Відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Що кажуть депутати

Відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Що кажуть депутати

Ексклюзивно
Відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Що кажуть депутати УНІАН

Верховна рада підтримала у повторному першому читанні законопроєкт, який відновлює роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Суспільне розпитало депутатів та експертів про переваги та недоліки законопроєкту та можливі загрози для судової реформи.

"Питання про те, хто, власне кажучи, повинен мати основний вплив на це рішення (відбору членів ВККС). Ми не заперечуємо і всіляко підтримуємо участь в цій комісії з відбору іноземних експертів і міжнародних організацій. Але ми переконані в тому, що вони не повинні мати вирішального впливу. Це основна дискусія навколо цього законопроєкту. Судова реформа, як така, це не персоналії. Ми повинні відмовитися від цього підходу", - заявив депутат від "Слуги народу" та голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

За словами депутата, зміна в судовій системі можлива лише через вимогу професійності до суддів та їхньої кваліфікації.

"Я вважаю, що судді і шлях судової реформи лежить в мотивувальній частині рішення. Якщо ми з вами забезпечимо професійну мотивувальну частину рішення буде нам нормальна судова система і судді, які не штампують витяги з законів, ніяк не зв'язані, а потім завершують це висновком, ніяк не зв'язаним з попередніми цитатами. А будуть судді, які дійсно готують обґрунтовані рішення, так, як це відбувається на Заході", - наголосив депутат.

Один з авторів законопроєкту, глава комітету Ради з питань правової політики Андрій Костін ("Слуга народу") вважає, що запустити ВККС, не очікуючи реформи ВРП необхідно для того, щоб розпочався добір суддів – без цього судову систему очікує “колапс через нестачу кадрів”. За його словами, для реформи ВРП потрібно значно більше часу, зокрема, законопроєкт ще має оцінити Венеціанська комісія.

“Ми зробили так, щоб конкурсна комісія, яка буде складатися в тому числі з міжнародних експертів, дібрала тільки доброчесних колег і зробила такий “short-лист” з якого вже Вища рада правосуддя буде обирати найбільш доброчесних і компетентних кандидатів до складу ВККС. Я не розумію, яке побоювання висловлюють представники громадських організацій - якщо ці 32 особи будуть перевірені в тому числі міжнародними експертами за критеріями доброчесності”, – зазначив Костін.

Як наголосив депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк, ВККС і ВРП – наразі відповідальні за якість тієї судової системи та рівень недовіри до суддів зараз. На його думку, було б логічніше спочатку реформувати ВРП, а вже потім ВККС, або ж одночасно обидві структури.

“ВККС – це щит і меч судової системи. Орган потрібно реформувати, щоб пройшов добір суддів. Те що ми бачимо зараз - це “напівреформа”, - зазначив він.

На думку Железняка, обирати членів до ВККС конкурсна комісія мала б самостійно, без затвердження від Вищої ради правосуддя. “Будь-які інші зміни - не відповідають нашим міжнародним зобов'язанням, прогресу реформи і відверто не відповідають логіці”, – переконаний нардеп.

“Цей проєкт він про диктатуру Вищої Ради правосуддя до якої самої є багато питань і він не вирішує тих питань, які сьогодні є по добору, по тому щоб залучати міжнародних експертів до обрання суддів, в тому числі складу ВККС” - заявив, своєю чергою, депутат від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко.

Фракція "Опозиційна платформа-За життя" виступила проти участі міжнародних експертів у роботі ВККС, яка передбачена проголосованим законопроєктом.

"Там знову з'являються міжнародні фахівці з боротьби з корупцією, які рекомендовані міжнародними організаціями. Тобто якісь чергові грантоїди, іноземці, будуть визначати - хто у нас який суддя. Ми вважаємо це елементом зовнішнього тиску на судову систему", - заявив співголова депутатської фракції ОПЗЖ Юрій Бойко.

Що кажуть експерти

За словами виконавчого директора "Transparency International Україна" Андрія Боровика, підтримка міжнародної спільноти, зокрема у проведенні конкурсу до ВККС, необхідна, оскільки судова система не зможе себе очистити сама.

"Я думаю, що наші західні партнери із цим нам радо допоможуть, тим паче, що посли Великої сімки опублікували пріоритети своєї роботи на цей рік, серед яких є великий блок щодо судової гілки влади і необхідності реформування органів судівського самоврядування. Щодо суддів – я не можу коментувати, хто це буде, але тут суть в тому, що не може орган сам себе очистити. Це нонсенс. Тут мають бути залучені ключові люди, які не мають стосунку до системи. Тоді в них не буде конфлікту інтересів, тоді в них не буде прив’язки до корумпованої системи і суддівської мафії, тоді буде шанс на те, що все може змінитися", - розповів він.

Галина Чижик, експертка Центру протидії корупції, упевнена, що якщо Вищу кваліфкомісію сформують за принципом, який закладено в законопроєкті, українське правосуддя отримає “кругову поруку між ВРП та рядовими суддями”.

“Вища рада правосуддя отримає можливість призначити до кваліфкомісії “своїх” членів, які вже обиратимуть залежних суддів. У такий спосіб ВРП продовжить контролювати судову владу”, – зазначила Чижик.

Вона додала, що найкращий результат, який ми можемо отримати, за умови, що до конкурсної комісії потраплять експерти, яким ми довіряємо – це те, що “відверті негідники не зможуть стати членами ВККС . Ставка робиться на “темних конячок” – кандидатів про яких в публічних джерелах немає інформації про якусь недоброчесну поведінку, але які так чи інакше пов’язані з судовою мафією, кланами або олігархами”.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди