Рада підтримала відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Рада підтримала відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Рада підтримала відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Верховна рада ухвалила за основу доопрацьований законопроєкт "Про внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України".

Рішення на засіданні 3 березня підтримали 227 народних депутатів.

Документ відновлює роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддівОрган у системі судоустрою України, відповідальний за формування суддівського корпусу, переведення суддів, забезпечення їх належного кваліфікаційного рівня, яка припинила роботу у 2019 році, коли набув чинності закон "Про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування". Тоді Вища рада правосуддя мала утворити конкурсну комісію для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС, однак у грудні 2019 ВРП заявила, що міжнародні партнери України не надали своїх пропозицій щодо своїх кандидатів у комісію. Через це у березні 2020 року ВРП визнала неможливим утворення конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади членів ВККС, а сам конкурс — таким, що не відбувся.

Це унеможливило призначення нових суддів та посилило кадровий дефіцит у судовій системі.

За доопрацьованим документом, який 2 березня проголосувала Рада, ВККС має складатися з шістнадцяти членів, які призначаються Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу терміном на чотири роки. Однак вже за умови призначення 11 членів, комісія вважатиметься повноважною. Восьмеро з них призначатимуться з-поміж суддів або суддів у відставці.

Читайте також: Посли G7 представили дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Що рекомендують

На посади до ВККС зможуть претендувати громадяни, які володіють державною мовою, мають вищу юридичну освіту та мінімум 15 років стажу професійної діяльності у сфері права та відповідають критеріям доброчесності, професійної компетентності, а також за своїми моральними якостями здатні виконувати повноваження члена ВККС.

Також члени ВККС мають дотримуватись політичної нейтральності, не можуть належати до жодних політичних партій чи профспілок.

Як обиратимуть нових членів ВККС

Законопроєкт пропонує проводити конкурс до оновленої комісії у два етапи: перший - перевірка на доброчесність, яку проводить Конкурсна комісія з питань доброчесності, другий – перевірка на компетентність, яку проводить Вища рада правосуддя.

Перший склад Конкурсної комісії з питань доброчесності, який сформує новий склад ВККС та працюватиме протягом року, запропоновано сформувати з трьох осіб з-поміж суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів, та трьох представників від міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції.

Читайте також: Відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Що кажуть депутати

За результатами розгляду документів, комісія з питань доброчесності обиратиме не менше трьох кандидатів на кожну вакантну посаду, тобто 48 людей.

Далі має відбутися співбесіда, після якої залишиться 32 кандидати. При цьому перед початком співбесід Вища рада правосуддя має провести спеціальну перевірку кандидатів та оприлюднити список тих, кого допущено до цього етапу конкурсу. Зокрема, буде перевірятися рівень знань, навичок, ділових якостей, кваліфікаційної характеристики кандидатів.

Що відомо

  • 6 жовтня 2019 року Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт Зеленського про судову реформу.
  • Судова реформа передбачала скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100, запроваджувала новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створювала при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики, а також розширювала список посад, на які поширюється люстрація.
  • Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.
  • 22 червня Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про судоустрій та статус суддів. Він повинен узгодити законодавство з рішеннями Конституційного суду. У новому законопроєкт скасовується норма про скорочення суддів Верховного суду (за реформою Зеленського склад ВС скоротився з 200 до 100 суддів) і рішення про скорочення їхньої зарплати. Рада прийняла цей законопроєкт 16 жовтня 2020 року.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди