Гідроархеологи дослідили затонулі човни поблизу Запоріжжя

Гідроархеологи дослідили затонулі човни поблизу Запоріжжя

Гідроархеологи дослідили затонулі човни поблизу Запоріжжя

Завершився перший етап зимової наукової експедиції з вивчення підводних об’єктів у старому річищі Дніпра. З 25-го лютого протягом 5-ти днів гідроархеологи Запоріжжя, Одеси та Києва досліджували затонулі у минулі часи поблизу Хортиці судна.

Учасники зимової експедиції працювали на глибині від 6-ти до 10-ти метрів біля причалу №11 та поблизу Громушиної балки на Хортиці. Температура води +1 градус. Вчені промониторили залишки трьох суден: торгову плоскодонну барку періоду кінця 19-го – початку 20-го століття довжиною в 15 метрів і два об’єкти 18-го століття.

"Це така, безконтактна експедиція, безконтактні підводні дослідження з великим обсягом робіт, пов’язаних із фотофіксацією. Тобто це робота, перш за все, кіно- і фотокамерами. Кожен об’єкт фотографується десь 1000 разів, потім складаються тривимірні моделі, і ми вже маємо об’єкти у цифровому вигляді", - каже кандидат історичних наук, керівник підводної експедиції Дмитро Кобалія.

Гідроархеологи дослідили затонулі човни поблизу Запоріжжя

Дмитро Кобалія

На дні Дніпра залишається велика кількість суден, що відносяться, переважно, до трьох історичних епох, - розповів керівник експедиції гідроархеолог Дмитро Кобалія. Це – слов’янські довбанки епохи раннього середньовіччя – 10-11-го століття, військові кораблі періоду російсько-турецької війни першої половини 18-го століття й плоскодонні баржі й барки початку 19-го століття, коли створювався дерев’яний торговий флот. Саме ці пам’ятки, а їх поблизу Хортиці більше десятка, і є основними об’єктами підводних досліджень, - підкреслив вчений.

"Ця експедиція зимова, її задача полягає в тому, щоб почати ставити пам’ятки, які виявлені на державний облік. Це перші спроби оформлення на державному рівні тих пам’яток, які знайдені. І одночасно йде пошук нових об’єктів, які у майбутньому, безумовно, Дніпро подарує досить багато", - розповідає директор НЗ "Хортиця" Максим Остапенко.

Гідроархеологи дослідили затонулі човни поблизу Запоріжжя

Максим Остапенко

У Старому річищі Дніпра знаходиться й найбільш давня знахідка - човен скіфської доби, що датується 3-тім століттям до нашої ери, - розповів директор заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. Але для його дослідження необхідні значні кошти. За його словами, кожна підводна експедиція потребує від 50-ти до 100 тисяч доларів. Після підняття об’єктів на поверхню розпочинаються надводні реставраційні роботи. Як, наприклад, зараз реставрують гарматний лафет козацької доби, що підняли торік 24 листопада.

"Дерев’яна деталь, яку треба зберегти, вона поміщається у спеціальний короб, у якому, при дуже низьких температурах – 18 – 20 градусів, вода випаровується, при чому не пошкоджується сама деревина. Це – сучасна технологія, і ми, фактично, вперше будемо працювати з подібним об’єктом. Цей короб доробимо і покажемо, як це буде застосоване на прикладі цієї конкретної пам’ятки", - каже Максим Остапенко.

Наступний етап у роботі цьогорічної експедиції – наукові дослідження зібраних матеріалів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди