспільне Одеса

Сім'я Найдьонових та собака Майя.

"Він не надто активна дитина, більше полюбляє читати, малювати чи вникати в щось. Того дня ми побачили, що він дуже важко дихає, наче повернувся з пробіжки. Хоча активності не було. Ми викликали швидку, яка припустила, що це обструктивний бронхіт. Дитину забрали до лікарні, а через декілька годин перевели до реанімації", – розповів чоловік.

Спочатку лікарі не змогли визначитися з хворобою. Коли батькам все ж сказали про діабет, вони сприйняли цю новину з радістю.

"Коли дитині гірше і гірше, вона у предкомовому стані, а лікарі не можуть пояснити, що з нею не так, ти молишся лише про одне – аби вона вижила. Тому, коли реаніматолог нам з дружиною сказав, що у Міші діабет, для нас це була радісна новина. Головне – він буде жити", – розповів батько хлопчика Аркадій.

Перший рік знайомства з цукровим діабетом сім'ї дався складно. За словами чоловіка, це значний виклик та стрес – як психологічний, так і фізичний. Батьки повинні вчитися безперервно моніторити стан дитини та миттєво реагувати на перепади цукру. Також довелося звикнути до постійних атрибутів хвороби: глюкометру, інсулінової помпи та льодяників з соком. Останні швидко піднімають цукор у разі його критичного зниження, тому завжди мають бути під рукою.

Про спеціально підготовлених собак, які визначають низький рівень цукру в крові і повідомляють про це людині, родина дізналася, коли перебувала у Південній Африці. У церкві вони зустріли жінку з чотирилапим, на якому був яскравий жилет з написом "службовий пес".

Друг та рятівник: як одесит навчив свою собаку виявляти знижений цукор у крові дитини-діабетикаСуспільне Одеса

Собака Майя, яка реагує на низький рівень цукру у дитини.

Як виявилося, це була працівниця спеціального центру, який займається підготовкою собак для незрячих та людей з цукровим діабетом. У таких багатолюдних місцях як церква працівники навчали тварин бути більш соціалізованими та комфортно почуватися серед людей.

Згодом сім’я дізналася про те, як таких собак дресирують в інших країнах. Наприклад, в Америці є спеціальні організації, які займаються підготовкою собак для діабетиків. Дресирувати починають ще цуценятами та супроводжують тварин до 3–4 років, допоки вони не будуть підготовленими та не зможуть самостійно допомагати господарям. Коштують такі собаки до 35 тисяч доларів, однак для багатьох американців з діабетом ці витрати покривають страхові компанії.

Чотири роки тому родина вирішила завести таку собаку й собі. Вона мала не тільки реагувати на низький рівень цукру у крові Михайла, але й бути йому компаньйоном. Цуценя золотистого ретривера купили у Тернополі за 200 доларів. Заводчик займався розведенням тварин для реабілітації військових після АТО. Для такого виду дресури він порадив обрати дівчинку, яку згодом назвали Майя.

"Золотого ретривера взяли, тому що це собака, яка хоче догодити людині, це у неї в породі. Вона завжди прагне бути поруч, дуже дружелюбна та віддана. По-друге, вона не надто активна, як інші собаки. По-третє, ретривер покладається на свій нюх. Породу виводили спеціально для того, щоб собака повертала вже вбиту дичину. Знайти її повинна була звідусюди – у воді, в кущах, будь-де. Тому вона сильно покладається на свій ніс. А це саме те, що ми шукали", – пояснив Аркадій.

Дресируванням Майї чоловік займався самостійно. Для цього взяв декілька занять у кінолога, щоб зрозуміти, як працює принцип "команда – винагородження", та навчити улюбленця базовим правилам. Далі орієнтувався на відеоуроки в інтернеті та профільну літературу, де детально пояснювали, як підготувати пса для сигналізування небезпечного стану у людини.

Друг та рятівник. Одесит навчив собаку виявляти низький рівень цукру в крові сина-діабетикаСуспільне Одеса

Собака Майя, яка реагує на низький рівень цукру у дитини.

"На що саме реагує собака при цукровому діабеті, що саме є діабетичним запахом – достеменно невідомо. Те, що вони живуть у світі запахів, – факт. Нашою головною задачею було виділити цей запах серед інших. Собака ж не знає, що у Міші цукровий діабет. Але вона знає, що є особливий запах. І коли він з’являється – треба просигналізувати", – додав Аркадій.

Дресирування Майї базувалися на новому запаху, який з'являвся при падінні цукру у Михайла. Як тільки це ставалося, батько просив хлопця пожувати вату. Саме з таким матеріалом, тобто зі зразками слини, і проходило дресируванням собаки.

"Вату я клав у непрозору банку. Коли до неї підходила собака, відчуваючи новий запах, хвалив її і давав смаколик. У собаки вибудовується позитивна асоціація з цим запахом. Наступний етап – прив’язати до нього команду та реакцію, як саме вона повинна вам повідомити про запах: загавкати, штовхнути носом чи лапою. Так у тварини з’являється наступний ланцюжок: запах – команда – реакція. Потім ви прибираєте команду, і як тільки вона відчуває цей запах, одразу ж дає реакцію, тобто починає сигналізувати", – пояснив Аркадій.

Друг та рятівник: як одесит навчив свою собаку виявляти знижений цукор у крові дитини-діабетикаСуспільне Одеса

Дресирування Майї бузувалося на новому запаху.

За його словами, позитивна результативність Майї сягає 80%. Решта – не помилки, наголошує батько, а бажання хитрого улюбленця отримати задарма смаколики.

"Може підійти, просигналізувати, мовляв, щось не те, дай смаколик. Однак з нами завжди є глюкометр. Ми перевіряємо стан дитини, і якщо все добре, не хвалимо Майю, не даємо смачненького і не дякуємо їй за поміч, як це буває зазвичай", – поділився батько Михайла.

Були випадки, коли домашній улюбленець бив на сполох раніше, ніж сучасні прилади. За словами Аркадія, навчені собаки відчувають динаміку стану господаря. І якщо щось не те, можуть просигналізувати ще до появи симптомів.

"Попередня версія апарату, яка моніторила стан Михайла, могла відключитись і не показувати рівень цукру в крові годину–дві або більше. Ми в цей час вважали, що все добре, не розуміючи реальної картини. І саме собака в таких випадках сигналізувала, що треба підійти до дитини", – додав чоловік.

На питання, чи кожен може навчити собаку визначати низький рівень цукру у крові, Аркадій відповідає ствердно. Головна умова – дресирувати улюбленця систематично та старанно, саме тоді можливий позитивний результат. Однак не треба чекати швидких результатів, запевнив Аркадій.

Друг та рятівник: як одесит навчив свою собаку виявляти знижений цукор у крові дитини-діабетикаСуспільне Одеса

Собака Майя, яка реагує на низький рівень цукру у дитини.

"Собака для дітей з цукровим діабетом – перш за все, друг. Коли у Міши поганий настрій, Майя прийде до нього, ляже поряд, полиже руку, і все для дитини навколо змінюється на краще. Це ж справжній компаньйон. Однак і її навчати нелегко. Вона не буде сигналізувати про низький цукор з перших днів. Треба її вчити, регулярно цим займатись, вкладати сили в собаку. І тоді ви побачите результат", – наголошує Аркадій.

Суспільне також поцікавилося у кінологів щодо можливості собаки відчути діабетичні запахи та відредагувати при їх появі. Одеський кінолог Олексій Яровенко не впевнений, що тварина реагує саме на запах, каже, більш імовірно – на емоції.

"Перше, на що звертають увагу собаки, – емоції людини. Коли людина погано почувається, тварина може підійти, відреагувати і навіть покликати на допомогу. Але перше, на що відреагують, – не запах, а саме стан людини", – запевнив він.

Натомість лікар та експерт Одеського обласного центру громадського здоров'я Святослав Лінніков допускає можливість результативного дресирування собак на виявлення низького цукру у людини. Однак запевняє – це повинно слугувати не основним, а лише додатковим інструментом.

"Дійсно, в Америці є спеціальний центр Medical Detection Dogs, де готують собак для реагування на цукровий діабет. У людей, які страждають на цю хворобу, змінюється запах. І цілком ймовірно, що тварини можуть його відчувати. Вони ж шукають вибухівку чи наркотики, навіть в незначній кількості. Тому нічого поганого в цьому не бачу. Якщо у дитини є, наприклад, інсулінова помпа, вона під наглядом батьків і лікаря, то в такій ситуації собака дійсно може бути гарним додатковим інструментом. І другом, який допомагає в реабілітації", – додав лікар.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди